Propojení evropského a švýcarského emisního trhu je na spadnutí, souhlas dala Evropská rada

Evropská rada dala souhlas k propojení švýcarského emisního trhu s trhem EU ETS. Dalším krokem je schválení propojení obou trhů ze strany Evropského parlamentu. Samotné Švýcarsko stále musí splnit poslední ze tří podmínek, aby bylo spojení účinné.

Po několika letech vyjednávání se blíží finální spojení evropského trhu s emisními povolenkami a švýcarského trhu. Evropská unie si od spojení slibuje vyšší efektivitu fungování EU ETS a jeho další rozšíření v zájmu dosažení pařížských klimatických cílů.

Spojení trhů je relativně logické, jelikož oba trhy jsou v klíčových aspektech podobné, obsahují například lineární faktor, podle kterého se snižuje počet emisních povolenek v oběhu. Oba mají navíc stejně načasovanou aktuální fázi obchodování, která běží do roku 2020.

Podmínkou spojení trhů je mimo jiné naplnění třech kritérií, která mají zajistit bezproblémové spojení obou trhů. Již nyní švýcarský systém splňuje dvě z podmínek, tedy že švýcarský trh vychází z maximálního množství povolenek, které jsou na trhu obchodované, a že největší producenti jsou povinnou součástí emisního systému, což je u švýcarského trhu splněno od roku 2013.

Nesplněnou podmínkou zatím zůstává rozšíření emisního obchodování na letecký sektor. Švýcarsko aktuálně pracuje na opatření, které rozšíří působnost emisního obchodování i na tento trh. Splnění i této poslední podmínky je nutností pro to, aby dohoda o propojení trhů byla účinná.

Vyjednávání o spojení obou trhů bylo započato již v roce 2010, o sedm let později předala Evropská komise dohodu k podpisu právě Evropské radě. Dohoda by měla vstoupit v účinnost prvního ledna následujícího roku po formálním podpisu smlouvy.

Cena povolenky se po nedávném schválení reformy propadla o cca 7 %

V oblasti emisního obchodování není schválení spojení trhu se švýcarským jedinou významnou událostí tohoto týdne. Mnohem zásadnější je reforma trhu, o které bylo vyjednáváno již více než dva roky. Koncem minulého týdne sice došlo k dohodě, ale dohoda podle ohlasů není tak ambiciózní, jak někteří účastníci trhu očekávali.

Je sice pravdou, že se zdvojnásobí množství povolenek, které budou vstupovat do rezervy tržní stability, nicméně pro trh to nebylo dostatek. Podle propadu ceny povolenky o cca 7 % (kontrakt s dodáním v prosinci 2017) je zřejmé, že obchodníci očekávali více. Přitom nízká cena povolenky je hlavní problém, který měl být reformou napraven.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *