Domů
Legislativa EU
Deset státu EU včetně ČR může čelit sankcím za porušení směrnice o pohonných hmotách
benzín, nafta, ropa
Zdroj: pixabay.com

Deset státu EU včetně ČR může čelit sankcím za porušení směrnice o pohonných hmotách

Evropská komise minulý týden oficiální cestou varovala deset členských států Evropské unie o možných následcích nedodržení jejich povinností vyplývajících ze směrnice EU o kvalitě pohonných hmot. Pokud tyto státy nezajistí nápravu, Komise může případ předložit Evropskému soudnímu dvoru.

Komise oznámila, že přistoupí k zaslání takzvaného odůvodněného stanoviska Rakousku, Belgii, Kypru, České republice, Finsku, Řecku, Lotyšsku, Rumunsku, Španělsku a Velké Británii, týkajícího se porušení jejich povinnosti transponovat do svých vnitrostátních právních předpisů evropská pravidla o kvalitě benzínu a nafty. Dle směrnice mají státy povinnost vypočítávat a vykazovat emise skleníkových plynů z paliv, která nepochází z bio-zdrojů. Cílem regulace je zmapování kvality produktů jednotlivých dodavatelů pohonných hmot, zjištění, zda jsou v souladu s pravidly vydanými EU a v konečném důsledku i dosažení snížení emisí uhlíku v evropských dopravních palivech o 6 % do konce roku 2020 s porovnání s rokem 2010.

Úkolem jednotlivých členských států bylo pak do vnitrostátních předpisů do 21. dubna 2017 zavést pravidla pro výpočet a reportování emisí. Komise poté, v květnu 2017, těmto členským státům zaslala výzvu k plnění povinností, přesto k novelizaci jejich domácích předpisů nedošlo. Nyní mají dva měsíce na přijetí potřebných změn, než Komise předloží případ Evropskému soudnímu dvoru.

Dle tvůrců je směrnice navržená tak, aby přinesla státům i dodavatelům PHM co nejmenší administrativní zátěž. Komise taktéž přislíbila, že po vyhodnocení výsledků, které tato legislativa přinese, tedy v roce 2021, pravidla pro tuto oblast zmírní. Přísnější „rozjezd“ ovšem, dle názoru Komise, byl zapotřebí. Státy nyní budou nejspíše čelit žalobě za porušení zakládajících smluv společenství u Evropského soudního dvora.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
19. březen 2018, 21:32

No jasně, byla to velmi potřebná idiotina, kterou po prokázání blosti začneme pomalu utlumovat až zas po roce 2021, protože do toho zahučely nuceně nainvestované miliardy.

Ropy je na padesát let, budoucnost patří jasně bateriím, ale EU musela začít na rozkaz byrokratů "šetřit" přírodu degradací tradičních paliv šíleným palmovým olejem ze spálenišť pralesů a nesmyslným přimýcháváním dalších potravin do nádrží a ničením motorů, že už nakonec nikdo se zdravým rozumem nebude chtít z Evropy odebírat seconhandová auta, a Afrika přejde raději na Asijská či Americká.

energetik
20. březen 2018, 07:36

Pan Babiš ve své výrobě biopaliv něco zanedbal, to snad ne. Určitě to nebylo schválně.

No co, sankce zaplatí daňový poplatníci.

Petr
20. březen 2018, 11:09

Tohle řízení EU určitě není o tom, že by někdo použil moc řepky, když tak ty některé státy moc málo, ale u ČR přesně nevím.

Navíc k tomu roku 2021 nemají ty kvóty moc klesnout, ale zato se už zakáže palmový olej a omezí další dovozy, takže výroba z plodin v EU zůstane ještě dlouho vysoká.

Hlavní změna má být v preferenci biopaliv druhé generace z něčeho jako sláma, ale nejvíc odpadních stonků máte pořád z kukuřice a řepky, stačí říct že to pěstujte primárně na klasy a ten olej, a zbytek máte odpadní pro ta úžasná "přelomová" biopaliva druhé generace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se