Šefčovič: Francie je připravena být lídrem energetické transformace

Víceprezident Evropské komise Maroš Ševčovič minulý týden v Paříži uvedl, že energetická transformace v Evropě je nezvratná a že Francie je připravena být lídrem, který udává směr.

Podle vyjádření Ševčoviče v Paříži musí Evropa postupovat společně a zdůraznil důležitost pozice Evropské unie v dosažení cílů na snížení emisí skleníkových plynů o 20 % do roku 2020 a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu jednotlivých zemí.

“V roce 2015 jsme v Paříži přijali závazky a proto nyní musíme plánovat, diskutovat o problémech v národních parlamentech a se všemi zúčastněnými stranami po celé Evropě,” uvedl Ševčovič.

Ševčovič nešetřil slovy chvály směrem k francouzskému prezidentovi Macronovi pro jeho pro-evropský výhled a jeho naléhání na potřebu soudržné energetické a průmyslové politiky řízené spoluprací na úrovni EU a rovněž pro vyjadřování výzvy k většímu propojení energetických trhů EU.

V červenci Francie přijala zákon o energetickém přechodu, který Šefčovič ocenil a který podle něj pomůže zemi reagovat na hlavní výzvy, kterým Evropa čelí. Zejména vyzdvihl slib o vytvoření fondu ve výši 9 mld. €, který má sloužit jako spouštěcí mechanismus k vlně investic do obnovy tepelné infrastruktury Francie.

Nový zákon předpokládá snížení výroby elektřiny z jádra na 50 % do roku 2030. Přitom země galského kohouta dlouhodobě vyrábí atomovými elektrárnami kolem 75 % elektřiny.

Podíl výroby jaderných elektráren na výrobě elektřiny ve Francii v letošním roce přesahuje 73 %. Více na: Energostat

Zákon zároveň počítá s podílem OZE na konečné spotřebě elektřiny ve výši 40 % a naprostou neutrálností v oblasti emisí CO2 do roku 2050. S tím souvisí i plánovaný zákaz prodeje aut se spalovacími motory do roku 2040.

Evropa nyní pracuje na splnění cílů, které si před dvěma lety zadala. Již v roce 2015 poprvé v historii došlo k jevu, kdy bylo nově instalováno více výkonu v OZE než ve fosilních zdrojích. Šefčovič uvedl, že OZE se v roce 2015 podílely 16,7 % na konečné spotřebě energie EU, což je dobré, ale stále ne dostatečné. Evropská komise ve své únorové zprávě uvedla, že EU je na dobré cestě dosáhnout svého cíle 20% pokrytí energetických potřeb EU do roku 2020.

Autor:

Štítky: , ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *