Domů
Rychlé zprávy
Největší australský výrobce elektřiny z uhlí vyzývá vládu o vyloučení uhlí z Clean Energy Target

Největší australský výrobce elektřiny z uhlí vyzývá vládu o vyloučení uhlí z Clean Energy Target

Největší australský producent elektřiny z uhlí, společnost AGL Energy, vyzvala vládu, aby vyloučila uhlí z tzv. Clean Energy Target. Společnost uvedla, že soukromí investoři nemají vůli k financování výstavby nových uhelných elektráren a že země by se měla zaměřit na obnovitelné zdroje energie (OZE) a plyn.

Clean Energy Target (CET), jež je součástí australské energetické transformace, je politický mechanismus, který má stimulovat vstup nových forem výroby energie s nízkými emisemi na trh. Má fungovat jako technologicky neutrální tržní mechanismus podporující projekty s nejnižšími náklady.

Australský vicepremiér, Barnaby Joyce, uvedl, že vláda převezme kapitálový podíl na jakékoliv nové uhelné elektrárně a tvrdí, že věřitelé jsou ochotni financovat výrobu elektřiny z fosilních paliv.

Společnost AGL, která je produkuje 77 % elektřiny z uhlí, uvedla, že zahrnutí fosilních paliv do CET by vyslalo špatný signál průmyslu, který by měl upřednostňovat úspornější a účinnější alternativy.

„Nebezpečí je přesvědčit sami sebe, že vidíte uhlí ve vaší budoucnosti, a pokud se tak nestane a trh toho nedosáhne, vláda může zakročit a udělat to. Průmysl nebude investovat do věcí, které nedávají smysl,“ řekl generální ředitel společnosti AGL Andy Vesey ve čtvrtečním rozhovoru.

Společnost AGL, která plánuje uzavřít svou poslední uhelnou elektrárnu v roce 2048, uvedla, že je rozhodující přijmout CET, aby průmysl mohl investovat do obnovitelných zdrojů energie a předešlo se tak vlivu odstavování velkých uhelných elektráren na elektrizační soustavu Austrálie.

„Je to důležitý mechanismus, který zajistí, že nevznikne mezera při dožívání a odpojování starších uhelných elektráren. Je čas, aby došlo k dlouhodobé signalizaci energetického mixu, který chceme v Austrálii,“ uvedl Vesey.

Vedoucí vědecký pracovník Austrálie, Alan Finkel, doporučuje přijmout CET po roce 2020 s tím, že jistý podíl energi by měl být vyráběn z nízkoemisních energetických zdrojů. Plán by měl podporovat plynové zdroje, obnovitelné zdroje energie a případně systémy pro zachytávání a ukládání uhlíku (Carbon Capture and Storage – CCS).

Úvodní fotografie: Uhelná elektrárna Hazelwood, Austrálie

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se