Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Tesla začala v Gigafactory vyrábět nový „nejlepší a nejlevnější“ typ bateriových článků

Tesla Gigafactory. Zdroj:Tesla

Tesla začala včera ve své továrně Gigafactory vyrábět nové bateriové články, které bude využívat pro svá bateriová úložiště Powerwall 2 a Powerpack 3. Výroba stejného typu článků pro nejdostupnější elektromobil společnosti, Model 3, začne ve druhém čtvrtletí roku 2018. Společnost to uvedla na svých stránkách.

Nový typ lithium-iontových článků s označením 2170 navrhla Tesla společně se společností Panasonic tak, aby nabídly nejlepší možné vlastnosti, snížení výrobních nákladů a optimální velikost a tvar pro využití v elektromobilech i produktech pro energetiku.

2. Bloomberg: Fotovoltaické elektrárny by mohly být do 2025 nejlevnějším zdrojem

Fotovoltaická elektrárnaElektřina vyrobená ze slunce je již nyní v některých částech světa levnější než elektřina vyrobená spalováním uhlí. Za necelé desetiletí bude slunce pravděpodobně nejlevnější možností výroby elektřiny po téměř celém světě, upozornila agentura Bloomberg.

V loňském roce země od Chile po Spojené arabské emiráty zaznamenaly rekordy díky dohodám na výrobu elektřiny ze slunce za méně než tři centy za kilowatthodinu. To je polovina průměru globálních nákladů na elektřinu z uhlí. Saúdská Arábie, Jordánsko a Mexiko nyní plánují na letošní rok aukce a tendry, jejichž cílem je ceny dále snížit.

3. Německé větrné elektrárny jsou i po pádu tří turbín bezpečné, ujišťuje BWE

Zhroucená větrná turbína

Německé větrné elektrárny po pádu tří turbín během posledních čtyř týdnů čelí zvýšené pozornosti. Podle Německé asociace pro větrnou energetiku (BWE) se nicméně jedná pouze o ojedinělé incidenty a větrné turbíny jsou jedněmi z nejbezpečnějších staveb v Německu.

Na počátku týdne došlo na severu Německa ke zhroucení téměř 100metrové větrné turbíny u Hamburku. Incident přichází pouze několik týdnů po pádu 95 metrů vysoké turbíny v Sasku a 70metrové turbíny v Meklenbursku-Předním Pomořansku v polovině prosince.

4. Německo vyrobilo méně elektřiny z větru i slunce, největší nárůst zaznamenal plyn

Irsching, paroplynová elektrárna jejíž osud je nejasný. Zdroj: http://www.siemens.com/

Německo vyrobilo v roce 2016 méně elektřiny z větrných i solárních elektráren, přesto podíl elektřiny vyrobené z OZE podle prvních údajů mírně vzrostl. Největší vzrůst zažily elektrárny vyrábějící elektřinu z plynu, klesající trend postihl výrobu elektřiny z jádra i uhlí.

Letošní statistiky výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů u našeho západního souseda nejsou tak výrazné, jako tomu bylo v předchozím roce. K mírnému poklesu došlo u výroby z větrných elektráren i solárních elektráren. U obou typů zdroje i přes nárůst instalovaného výkonu poklesla výroba o 1,2 TWh.

5. Indická firma udělala průlom v technologii pro zachytávání oxidu uhličitého

9856473134_3ff30936a3_oSpolečnost Carbon Clean Solutions přišla s novou technologií. Technologie CCU zachytí CO2 ze spalin a přemění ho na jedlou sodu. Celý proces je ekonomicky soběstačný a podle Carbon Clean Solutions nepotřebuje k provozu žádné dotace.

Server The Guardian informoval o velkém pokroku v technologii pro zachytávání CO2 v jižní Indii.  Zde funguje komerční továrna, která zachytává CO2 z vlastního uhelného zdroje a přeměňuje oxid uhličitý na jedlou sodu. Skutečným průlomem je fakt, že technologie funguje bez podpory a dotací. V současné době se většina projektů na zachytávání CO2 pohybuje v rozmezí 60 až 90 dolarů za tunu, u indické továrny se údajně jedná o částku 30 dolarů za tunu.

6. Vánocům v Evropě dominoval vítr, výrazně více vyrobily i větrné elektrárny v ČR

wind turbineVánoční svátky v Evropě byly ve znamení vysokých hodnot podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny. Pomohly tomu velice vhodné povětrnostní podmínky a zároveň také nižší spotřeba elektřiny, která je pro toto období typická. Vysoký podíl OZE na spotřebě zažila Velká Británie nebo Německo. 

Přímo na Štědrý den padl rekord v podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny ve Velké Británii, která se podle společnosti Drax dostala na úroveň 40 %. Štědrý den byl pro OZE příznivý i v loňském roce, kdy jejich podíl na spotřebě elektřiny dosahoval 25 %, rok předtím 12 %.

7. V Dubaji vyroste první přečerpávací elektrárna v oblasti Perského zálivu

Představení projektu první přečerpávací vodní elektrárny v SAE

Spojené arabské emiráty chystají výstavbu první přečerpávací vodní elektrárny, která má podpořit další integraci obnovitelných zdrojů. Elektrárna, jež vyroste v oblasti Hatta, exklávě emirátu Dubaj, se stane vůbec první vodní elektrárnou v arabských zemích Perského zálivu.

Plány na výstavbu 250MW vodní elektrárny představil Dubajský úřad pro elektřinu a vodu (DEWA), který plánuje v dané oblasti další projekty rozvoje. Kromě vodní elektrárny tak energetický rozvoj regionu Hatta rovněž podpoří instalace střešních fotovoltaických elektráren a vybavení budov chytrými měřiči.

8. Investice do OZE mohou v Británii do roku 2020 poklesnout o 95 %, tvrdí studie

rp_windmills-984137_960_720-725x483.jpgPodle britské organizace Green Alliance hrozí Spojenému království v průběhu nadcházejících tří let rapidní pokles investic do obnovitelných zdrojů. Hlavní příčinou propadu nicméně nebude pokles cen technologií, ale klesající počet projektů vzhledem k omezování jejich podpory.

Podle analýzy organizace poklesly investice do obnovitelných zdrojů v zemi v průběhu posledních 6 měsíců o 1,1 miliardu liber (34,9 mld. Kč). Patrné jsou i změny mezi odhady budoucích investic z jara a podzimu loňského roku. Oba scénáře nicméně počítají s více než 90% poklesem investic mezi lety 2017 a 2020.

9. Ceny ropy vystoupaly na maxima za rok a půl

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr

Světové ceny ropy zahájily nový rok vzestupem na maxima za rok a půl. Vzhůru táhnou trh naděje na snížení globálních přebytků suroviny v důsledku dohody předních světových těžařů na omezení produkce.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:10 SEČ přidávala 0,8 procenta na 57,28 dolaru za barel a během dne se vyšplhala až na 58,37 USD, maximum od července 2015; navázala tím na loňský celoroční vzestup o 52 procent.

10. Toshiba odepíše miliardy kvůli svému jadernému byznysu

sao_paulo_stock_exchangeŘeditel japonské společnost Toshiba Corporation tento týden veřejně oznámil, že kvůli svému jadernému byznysu, který představuje hlavně společnost Westinghouse Electric Company, bude muset odepsat desítky miliard korun.

Přesná částka nebyla oficiálně zveřejněna, ale podle odhadů analytiků se může jednat až o 4,3 miliardy dolarů (110,4 miliard Kč). Toshiba přiznala, že podle jejich odhadů má nyní firma Westinghouse hodnotu 2,3 miliardy dolarů, zatímco za její nákup zaplatila přes 5,4 miliardy dolarů. Oznámení vedlo k více než 40% poklesu akcií společnosti Toshiba.

Inovativní technologie

Tocardo představuje inovativní obousměrnou přílivovou turbínu

tocardoSpolečnost DNV GL potvrdila, že inovativní obousměrná přílivová turbína Torcado T2S je technicky proveditelná a připravena pro komerční využití. Začátkem roku 2017 by měla obdržet kompletní certifikaci a sehnat potřebný kapitál a pojištění nutné pro vývoj.

Nezávislá testovací nadnárodní společnost DNV GL udělila projektu Tocardo T2S prohlášení o proveditelnosti. Tocardo T2S je inovativní obousměrná přílivová turbína, která byla vyvinuta v Nizozemsku. Kvůli novým a nevyzkoušeným technologiím je projekt vnímán jako vysoce rizikový pro investory a pojišťovny. Aby byla zvýšena kredibilita projektu, navázal Tocardo spolupráci s DNV GL, což má být zárukou kvality technologického provedení.

Téma

Podpora zelených zdrojů na věčné časy?

Hybridní solární a větrná elektrárna.

Situace na trzích s elektřinou se nejen v Evropě rychle mění. Nástup neflexibilních obnovitelných zdrojů vyvolává řadu otázek, které musí být pro zajištění vysoké spolehlivosti dodávek elektřiny pro všechny zákazníky vyřešeny. Jakub Kučera, analytik investiční společnosti RSJ, shrnul pro oenergetice.cz hlavní z nich. V první části série článků se zaměří na financování obnovitelných zdrojů elektřiny.

Šance pro americké jádro: Trumpův souboj s Čínou

Jaderná elektrárna Chapelcross

Jaderná energetika Spojených států čelí nejisté budoucnosti. Dřívější supervelmoc stále provozuje nejvíce reaktorů na světě, ale v globální soutěži s Ruskem, Čínou, Japonskem či Jižní Koreou její pozice slábne.

Jaká je naděje, že nový „břidlicový“ prezident Donald Trump napomůže tomu, aby atomová energie v jeho zemi chytla nový dech? Zastánci jádra by každopádně měli vycházet z následujícího předpokladu: Trump nebude chtít zachraňovat svět. Ale Ameriku možná ano, aspoň se o to bude pokoušet. Otázkou je, jak se to může týkat jaderné energetiky.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *