Domů
Emise CO2
Státem s nejvyššími emisemi CO2 na obyvatele je Island

Státem s nejvyššími emisemi CO2 na obyvatele je Island

Island je zemí s nejvyššími emisemi oxidu uhličitého (CO2) na jednoho obyvatele v rámci EU a Evropského sdružení volného obchodu (EFTA). Na konci října to Islandský statistický úřad zveřejnil ve své zprávě a za hlavní viníky označil rostoucí leteckou dopravu a výrobu kovů. Mezi roky 2008 a 2014 se ostrovní země vždy umisťovala v čele žebříčku největších znečišťovatelů, od roku 2012 ale emise strmě vzrostly ze 13,3 na 16,9 tun na obyvatele.

Hlavním důvodem je především houstnoucí lodní a letecká doprava jak osobní, tak nákladní. Poslední dostupná data, za rok 2016, navíc neberou v potaz zařízení pro zpracování křemíku, která začala fungovat teprve v průběhu roku 2016.

Dalšími státy, které taktéž přesahují hranici 11 tun CO2 na obyvatele, jsou Lucembursko, Estonsko, Dánsko a Nizozemsko. I přesto ovšem v souhrnu emise CO2 na obyvatele v EU od roku 2008 klesaly, z 8,8 tun v roce 2008 na 7,3 v roce 2016. Letectví je velkým zdrojem emisí rovněž v Lucembursku, hlavním znečišťovatelem v Dánsku je pak lodní doprava, v Estonsku výroba elektřiny. Část energie Estonsko rovněž vyváží do Německa.

Islandský statistický úřad použil ve své poslední zprávě metodu pro výpočet celkových emisí metodu AFA. Srovnání s metodou NIR, kterou užívá UNFCCC, přináší zajímavé výsledky. Zdroj: statice.is

Největší producenti znečištění z hlediska celkového množství, Německo a Polsko, na špičce žebříčku nefigurují, vzhledem k jejich vysokému počtu obyvatel. Na chvostu s celkově nejnižší produkcí emisí CO2 se pak ocitlo Švédsko, které v roce 2016 vyrobilo 54 % elektrické energie z OZE, doplněné o více než třetinu z jádra. Většina obyvatelstva ve Švédsku je navíc zaměstnaná ve službách (znečištění je pak připočteno státu, ze kterého pochází výroba zboží, které pak Švédsko pouze nakupuje – tato data model AFA nezapracovává).

Islandský statistický úřad užívá pro výpočet emisí jinou metodiku než například mechanismus úmluvy UNFCCC pod organizací OSN. Do celkového čísla promítá takzvaný Air Emissions Account aspekt a tedy propočítává i vliv odvětví letectví, lodní dopravy a přeshraniční spotřebu energie. Naproti tomu OSN používá metodiku, která bere na vědomí emise vzešlé z území bez ohledu na další aspekty vzniku znečištění.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Milan Vaněček
12. listopad 2018, 09:06

Desinformace paní Vrbove? Když si kliknu na to co jsem si přečetl na OEnergetice (30.10.2016) tak, cituji:

"Obnovitelné zdroje mají podíl na výrobě elektrické energie ve Švédsku 55,89 %, jaderné elektrárny pokrývají 42,23 %, zbytek tvoří ostatní zdroje. Dominantní postavení mezi obnovitelnými zdroji mají vodní elektrárny. Velký nárůst v instalovaném výkonu zaznamenaly v minulém roce solární elektrárny, jejichž instalovaný výkon vzrostl o 60 %. Větší význam však mají větrné elektrárny, které vyrábí přibližně 10 % elektrické energie země.

„Nejsme hustě osídlení, máme spoustu vhodných míst pro instalace ve velkém měřítku a navíc je ve Švédsku značný potenciál pro využití větrných elektráren.“

Anne Vadasz Nilssonová, generální ředitelka Swedish Energy Markets Inspectorate"

A na Atominfo.cz čtu, rok 2018, že, cituji: pokles produkce z jádra pak kromě Německa a Litvy zaznamenalo Švédsko, a to o 7,6%"

Tak kde je to "Švédsko se 70% energie z jádra"??? Aneb klasická desinformace, za mých mladých let se říkalo lež.

Tož tak.

David Vobořil
12. listopad 2018, 11:15

Dobrý den, nepřesnost v článku byla opravena. Cílem bylo upozornit na vysoký podíl výroby elektřiny z bezemisních zdrojů ve Švédsku, určitě ne "desinformovat".

frank
12. listopad 2018, 09:28

Jaká dezinformace ? Proč by si Island měl na sebe vyrábět dezinformační kampaň ? :) Prostě je tam málo místních lidí na hodně turistů, hodně lodí a několik mega průmyslových podniků .

V článku je dokonce odkaz na islandský státní zdroj, který popisuje úplně to samé, co paní Vrbová v článku...

Jinými slovy přání otcem myšlenky vám dneska propagačně nějak nevyšlo pane Vaněček a dezinformační kampaň, tu ve světle dostupných zdrojů a navíc úplně zbytečně, vedete vy :)

Jan Veselý
12. listopad 2018, 09:50

Lež = 70% elektřiny je ve ŠVÉDSKU vyráběno v jaderných elektrárnách.

frank
12. listopad 2018, 10:02

to se musím omluvit, měl jsem dojem, že vám nesedí jen ten Island a té věty v jejím článku o Švédsku jsem si nevšiml... bylo mi divné proč argumentujete Švédskem, takže omluva ...

Petr
12. listopad 2018, 10:18

U toho Švédska mělo být nejspíš buď 70% elektrické energie z jádra a vody, nebo 70% celkové energie bez emisí CO2.

Milan Vaněček
12. listopad 2018, 11:25

Ve Švédsku je většina elektřiny z OZE, zdroj jsem Vám uvedl. U Islandu je přibližně 70% elektřiny z vodních elektráren a 30% z geotermálních. Takže OZE prakticky 100%. Elektřina je velmi levná dodávky stabilní. To přitahuje americké investice do datacenter a do polovodičového průmyslu, hlavně výroba metal grade silicon resp solar grade silicon.

Tož tak.

frank
12. listopad 2018, 12:08

Pozor pozor není OZE jako OZE , geotermální je sice obnovitelná, ale dost často produkuje " sklenikaté plyny" :) Na Islandu asi 16 procent CO2 pochází z geotermálních zdrojů, u SO2 je podíl geotermálek na Islandu asi 80 procent...

Jaroslav Hradílek
12. listopad 2018, 11:02

Zajímavé je, že v celém článku není ani jednou uvedeno, emisí ČEHO že se ten článek týká.

frank
12. listopad 2018, 12:09

je tam jasně napsáno MINIMÁLNĚ 6X CO2 :)

Jaroslav Hradílek
12. listopad 2018, 12:45

Teď už ano :-)

Milan Vaněček
12. listopad 2018, 12:24

Abych to shrnul Island krásně demonstruje fakt že za 100% čisté a stabilní elektřiny z OZE na Islandu se hrnou datová centra a polovodičový průmysl (výroba křemíku), neboť smysl má pouze vyrábět čistou energii z čistých zdrojů energie vyrobených v továrnách beroucích elektřinu z OZE.

Tož tak

Milan Vaněček
12. listopad 2018, 12:26

A o tom se jádru ani nezdá ?

Pavel
12. listopad 2018, 12:50

.. z levných, nedotovaných a stabilních vodních a geotermálních zdrojů, a to díky jedinečným islandským přírodním podmínkám. O tom se JE zdá. Nezdá se o tom vaněčkovým předraženým větrným a solární parodiím na elektrárny. Už jsi zkoušel vaněčku vyrábět hliník pomocí solárních panelů?

frank
12. listopad 2018, 13:01

To je hezké obrázky s tím křemíkem , jak si pak vysvětlit, že se tam vyrobí více hliníku než v USA :)

Což je výroba, která je v naprosté opozici k čistotě a OZE :) Nu a smím napsat že při výrobě křemíku na Islandu se pálí uhlí a dřevo ? Je to pravda, ale může se to o Islandu psát ? Uhlí těží vlastní, dřevo dovezou :)

Milan Vaněček
12. listopad 2018, 14:00

Ten sever je zajímavý z hlediska výroby elektřiny. Laik by řekl že právě tam se uplatní JE. Ouha, Island 100% OZE, Norsko cca 95% elektřiny z OZE, Švédsko cca 60% ....

Že by tam lidé byli zvyklí spíše spolupracovat s přírodou ?

Ondra
12. listopad 2018, 14:30

pane Vaněčku teď už ale fakt trolujete (nebo trotlujete?) Moc dobře víte že to je díky přírodním podmínkám který nejen u nás ale i jinde nejsou ani zdaleka srovnatelný. Takže pro tyhle země (s vyjímkou Švédska) jádro nemá žádnej smysl (stejně jako fotovoltaika).

- Island = voda + geotermály ~ 100%

- Norsko = voda + (trochu) vítr ~ 95%

- Švédsko = voda + (trochu) vítr + zbylejch 40 % jádro

Stačí kouknout na Finsko který není až tak daleko. Tolik velký vody (bohužel pro ně) nemaj takže stejně jako Švédsko (ze kterýho mimochodem dovážej velkej kus svojí spotřeby) jedou hodně z jádra.

frank
12. listopad 2018, 14:38

Nějak vám při té cestě na sever z diskuse vypadl ten křemík :)

Není najednou moc špinavý když jste zjistil že se na něj potřebuje uhlí ?

Ne vážně, ta produkce emisí na hlavu na Islandu dává smysl i v tom, že si do toho započítávají i leteckou a lodní dopravu toho, co tam vyrobí za pomoci levnější energie. A jak známo letadla a lodi se s ekologií nemilují.... ani ty hliníkárny které se tam stěhují z USA a z Norska

Petr
14. listopad 2018, 02:04

A vi tu nekdo, ze Islandanu je pouhych 350000 obyvatel? To snad ani nemyslite vazne takovy clanek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se