Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Teslu opouští Kurt Kelty stojící za pokrokem automobilky v oblasti baterií

Podvozková platforma Modelu S v Tesla Store Göteborg, foto: Tomáš Jirka

Automobilku Tesla opouští dlouholetý ředitel technologie baterií, Kurt Kelty. Agentuře Bloomberg tuto informaci potvrdila sama automobilka. Kelty je jednou z hlavních postav stojící za pokroky automobilky v oblasti baterií, i díky němu Tesla získala ocenění bateriového inovátora roku

Kelty byl jedním z nejlepších vědců společnosti Tesla. V devadesátých letech byl zakladatelem a ředitelem americké laboratoře společnosti Panasonic pro výzkum a vývoj baterií, která byla rozšířením japonské laboratoře. V Panasonic pracoval do roku 2006, kdy vstoupil do společnosti Tesla, aby vedl technologické úsilí v oblasti baterií.

2. USA: Výstavba prvních jaderných reaktorů za několik desetiletí je zastavena

Jaderná elektrárna Chapelcross

Elektrárenské společnosti z Jižní Karolíny se rozhodly zastavit práce na dvou nedokončených jaderných reaktorech, které měly první v USA za několik desetiletí a byly původně označovány za začátek renesance jaderné energie v USA. Projekt již nyní čelí zpoždění a vysokému překročení nákladů, napsaly agentury AP a Reuters.

V projektu elektrárny V.C. Summer vlastní podíl 45 procent státní elektrárenská firma Santee Cooper. Zbývajících 55 procent vlastní South Carolina Electric & Gas (SCE&G). Vedení obou firem se dnes vyslovila pro ukončení projektu.

3. Státy střední Evropy zvyšují spotřebu elektřiny, v Německu roste o 1,6 %

Přenos elektřiny, vedení

Spotřeba elektřiny v Německu vzrostla meziročně o 1,6 %. Hlavními faktory podporujícími růst spotřeby byly nižší teploty v prvních měsících roku a růst německé ekonomiky. Výrazně narostla také spotřeba zemního plynu, zejména kvůli jeho spotřebě v elektroenergetice. 

Spotřeba elektřiny v regionu střední Evropy roste. Kromě ČR, kde vzrostla spotřeba na desetileté maximum, se spotřeba elektřiny zvýšila i v sousedním Německu. Již dříve web oEnergetice.cz také informoval o tom, že se v loňském roce zvýšila spotřeba elektřiny na Slovensku.

4. Elektrárna Dětmarovice zůstává po požáru mimo provoz

průmyslové emise

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku, v níž v pátek hořelo, zůstává mimo provoz. Kdy tam bude možné opět spustit výrobu elektřiny, bude záležet i na vyjádření statika, který by dnes místo požáru měl prohlédnout. ČTK to řekl mluvčí společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje, Vladislav Sobol. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku. Nyní je ČEZ zásobuje z náhradních zdrojů.

Zásah u požáru rekonstruovaného absorbéru, tedy zařízení, které v elektrárně slouží ke snižování emisí síry, hasiči formálně ukončili dnes v 07:45.

5. V Německu rostou větrníky stále rychleji, v ČR naopak nepřibývají prakticky žádné

Větrné elektrárny

Německo v prvním pololetí opět zvýšilo výstavbu větrných elektráren. Celkem jich přibylo včetně offshore větrných elektráren 3,2 GW. Mimo to se zvýšil instalovaný výkon solárních elektráren o 0,9 GW. Očekávané zpomalení výstavby se tedy ještě odkládá.

Očekávalo se, že po zavedení systému aukcí na přidělování podpory pro výrobu z OZE bude výstavba s dobíhajícími projekty postupně zpomalovat, protože podmínky pro developery nebudou již tak výhodné. Stále se sice dostavují projekty, které již mají garantovanou podporu, nicméně počet nových větrných elektráren neklesá, ale naopak roste.

6. V čínské jaderné elektrárně Fuqing 4 bylo dosaženo kritického stavu

Čtvrtý blok jaderné elektrárny Fuqing v čínské provincii Fujian dosáhl 16. července poprvé „rovnovážné řetězové reakce“ (počet vzniklých neutronů při štěpení je roven počtu zaniklých, pohlcených, neutronů), v úterý to uvedla společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Blok by měl ještě tento rok vstoupit do komerčního provozu.

Po kontrolách a inspekcích bloku vydal čínský národní regulátor (China’s National Nuclear Safety Administration) 9. června povolení k zavezení reaktoru palivem. Proces plnění aktivní zóny 157 palivovými soubory trval od 13. do 19. června.

7. Čína přitvrzuje v boji proti uhlí, uzavře 20 GW zastaralých elektráren

Čínská uhelná elektrárna Jiangsu Nantong. zdroj: wikimedia

Čínský energetický regulátor (NEA) v pondělí oznámil, že přitvrzuje v boji proti uhelným elektrárnám. Podle zahraniční agentury Reuters má být v období 2016 až 2020 vyřazeno z provozu 20 GW instalovaného výkonu zastaralých uhelných zdrojů. Nové opatření navazuje na dřívější cíl pozastavit či zrušit výstavbu 150 GW nového instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách.

Podle přepisu jednání NEA by většina pozastavených či zrušených projektů měla patřit velkým producentům uhlí a měla by se nacházet v západní části země. Největší čínský těžař uhlí Shenhua Group plánuje podle Reuters odložit zahájení výroby z téměř všech svých uhelných elektráren, které jsou nyní ve výstavbě.

8. Největší australský výrobce elektřiny z uhlí vyzývá vládu o vyloučení uhlí z Clean Energy Target

Největší australský producent elektřiny z uhlí, společnost AGL Energy, vyzvala vládu, aby vyloučila uhlí z tzv. Clean Energy Target. Společnost uvedla, že soukromí investoři nemají vůli k financování výstavby nových uhelných elektráren a že země by se měla zaměřit na obnovitelné zdroje energie (OZE) a plyn.

Clean Energy Target (CET), jež je součástí australské energetické transformace, je politický mechanismus, který má stimulovat vstup nových forem výroby energie s nízkými emisemi na trh. Má fungovat jako technologicky neutrální tržní mechanismus podporující projekty s nejnižšími náklady.

9. Elektromobilům se v Evropě daří, v červnu se jich prodalo meziročně o 54 % více

Evropský trh s elektromobily (BEV a PHEV) zaznamenal za červen 2017 další růst. Nově bylo v Evropě během června registrováno okolo 28 000 vozů na elektřinu. Nejlépe prodávaným vozem byl Renault Zoe, kterých se prodalo přes 4 000.  Meziročně došlo k nárůstu o 54 % a za období roku 2017 se trh s elektromobily rozrostl o 30 %. Podíl nových elektromobilů na evropských silnicích již dosahuje 1,5 %. Jeden ze šedesáti sedmi nově prodaných vozů v Evropě byl elektromobil.

Evropa má na prodejích čistých elektromobilů (BEV) a plug-in hybridů (PHEV) nemalý podíl. Segment elektrických vozů je stále populárnější a v Evropě tak čím dál více zákazníků volí jako nový vůz právě elektromobil. Dle nejnovějších dat dosáhl podíl nově prodaných elektromobilů 1,5 % ze všech prodaných vozů. Celkový počet nových registrací za měsíc červen přesáhl hodnotu 28 tisíc vozů, což je nárůst o 54 % ve srovnání s červnem roku 2016. Při hodnocení období prvních 6 měsíců tohoto roku dosáhl trh s elektromobily růstu o 30 % ve srovnání se stejným obdobím minulý rok.

10. První třicítka nových elektromobilů Tesla Model 3 byla předána majitelům

Tesla Model 3, zdroj: Tesla

V americkém Fremontu bylo v pátek majitelům předáno prvních třicet elektromobilů Tesla Model 3. Během předávací akce generální ředitel Tesly, Elon Musk, představil Model 3 a prozradil, že počet rezervací tohoto modelu, kterým Tesla hodlá dobýt trh, přesáhl již 500 000. Takový počet vozů zároveň automobilka plánuje vyrobit příští rok.

Celkem třicet nových elektromobilů Tesla Model 3 z ostré produkce bylo v pátek předáno prvním majitelům z řad zaměstnanců společnosti před továrnou automobilky v americkém Fremontu. Model 3 představila Tesla v dubnu minulého roku a letos v únoru začala s testovací výrobou. První kus sjel z výrobní linky 9. července a jeho přechodným majitelem se stal člen představenstva Ira Ehrenpreis, který se ovšem nechal slyšet, že ho má jako dárek k narozeninám pro ředitele Tesly Elona Muska. Z linky automobilky sjelo již celkem 50 kusů, první dvacítka ale byla určena k testovacím účelům.

Téma

Korejský šok pro jadernou energetiku

Letošní pád jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje kvůli korupčnímu skandálu znamenal šok pro jadernou energetiku. Nejen korejskou, ale i světovou. S možným dopadem na soutěž o stavbu nových reaktorů v Česku, kde dosud Korejci patřili k největším favoritům.

Nový korejský prezident Mun Če-in se rozhodl vydat cestou jaderného exitu v téměř německém stylu – už žádné nové reaktory, žádné prodlužování životnosti těch stávajících, a dokonce pozastavení pokročilé stavby dvou nejmodernějších reaktorů Shin-Kori 5 a 6.

Brusel vyzývá Česko k vytvoření strategie pro nakládání s radioaktivními odpady

Česká opatření pro řešení otázky ukládání použitých jaderných materiálů jsou pod drobnohledem Evropské Komise. Pokud svoji strategii ČR neaktualizuje, může čelit sankcím za neplnění svých plánu pro nakládání s radioaktivními odpady z jaderných elektráren a civilního využívání jaderných materiálů. S informací přišlo anglické vysílání Radio Prague (ČRo).

Strategie, která stanovuje, jak Česká republika hodlá nakládat s radioaktivním odpadem, bude muset být znovu podrobena přezkoumání a zřejmě doplněna, neboť Evropská Komise vyzvala zemi, aby znovu předložila své plány pro nakládání s jadernými odpady. Česká republika byla minulý týden jedním z pěti států, které podle Komise selhaly v plnění svých cílů pro dlouhodobé řešení problematiky radioaktivních odpadů, jejichž původní termín byl do srpna 2015. Mezi další hříšníky patří podle Komise poměrně kuriózně i nejaderné Rakousko, Itálie, Portugalsko a Chorvatsko.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *