Francouzská komise navrhuje daň pro uhelné elektrárny a minimální cenu EUA

Francouzská komise zkoumající ceny emisí uhlíku přišla s návrhem zavedení daně pro uhelné elektrárny. Zároveň doporučuje stanovit minimální celoevropskou cenu emisních povolenek v rámci systému EU ETS ve výši 20-30 euro za tunu CO2 v roce 2020. Francouzská ministryně životního prostředí prohlásila, že se bude návrhem komise ohledně daně pro uhelné elektrárny řídit.

Daň pro uhelné elektrárny

Komise v březnu pověřená francouzskou ministryní životního prostředí Segolene Royalovou k přezkoumání evropského systému obchodování s emisemi a navržení doporučení francouzské vládě v pondělí vydala zprávu s navrhovanými opatřeními.

Komise ve zprávě doporučuje, aby Francie zvýšila zdanění uhelných elektráren, nebo nastavila přísnější normy emisí uhlíku, k podnícení přechodu na elektrárny spalující plyn, a tím snížení emisí uhlíku.

Francouzská vláda se již zavázala k přijetí minimální ceny EUA pro výrobce elektřiny od začátku příštího roku.

Royalová po obdržení zprávy komise v prohlášení uvedla, že se bude řídit jejím doporučením o dodatečném zdanění výroby elektrické energie v uhelných elektrárnách a že meziresortní orgán bude finalizovat technické podrobnosti návrhu do konce července.

Minimální cena a strop EU ETS

Zpráva také obsahuje návrh, který byl oznámen minulý měsíc minulý, k zavedení mechanismu minimální ceny EUA a stropu a aukčního systému pro evropský systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Cílem je vyřešit problémy systému s klesajícími cenami vlivem nadbytku emisních povolenek.

Komise navrhuje stanovení celoevropské minimální ceny povolenky v rozmezí od 20 do 30 eur za tunu v roce 2020 s ročním nárůstem mezi 5-10 %, aby cena překročila hranici 50 eur/t do roku 2030.

Francie nyní hledá podporu u dalších členských států EU v iniciativě ohledně reformy systému EU ETS. Ministryně Royalová řekla, že navrhne prezidentovi Světové banky zavedení iniciativy na nastavení vhodné ceny uhlíkových emisí na mezinárodní úrovni.

Royalová uvedla v prohlášení, že s cenou uhlíku alespoň 20 eur/t by příjmy Francie z emisních povolenek mohly dosáhnout téměř jedné miliardu eur ročně ve srovnání se zhruba 315 miliony eur v roce 2015.

Cena emisních povolenek je dlouhodobě pod hodnotou, která by motivovala k přechodu k nízkouhlíkovým technologiím. Zdroj: EEX

Cena emisních povolenek je dlouhodobě pod hodnotou, která by motivovala k přechodu k nízkouhlíkovým technologiím. Zdroj: EEXNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *