Společný návrh ČR a dalších 4 zemí může odložit zrušení matoucích energetických tříd A+

Společný dokument České republiky, Itálie, Španělska, Polska a Slovenska vyzývá Evropskou komisi, aby před zavedením jednodušších energetických tříd provedla přípravnou studii. To by znamenalo oddálení zavedení nového schématu hodnocení energetické úspornosti zařízení, který odstraní třídy A+++, A++ a A+ a zavede původní třídy A-G, nejdříve do roku 2023.

Současné energetické třídy jsou pro zákazníky matoucí. Dokládá to průzkum v Německu, dle kterého si 75 % zákazníků při výběru pračky myslelo, že do energetické třídy A+ spadají nejúčinnější spotřebiče. V případě praček přitom tato třída označuje nejméně energeticky účinná zařízení.

Zmiňovaných pět členských států trvá ve svém společném dokumentu na tom, aby nové energetické štítky byly projednány pouze po té, co bude Evropskou komisí provedena přípravné studie. Taková studie by mohla zpozdit implementaci jednodušších energetických štítků nejdříve na rok 2023.

Podle Alice Stollmeyer, nezávislé komentátorky energetické a klimatické politiky EU, se jedná o jednoznačný záměr zemí oddálit implementaci nových energetických tříd. Důvodem má být velké množství spotřebičů produkovaných ve zmiňovaných zemích momentálně spadajících do energetické třídy A, které by se ovšem po změně metodiky propadly do třídy G, což by značně snížilo zájem zákazníků.

EU projedná zavedení nových tříd dnes

Delegáti členských zemí EU budou projednávat zrušení energetických tříd A+ s Evropským parlamentem a Evropskou komisí dnes. Pokud by dosáhli konečné dohody v této otázce, jednalo by se o poslední setkání na toto téma.

Evropský parlament navrhuje vytvořit nové energetické štítky pro problémové spotřebiče během příštích několika měsíců, aby mohly být zavedeny během následujících 21 měsíců.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *