Emise CO2 v EU

Ceny evropských emisních povolenek vzrostly na dvouleté maximum

Cena evropských emisních povolenek (EUA) na následující rok vzrostla na nejvyšší hodnotu za poslední dva roky, jen za poslední týden vzrostla o 14 %. Podle analytiků je tento nárůst spojen s klesajícími objemy obchodů vlivem přerušení státních dražeb povolenek. Opětovný pokles ceny se očekává s vydáváním bezplatně přidělovaných povolenek v únoru.

Evropské emisní povolenky pro rok 2018 obchodované v rámci evropského systém emisního obchodování (EU ETS) se na burze EEX v Lipsku obchodovali včera za 8,19 eur/t, o 17 centů více než ve čtvrtek a o 99 centů (13,6 %) více než v pátek 15. prosince.

Vývoj cen evropských emisních povolenek (EUA) v prosinci. Zdroj: EEX

S koncem platnosti prosincových povolenek pro rok 2017, která nastala 18. prosince, byla zároveň ukončena dražba primárních EUA na spotovém trhu členskými zeměmi. Opětovné zahájení dražby povolenek nastane 8. ledna.

Podle analytiků je přerušení dražeb, znamenající pokles objemu nabízených povolenek, hlavním důvodem prosincového nárůstu ceny povolenek. S vydáváním bezplatně přidělovaných povolenek, které většina vlád provede do konce února, by ceny povolenek měly opět poklesnout.

„Myslím si, že velká část nárůstu ceny je spojena se snížením objemů aukcí, energetický sektor nadále spaluje paliva, takže stále kupuje povolenky. Poptávka po elektřině je téměř všude na vzestupu. Jakmile se přiblížíme k únoru, myslím, že ceny začnou opět klesat. Viděli jsme to v předchozích letech a letošní rok si myslím, nebude nijak odlišný,“ uvedl dle agentury Platts jeden z analytiků.

 

Nárůst cen EUA v druhé polovině prosince předčil pokles ceny z první poloviny měsíce. Za podobně vysokou cenu se povolenky pro rok 2018 obchodovaly naposled v prosinci roku 2015.

Vývoj cen evropských emisních s platností do prosince 2018 povolenek (EUA) od prosince roku 2015. Zdroj: EEXNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *