Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Americký fúzní reaktor Alcator C-Mod zaznamenal důležitý rekord

Staveniště ITERu v roce 2013

Tokamak Alcator C-Mod vytvořil poslední den svého provozu rekord. V pátek 30. září ve 21:25 místního času vědci a inženýři z Centra fyziky plazmatu a fúze pod univerzitou MIT udělali skok kupředu na cestě k čisté energetice. Tým vytvořil nový světový rekord v hodnotě tlaku plazmatu uvnitř tokamaku Alcator C-Mod. Tlak plazmatu je klíčovým parametrem v produkci energie z jaderné fúze a MIT nyní dosáhl jako první na světě tlaku přes dvě atmosféry.

Ředitel Alcatoru a vedoucí vědecký pracovník Earl Marmar tyto výsledky prezentoval na konferenci o fúzní energetice Mezinárodní agentury pro atomovou energii v japonském Kjótu 17. října.

2. Křetínský se stane majoritním vlastníkem EPH, Tkáč a J&T holding opustí

EPH a ČEZ si na koupi uhelných elektráren musí počkatFinančník Patrik Tkáč a investoři spojení s J&T opustí Energetický a průmyslový holding (EPH). Stane se tak po definitivním vstupu investičního fondu australské banky Macquarie do společnosti EP Infrastructure (EPIF), která tvoří jednu ze dvou větví holdingu. Oznámil to dnes EPH. Majoritním vlastníkem holdingu se stane Daniel Křetínský, bude mu patřit 94 procent akcií. Tkáč může za své akcie získat v přepočtu až 73 miliard korun.

Transakce se uskuteční ve dvou krocích, v závěrečném vypořádání mezi Křetínským a Tkáčem společnost Milees Limited, kterou Tkáč ovládá, prodá všechny svoje akcie v holdingu. Získá za to 1,7 až 2,7 miliardy eur (až 73 miliard korun). Výsledná částka bude odrážet růst hodnoty EPH v příštích letech.

3. Spojené království chystá přílivové elektrárny výkonnější než Temelín

Grafický návrh hráze u projektu Swansea Bay. Zdroj: Tidal Lagoon PowerPA

Spojené království má jako ostrovní stát velmi příhodné podmínky pro budování přílivových elektráren. Během několika měsíců se očekává vládní schválení výstavby prvního prototypu přílivové elektrárny využívající uměle vytvořenou lagunu. V případě úspěchu plánuje Spojené království vybudovat přílivové zdroje o výkonech srovnatelných s velkými jadernými elektrárnami. Cena produkované elektřiny by přitom měla být nižší než z plánovaných jaderných zdrojů a dodávky předvídatelnější než z jiných OZE.

Spojené království již delší dobu naplňuje své ambiciózní plány na redukci emisí skleníkových plynů. Pro dosažení vytyčených cílů se proto kromě dalších projektů, připravuje ke schválení výstavby i prototyp nové přílivové elektrárny na uměle vytvořené laguně Swansea Bay ve Walesu. Pokud vše půjde hladce a technologie se osvědčí, do nových přílivových elektráren by mohlo být investováno až 15 miliard GBP (při současném kurzu přibližně 450 miliard Kč).

4. Úprava cíle energetických úspor může podle ČEZ stát ČR až 650 mld. Kč navíc

Přenos elektřinyPřípadná úprava současného evropského cíle v oblasti energetických úspor může pro Česko znamenat do roku 2030 další dodatečné náklady až 650 miliard korun. Na setkání s novináři to dnes uvedl generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš. Evropská komise (EK) předloni stanovila, že členské státy EU mají do roku 2030 zvýšit energetickou účinnost svých soustav o 27 procent proti roku 1990. Prostředkem mají být mj. rekonstrukce budov a zavedení tzv. inteligentních sítí a měřicích přístrojů, které sníží a zefektivní spotřebu energie.

Podle Beneše EK nyní navrhuje, že cíl upraví a bude požadovat zvýšení účinnosti o 30 procent. Cíl má být navíc závazný, což dosud nebyl. Návrh má být předložen v prosinci.

5. Apple musel odstoupit od ambiciózních plánů na výrobu vlastního elektromobilu

apple-automobil

Společnost Apple musela drasticky slevit ze svých ambicí v oblasti automotive. Došlo tak k odchodu vývojářů z projektu a nyní již údajně Apple neusiluje o konstrukci vlastního vozu. Údajně však cílí na oblast autonomního řízení.

Stovky vývojářů ambiciózního projektu Titan byly přeloženy, propuštěny, případně bylo vyhověno jejich žádosti o odchod. Takové jsou alespoň informace ze zákulisí společnosti Apple. Celkem na projektu pracovalo kolem tisícovky lidí.

6. Dostavbu jádra v ČR může urychlit změna legislativy, říká Drábová

rp_Dostavba-JE-Temelin-725x524.jpgSoučasné zpoždění ve výstavbě nových jaderných bloků v Česku by mohla odstranit změna legislativy, která by urychlila povolovací proces. V rozhovoru s ČTK to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Uvedla, že v případě, že bude přijato takové politické rozhodnutí, je možné, že nedojde k časové proluce mezi odstavením starých a spuštěním nových bloků, která nyní existuje.

Připomněla, že na povolovací procesy stavby nových bloků má vliv mimo jiné zákon o hodnocení vlivu na životní prostředí a stavební zákon.

7. ERÚ: notifikace podpory OZE 2006 – 2012 je do konce roku reálná

Energetický regulační úřad

Dle ERÚ se notifikace schématu podpory obnovitelných zdrojů připojených v letech 2006 – 2012 nejspíše do konce roku stihne. Problémy hrozí podpoře KVET uvedené do provozu před rokem 2016. O zpětném vyplácení podpory může rozhodnout OTE.

Ve středu na závěr konference Dny kogenerace 2016 pořádané Sdružením COGEN czech prezentoval místopředseda ERÚ Jan Pokorný aktuální stav notifikačních řízení jednotlivých schémat podpory.

8. Restart největší jaderné elektrárny světa se vzdaluje, prefektura si zvolila skeptika

kashiwazaki-kariwaZnovuobnovení provozu největší jaderné elektrárny v Japonsku je po regionálních volbách ohroženo poté, co v nich překvapivě zvítězil odpůrce jaderné energetiky. Podle dřívějšího ministra průmyslu a obchodu Japonska to ovlivní i další restarty japonských jaderných elektráren.

Překvapivé vítězství Ryuichi Yoneyama v regionálních volbách prefektury Niigata, který se stavěl proti obnovení provozu v elektrárně Kashiwazaki-Kariwa o sedmi jaderných blocích, je šrámem na plánech restartu všech jaderných elektráren v Japonsku. Restart provozu elektráren je jedním z cílů premiéra Shinzo Abe.

9. Cena australského energetického uhlí se přibližuje 100 dolarům za tunu

USA pokles exportu uhlíCena australského černého energetického uhlí, považovaného za asijský benchmark, se poprvé od dubna 2012 přiblížila k hodnotě 100 USD/t. Ještě v lednu letošního roku bylo přitom toto uhlí obchodováno za cenu kolem 42 USD/t, což znamená nárůst o více než 130 %.

Cena černého uhlí na světových trzích nepřestává růst. Po několikaletém poklesu ceny až na desetiletá minima, na které uhlí spadlo v lednu letošního roku, zaznamenává letos tato komodita jeden z nejrychlejších růstů cen napříč všemi komoditami.

10. Dostavba slovenské jaderné elektrárny Mochovce se odkládá o další rok

Slovenské Elektrárne, JE Mochovce

Dostavba jaderné elektrárny Mochovce se odkládá o další rok. Slovenský úřad jaderného dozoru dnes oznámil, že dokončení třetího bloku očekává v listopadu příštího roku, dokončení čtvrtého bloku pak v listopadu 2018. Správcem elektrárny Mochovce jsou Slovenské elektrárne (SE), vlastněné italskou skupinou Enel, českou skupinou EPH a slovenským státem. SE je největším výrobcem elektřiny na Slovensku.

Mochovce se začaly stavět před 34 lety, ovšem za 17 let se podařilo postavit jen dva ze čtyř plánovaných bloků. Projekt dostavby opakovaně čelí odkladům a rostoucím nákladům, mimo jiné i kvůli zpřísnění bezpečnostních předpisů po havárii japonské elektrárny Fukušima před pěti lety.

Téma

ZEVO Chotíkov – trnitá cesta moderní spalovny odpadů

Zevo Chotíkov

Zevo Chotíkov

ZEVO (Zařízení pro energetické využití odpadů) Chotíkov, které se nachází severně od Plzně, zahájilo tento měsíc plný provoz. Stalo se teprve čtvrtým provozem (další se nachází v Praze-Malešicích, v Brně a v Liberci) tohoto druhu v České republice, ale cesta ke spuštění byla dlouhá a nebyla vůbec jednoduchá.

Historie ZEVO Chotíkov se začala psát již v roce 2002, kdy velvyslanectví USA poskytlo grant Plzeňské teplárenské na vypracování studie, která měla prověřit možnosti řešení nakládání s komunálním odpadem v Plzeňském kraji. Závěrem studie v roce 2003 bylo, že je možné spalovat a vyrábět energii z až 100 000 tun odpadu ročně.

Inovativní technologie

Testování multirotorové větrné elektrárny přešlo do druhé fáze

multirotorova turbina, vetrne elektrarny

Vestas již několik měsíců testuje multirotorovou větrnou elektrárnu. Testování je aktuálně ve druhé fázi, která započala v polovině září. Podle Vestasu přinesla první fáze dobré výsledky.

Dánský gigant Vestas oznámil své plány na výrobu multirotorové větrné elektrárny již minulé jaro. Dlouhou dobu se neobjevovaly žádné informace o dalším pokroku v tomto projektu až do letošního dubna, kdy Vestas oznámil instalaci testovacího zařízení.Jedna odpověď na Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

  1. Vítězslav Dohnal napsal:

    Bylo by dobrý,kdyby ERÚ v rámci zlepšení rovnoměrnosti zatížení přenosové sítě a zdrojů rozšířil dobu platnosti nízkého tarifu odběru el.pro domácnosti. V současné době je to striktně 8 hodin, rozdělených do více úseků dle tarifu. Dříve to bývalo 8,5 i 9 hod. Při současném nadbytku elektřiny by to bylo klidně možné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *