Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Rakousko spustilo nejmodernější evropskou přečerpávací elektrárnu vybudovanou uvnitř hory

Kaverna elektrárny Reißeck II umístěná v nitru hory. Zdroj: Verbund

V říjnu byla v rakouských Korutanech spuštěna nejmodernější evropská přečerpávací vodní elektrárna Reißeck II. Elektrárna byla postavena zcela uvnitř hory a celková investice dosáhla 400 milionů euro. Svou rukou k dílu přispěla i česká společnost ČKD Blansko, která dodala bezpečnostní klapkové uzávěry přivaděče.

Provozovatel elektrárny, rakouská energetická společnost Verbund, spuštěním 430MW přečerpávací vodní elektrárny (PVE) Reißeck II rozšířila své portfolio korutanských přečerpávacích elektráren Malta a Reißeck I, a vytvořila tak jednu z nejsilnějších skupin přečerpávacích elektráren v Evropě.

2. Účet za svary na jaderných elektrárnách je letos 3 mld. Kč, potvrdil ČEZ

rp_Petr-Smolik-JE-Temelin-Panoramio-725x487.jpgDopad odstávek kvůli kontrolám svarů v jaderných elektrárnách do letošního provozního zisku společnosti ČEZ bude na úrovni tří miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci dřívější odhady potvrdil finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Pro příští rok, kdy by měly kontroly skončit, podle něj firma odhad zatím nemá.

„Je velmi těžké přesně oddělit, kolik jsou svary a kolik je běžná odstávka. Svary se kontrolují během běžné odstávky, dělá se to paralelně,“ řekl dnes Novák.

3. Německý STEAG uzavírá 2,5 GW uhelných bloků a pokračuje ve spouštění baterií

Bateriové systémy jsou instalovány u existujících elektráren. Zdroj: www.steag-energyservices.com

Jeden z největších výrobců elektřiny v Německu, STEAG, požádal německého síťového regulátora (BNetzA) o ukončení provozu svých pěti černouhelných bloků o celkovém instalovaném výkonu 2,5 GW. Společnost zároveň informovala o spuštění již tří z šesti budovaných 15MW bateriových systémů určených k poskytování primární regulace frekvence. 

Německá energetická společnost STEAG, která v Německu provozuje zdroje o celkovém instalovaném výkonu 8 200 MW, požádala německého síťového regulátora o ukončení provozu svých pěti černouhelných bloků. Jedná se o bloky West 1 a 2 (2x 350 MW), Herne 3 (300 MW). Weiher 3 (724 MW) a Bexbach (780 MW).

4. ČEZ obnovil uhelné elektrárny na severu Čech, prodloužil jim životnost o 25 let

Uhelná elektrárna ledviceObnova elektráren ČEZ v Ústeckém kraji skončila, nákladné investice prodlouží jejich životnost o další čtvrt století. Poslední uhelnou elektrárnou v regionu bude podle současných předpokladů v roce 2050 nový blok v Ledvicích na Teplicku, kde elektrárna funguje už 50 let. ČEZ nyní chystá v areálu Tušimic stavbu datového centra a terminálu popílku a stavbu velkokapacitních skleníků.

Modernizace nejen prodlouží životnost elektráren, ale podle vlastníka se také promítne v oblasti životního prostředí a na úspoře paliv.

5. Nejvýkonnější rychlý reaktor na světě zahájil komerční provoz

BN-800_10__rosatomRuská státní společnost Rosatom v úterý 1. 11. 2016 oznámila, že čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny zahájil svůj komerční provoz. Rychlý reaktor BN-800 dosáhl poprvé svého nominálního výkonu 17. srpna tohoto roku. Rosatom nazval tento milník „největším úspěchem ruské jaderné energetiky tohoto roku“.

Andrej Petrov, generální ředitel dceřiné společnosti Rosenergoatom, která se stará o provoz energetických jaderných reaktorů v Rusku, podepsal minulé pondělí povolení pro komerční provoz čtvrtého bloku.

6. Spalovna odpadu Chotíkov má lepší účinnost i ekologické parametry

ZEVO Chotíkov, spalovna PlzeňSpalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně má lepší účinnost i ekologické parametry, než měla v projektu. Nový šestikilometrový horkovod už vytápí celé sídliště Lochotín, největší bytovou lokalitu v Plzni. Městskému zastupitelstvu to dnes řekl Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské, která jako stoprocentně městská firma stavbu za 2,1 miliardy Kč hradila. Stavba kritizovaná ekologickými aktivisty zahájila nedávno roční zkušební provoz.

Stavbu spalovny několikrát přerušily žaloby ekologických aktivistů. Odpůrci stavby se obávají, že zhorší životní prostředí a namítají, že není nutná, bude-li se víc třídit a jinak zpracovávat odpad.

7. V Británii se i přes velký úspěch uhlíkové daně hovoří o jejím zrušení

Uhelná elektrárna Eggborough ve Spojeném království.

Ve Velké Británii se i přes významné úspěchy uhlíkové daně spekuluje o jejím zrušení. Díky uhlíkové dani se výroba elektřiny z uhlí každoročně snižuje, jen letos podle odhadů poklesla výroba z uhlí o 66 %.

Právě díky úspěchům uhlíkové daně se tato daň velice snadno stala terčem pro velké výrobce elektřiny z uhlí, kteří jsou vytlačováni z trhu aktuálně levnější výrobou elektřiny v plynových elektrárnách. Elektrárny na plyn mají zpravidla až o polovinu nižší emise v porovnání s uhelnými elektrárnami, proto je jejich výroba ve výsledku levnější.

8. Evropská komise připravuje zimní energetický balíček, včetně metodiky pro kapacitní mechanismy

Evropská unie - Michal ŠnobrEvropská komise plánuje do konce tohoto měsíce představit tzv. „zimní balíček“. Ten bude obsahovat osm legislativních návrhů pro změny v energetických legislativách a směrnicích. V plánu je zrušení cenových stropů pro silovou elektřinu na velkoobchodních trzích a regulované ceny silové elektřiny na maloobchodních trzích. Dalším z bodů je jednotná metodika výpočtu potřeby kapacitních mechanismů.

„Chceme dát šanci modelu ‚Energy-only market‘, kdy jsou ceny tvořeny výhradně trhem a nikoli státními zásahy. Proto zrušíme veškeré cenové stropy. Chceme trh, na kterém mohou nastat cenové špičky v případě vysoké poptávky a nízké nabídky,“ prohlásil ředitel Evropské komise pro vnitřní trh s energií, Klaus-Dieter Borcha

9. Tesla zruší neomezené rychlodobíjení zdarma pro nové majitele svých vozů

Dobíjecí stanice Supercharger. Zdroj: Tesla

Společnost Tesla přistoupila k nevyhnutelnému kroku zpoplatnění svých rychlodobíjecích stanic Supercharger. Ty již nebudou pro nové zákazníky neomezeně zdarma. Pro ty bude služba omezena na určitý počet kilowatthodin, jejichž množství by pro běžného uživatele nemělo být významně omezující. V současnosti lze ještě vozy objednávat za stávajících podmínek.

Podle očekávání Tesla nezruší dobíjení zdarma v plném rozsahu. Noví zákazníci budou omezeni 400 kWh ročně. Na toto množství energie lze s vozem najet více než 1600 kilometrů, což je vzhledem k faktu, že první nabití může proběhnout v teple domova, hodnota, která bude většině majitelů pro dobíjení na dlouhých trasách dostačovat.

10. E.ON má negativní rekord, za tři čtvrtletí prodělal 9,3 miliardy eur

E.ON

Německý energetický gigant E.ON vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku rekordní ztrátu 9,3 miliardy eur (přes 250 miliard Kč). Oznámila to dnes firma, která působí rovněž v České republice.

Hospodářské výsledky E.ON zasáhly další odpisy v divizi Uniper zabývající se konvenční výrobou elektřiny a obchodováním s elektřinou. Firma letos divizi Uniper oddělila do samostatného podniku, s jehož akciemi se v září začalo obchodovat na burze.

Inovativní technologie

Siemens představil termální úložný systém pro větrné elektrárny

větrné elektrárny, wind turbines

Siemens vyvíjí systém akumulace elektrické energie z větrných elektráren, který bude založen na uložení tepelné energie do kamení. Hlavní přednosti systému mají být nízké náklady a využití již ověřených komponent.
 
 
 

Kanadský modulární reaktor společnosti StarCore nabídne výkon až 100 MW

Koncept modulární jaderné elektrárny

Kanadský projektant jaderných reaktorů, společnost StarCore, podala u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost žádost o posouzení jejich návrhu vysokoteplotního plynového reaktoru 4. generace. Malý modulární reaktor by měl disponovat elektrickým výkonem v rozsahu 20 až 100 MW.

Téma

Přichází „břidlicový prezident“ Donald Trump

Donald Trump

Američtí naftaři a plynaři se mohou radovat – riziko, že nová prezidentka Hillary Clintonová spoutá přísnějšími pravidly těžbu strategických surovin, zmizelo. A není vyloučeno, že se za další čtyři roky bude právě úspěšnou těžbou ropy a plynu chlubit prezident Donald Trump. Jeho protikandidát pak třeba bude naopak poukazovat na Trumpovy špatné výsledky v ochraně životního prostředí.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *