Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Přerov bude získávat teplo efektivním spalováním komunálního odpadu

Teplárna Přerov. Zdroj: www.vecr.cz

Obyvatelé Přerova a okolí mají v budoucnu získávat teplo efektivním a ekologickým využitím energie ze spalování komunálního odpadu. Postará se o to nová technologie, kterou v přerovské teplárně vybuduje skupina Veolia. Technologie podle zástupců města i společnosti splňuje nejpřísnější limity a sníží dosavadní emise. Projekt je zatím v republice ojedinělý, náklady na vybudování činí kolem dvou miliard korun, stavbu bude platit Veolia, které teplárna patří. Nová technologie by měla začít fungovat do konce roku 2022. Záměr dnes stvrdili zástupci města a firmy podpisem memoranda.

Přerov se tímto krokem podle zástupců radnice připravuje na změnu systému nakládání se směsným komunálním odpadem, který od roku 2024 už nebude možné bez úpravy ukládat na skládky.

2. Drábová: Dukovany budou čelit evropskému tlaku pro dřívější uzavření

JE dukovany

Čeští politici budou muset v příštím desetiletí řešit evropský tlak na dřívější odstavení bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Na dnešním energetickém Žofínském fóru v Praze to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Podle ní totiž existuje obecná evropská tendence, aby byly jaderné bloky v provozu optimálně pouze po dobu 40 let. V případě Dukovan by to znamenalo odstavení bloků o deset let dřív, než je nyní plánováno. S odstavením bloků se v současné době počítá zhruba v letech 2035 až 2037.

„Vzniká velký tlak na to, aby byla provozní životnost elektráren na tuto dobu (40 let) omezena. Znamená to, že naší politickou reprezentaci, ať už bude jakákoliv, čeká někdy kolem roku 2023 bitva o dalších deset let v Dukovanech,“ uvedla dnes Drábová.

3. „Vyhladoví“ Rotterdam německé uhelné elektrárny?

Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Rotterdamský přístav je hlavním uhelným uzlem v Evropě. Lví podíl na množství uhlí, které přes tento největší evropský přístav ročně projde, je určen pro německé uhelné elektrárny. Následování příkladu Amsterdamského přístavu, jehož představitelé plány na budoucí ukončení překládky již oznámili, nyní vedení přístavu v Rotterdamu doporučili zástupci lokální městské rady. Pokud by se ke kroku správa přístavu uchýlila, je téměř nevyhnutelné, že by vysoce industrializovaná oblast kolem řeky Rýn zůstala z velké části odříznuta od přísunu uhlí.

Právně nezávazné doporučení městské rady se setkalo s podporou environmentálních hnutí – ta by vyřazení činnosti významného hybatele evropským uhelným obchodováním jistě uvítala.

4. Únorová aukce v Německu přinesla zvýšení ceny pro onshore vítr, pro fotovoltaiku další pokles

Větrné a fotovoltaické elektrárny.

Německý regulátor Bundesnetzagentur zveřejnil výsledky dalších aukcí pro výstavbu onshore větrných a solárních elektráren. V případě větrných elektráren vzrostla průměrná vysoutěžená cena oproti poslednímu kolu téměř o čtvrtinu, aukce pro fotovoltaické zdroje naopak přinesla další cenový pokles.

Na začátku měsíce v Německu proběhla první letošní kola aukcí pro výstavbu onshore větrných a fotovoltaických elektráren. Velmi očekávané byly zejména výsledky aukce pro větrné elektrárny, kde oproti loňským kolům došlo k úpravě pravidel. Zásadní byla zejména změna pravidel pro komunitní projekty, které musely mít pro účast v letošním prvním kole dopředu zajištěné povolení.

5. Objem výroby dřevěných pelet v Česku byl loni rekordní

Objem výroby dřevěných pelet v Česku loni meziročně stoupl o 11 procent na rekordních 365 000 tun. ČTK o tom dnes informoval oborový Klastr Česká peleta. Tuzemská spotřeba podle něj v loňském roce činila kolem 100 000 tun pelet, zbytek domácí výroby byl vyvezen do Německa, Rakouska a Itálie. Kotlů na pelety je v Česku nyní 27 000, dodal klastr.

Pelety se vyrábí ze zbytků v dřevozpracujících závodech, slisováním pilin a dalších dřevních zbytků, v celkem 30 závodech rozmístěných po celé České republice.

6. Polsko bude blokovat Nord Stream 2, podle země ohrožuje energetickou bezpečnost EU

Nord Stream

Polsko se aktivně snaží zablokovat plánovanou stavbu plynovodu Nord Stream 2, kterou podle Varšavy Německo porušuje princip diverzifikace energetických zdrojů. Agentuře PAP to dnes řekl premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož Polsko přesvědčuje orgány EU, aby stavbu podpořského plynovovu mířícího z Ruska do Německa znemožnily. Morawiecki zároveň ocenil výzvu skupiny německých poslanců, podle nichž by měl Berlín od stavby upustit.

„Nord Stream 2 porušuje princip diverzifikace, který tvoří jádro energetické bezpečnosti EU… Unijní instituce i němečtí poslanci tvrdí, že nejde jen o politický projekt, ale o politicky škodlivý projekt,“ řekl Morawiecki.

7. Německé společnosti berou boj proti emisím uhlíku do vlastních rukou

Řada německých společností si stanovila klimatické cíle ambicióznější než Německo samotné, zároveň považují jednotné stanovení cen uhlíku za klíčové pro boj proti globálnímu oteplování, uvádí deník Handelsblatt.

Nová německá „velká koalice“ je kritizována za svůj přístup ke klimatu, zejména co se týče snižování emisí CO2. Kritici tvrdí, že 170stránková koaliční dohoda mezi Křesťanskodemokratickou unií (CDU) Angely Merkelové, její sesterskou Křesťansko-sociální unií Bavorska (CSU) a Sociálnědemokratickou stranou (SPD) na začátku tohoto měsíce, nabízí jen málo politických kroků, jak se připojit proti změně glibálního klimatu.

8. V Evropě v roce 2017 přibylo přes 8,6 GW solárních elektráren

V Evropě bylo za minulý rok 2017 vybudováno více než 8,6 GW instalovaného výkonu solárních elektráren, což ve srovnání s rokem 2016 představuje skoro 30% nárůst. Největší přírůstky zaznamenalo Turecko s 1,8 GW těsně následované Německem. Naopak Velká Británie, která přestala s podporou, zaznamenala meziroční pokles v růstu instalovaného výkonu o více než 5o %.

Dle prvotních odhadů solární asociace SolarPower Europe bylo v roce 2017 v Evropě vybudováno nejméně 8,61 GW instalovaného výkonu v solárních elektrárnách. Oproti roku 2016, kdy nový výkon činil 6,72 GW, se jedná o nárůst o 28 %.

9. Evropská komise schválila belgický systém podpory OZE formou zelených certifikátů

Wooden justice gavel and block with brass-. Zdroj: http://energypost.eu/

Evropská komise schválila podporu výroby OZE v Belgii. Systém zelených certifikátů pro elektřinu vyrobenou z OZE a vysoce účinné kogenerace ve Vlámském regionu v Belgii je v souladu s pravidly státní podpory EU.

V říjnu 2017 Belgie oznámila, že hodlá zavést dvě opatření, která budou podporovat výrobu z obnovitelných zdrojů a kogenerace a to pomocí vydávání certifikátů. Tento systém podpory OZE funguje například v Rumunsku.

10. Volání po zavedení uhlíkové daně v EU se s blížícím se Brexitem stupňuje

emise

Agentura Reuters přinesla informaci o apelu bývalých vrcholných činitelů Evropské unie na zvýšení zdanění fosilních paliv. Důvodem výzvy je to, že se jedná o jeden z možných způsobů, který EU může pomoci plnit klimatické závazky EU. Neméně důležitý je ovšem také fakt, že tyto případné dodatečné příjmy mohou nahradit výpadek zdrojů v rozpočtu EU po blížícím se Brexitu.

Současní vrcholní představitelé EU budou v pátek debatovat o finančním rámci Unie pro období 2021 – 2027. Navýšení zdanění fosilních paliv však zatím podle agentury Reuters není pro představitele Unie na pořadu dne.

Téma

Geniálního Muska bychom na palubě uvítali, říká český vynálezce Jan Procházka

Pokud má český vynálezce Jan Procházka pravdu, jeho unikátní baterii HE3DA čeká skvělá budoucnost. Mimo jiné i na americkém trhu. Společnost HE3DA nyní jedná o výstavbě továrny na české baterie s vládou státu Nevada. Jan Procházka je přesvědčen, že díky jeho vynálezu vznikne zcela nový trh.

„Někdo to může vnímat tak, že naším konkurentem je Elon Musk, ale já si to nemyslím,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro web oEnergetice Jan Procházka. Doménou baterií HE3DA totiž budou obří úložiště energie, zatímco světoznámý vizionář Elon Musk bude přirozeně silný v mnoha dalších segmentech. Procházka si dokonce myslí, že by se Musk mohl nad konceptem baterie HE3DA vážně zamyslet. Na přímý dotaz odpovídá, že by případnou spolupráci s Muskem rozhodně neodmítal. „Takového geniálního obchodníka bychom na naší palubě velmi uvítali,“ dodává český vynálezce.

Recyklace li-ion baterií – úvod

V roce 1991 společnost Sony přišla na trh s přenosnou li-ion baterií,  která se díky nižšímu poměru hmotnosti a velikosti k výkonu, konstantnímu napětí na výstupu a delší životnosti stala hojně využívaná v přenosných zařízeních. V současné době je tato technologie upřednostňována k pohonu elektromobilů. Trh li-ion baterií rapidně roste a zanechává nás s jednou otázkou – co budeme dělat s půl tunovými bateriemi na konci jejich životnosti?

Recyklace je proces, kterým lze zpětně získat strategickou surovinu. Je jasné, že opětovné užití recyklovaného materiálu šetří suroviny, které jsou nezbytné pro dlouhodobou udržitelnost li-ion baterií. Podněty k recyklaci jsou však různé, a záleží i na chemickém složení.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se