Demonstrační projekt technologie CCS Tomakomai na břehu japonského ostrova Hokkaido dosahuje slibných výsledků. Cílem projektu je mezi lety 2016 – 2020 uložit 300 000 tun CO2 do reservoárů nacházejících se v horninách pod mořským dnem. Komerční aplikace této technologie má být smysluplná, jakmile bude možné zachytávat a ukládat milion tun CO2 ročně.

Zachytávání probíhá na bázi aminů, na které se nejprve CO2 naváže. Zachycený CO2 je následně za kontrolovaných podmínek uvolňován a jímán do plynovodů, které ho dopraví do reservoárů. Reservoáry, kam se zachycený CO2 ukládá, se nacházejí v hloubce 1 až 3 km pod mořským dnem.

Tomakomai se na rozdíl od většiny projektů v oblasti CCS nezaměřuje na zachytávání CO2 ze spalin uhelných elektráren, ale cílí na emise průmyslových podniků. V projektu Tomakomai dochází totiž k zachytávání CO2 z odpadních plynů místní rafinerie. Technologie použitá v japonském projektu tak může pomoci se snižováním emisí podnikům jakými jsou právě rafinerie, chemičky nebo cementárny.

Japonsko - technologie CCS, Tomakomai
Technologie CCS Tomakomai, Japonsko. Zdroj: sciencedirect.

Doposud bylo v projektu Tomakomai proinvestováno 300 milionů dolarů (6,2 mld. Kč). Tato částka představuje jen zlomek celosvětových nákladů na vývoj technologie CCS odhadovaných na 20 miliard dolarů (412 mld. Kč).

Bez vyšší účinnosti a nižší energetické náročnosti se CCS neobejde

Tomakomai má podle vyjádření zástupců projektu dosahovat v oblasti vývoje technologie CCS doposud neviděného zvýšení účinnosti zachytávání CO2. Důležitým faktorem pro případné rozšíření této technologie je také deklarované snížení energetické náročnosti až o 2/3 ve srovnání s doposud používanými technologiemi. Lepší energetické účinnosti je dosaženo díky energetickému využití plynu, který zůstane po separaci CO2 z odpadního plynu rafinerie.

Za projektem stojí přibližně 30 společností mj. také Mitsubishi, které věří v komerční prosazení této technologie. Ke komerční aplikaci CCS využívané v projektu Tomakomai je však stále daleko. Podle simulací japonských výzkumníků by mohla být technologie komerčně aplikovatelná, pokud dokáže zachytit a uložit milion tun CO2 ročně.

Od dubna 2016 se zatím v japonském projektu podařilo zachytit a uložit 155 tisíc tun CO2. Doposud tak bylo dosaženo poloviny plánovaného množství CO2, které má být během zkušebního provozu do roku 2020 uloženo.

Žádné technologii CCS se prozatím nepodařil zásadní průlom. Výstrahou pro všechny investory do vývoje technologie CCS může být neslavný konec amerického projektu „čisté“ uhelné elektrárny Kemper County. V Kemper County bylo proinvestováno více než 6 miliard dolarů, za které došlo pouze k přestavbě zdroje na zemní plyn namísto původně vyvíjeného systému zplyňování uhlí.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *