Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Teplo zpomalilo obnovu zásob švýcarských vodních elektráren, horší situace je na severu Evropy

Vodní přehrada Kölnbrein, Rakousko, zdroj: Verbund

Obnova zásob švýcarských vodních elektráren zpomalila v týdnu od 23. července o 53 % ve srovnání s předchozím týdnem v důsledku nepolevující vlny veder napříč Evropou. Zásoby vody se tak na konci června nacházely na 72,6 %. Podstatně horší je situace na severu Evropy, kde zásoby v norských, švédských a finských nádržích klesly v polovině července na 62 % své kapacity. 

Zásoby vody švýcarských vodních elektráren se na konci července pohybovaly pod 73 %, což představuje potenciál pro výrobu zhruba 6,4 TWh elektřiny. Přestože došlo v týdnu od 23. července ke značnému zpomalení obnovy zásob vody, stále je pro švýcarské vodní elektrárny letošní rok příznivý. Loni touto dobou byly nádrže naplněny z 66,1 %.

2. Problém s recyklací Li-ion baterií mohou vyřešit stoletím prověřené těžební metody

Materiály získané z lithium-iontových baterií. Autor: Lei Pan

S rostoucím objemem produkovaných baterií a jejich pronikání do dalších sektorů včetně energetiky je stále aktuálnější i otázka jejich recyklace. Ne nadarmo se říká, že není třeba vymýšlet to, co už jednou bylo vymyšleno. Touto filosofií se řídil i vědecký tým na americké Michiganské technické univerzitě, který aplikoval léty prověřené metody užívané při těžbě rud a minerálů na separaci jednotlivých materiálů v lithium-iontových bateriích. Podle týmu mohou tyto spolehlivé a odzkoušené procesy přinést řešení ekonomické recyklace baterií.

S inovativním nápadem využití těžebních metod pro recyklaci baterií přišel vedoucí týmu Lei Pan, který vyučuje chemii na americké Michiganské technologické univerzitě. Jelikož těžba nerostných surovin byla předmětem jeho studií, není divu, že se na tento problém pokusil uplatnit právě tyto metody. Těžební metody 20. století tak mohou pomoci vyřešit i aktuální výzvy jak ekonomicky recyklovat jak malé baterie z mobilních zařízení, tak větší baterie využívané v elektromobilech či velkokapacitních bateriových úložištích elektrické energie.

3. Pomůže obří přečerpávací elektrárna Kalifornii v boji s kachní křivkou?

Kachní křivka. Zdroj: VOX

S ambiciozním plánem obrovského úložiště energie přichází podle NY Times losangelská utilita LADWP. Na ikonické Hooverově přehradě má vzniknout přečerpávací elektrárna v hodnotě 3 miliard dolarů (67 mld. Kč). Na Hooverově přehradě se již nachází vodní elektrárna o výkonu přesahujícím 2 GW. Koeficient ročního využití této elektrárny se však pohybuje pouze okolo 20 %. Počítá se s tím, že výstavba nové přečerpávací elektrárny by koeficient využití této vodní elektrárny měla značně navýšit.

S tím, jak roste instalovaný výkon kalifornských fotovoltaických elektráren, dochází k dvěma jevům, se kterými se musí provozovatel soustavy vypořádat. V odpoledních hodinách při maximální dodávce výkonu fotovoltaik do sítě musí být omezována dodávka z ostatních zdrojů. Naopak v podvečerních hodinách, kdy výkon solárních elektráren klesá, musí být průběžně nahrazován jinými zdroji, aby byla pokryta večerní špička.

4. Vrátí se americké palivo do českých jaderných elektráren?

Palivová kazeta. Jaderné palivo. Nuclear Fuel. Zdroj TVEL

ČEZ obdržel povolení otestovat ve svých reaktorech americké palivo. Palivo od společnosti Westinghouse bylo dodáváno pro jadernou elektrárnu Temelín již dříve, palivové soubory však trpěly častým ohýbáním, kroucením a netěsnostmi. V roce 2006 tak byl vybrán nový dodavatel, ruská společnost TVEL.

Již před více než dvěma lety proběhla médii informace, že skupina ČEZ uvažuje o opětovném používání palivových souborů amerického výrobce Westinghouse. Americké palivo se již několik let v Temelíně používalo, nicméně způsobovalo problémy, a proto bylo nahrazeno spolehlivějším palivem firmy TVEL. Nyní se ovšem v rámci diverzifikace dodávek opět uvažuje o zásobování od obou výrobců.

5. Větrné a fotovoltaické elektrárny překonaly významný světový milník, v provozu je již 1 TW

Podle dat Bloomberg New Energy Finance (Bloomberg NEF) byla překročena hranice 1 TW v instalovaném výkonu větrných a fotovoltaických elektráren na světě. Bloomberg NEF odhaduje, že v polovině roku 2023 by mohly být dosaženy 2 TW instalovaného výkonu těchto zdrojů, přičemž náklady na instalaci druhého terawattu budou o 46 % nižší.

Data Bloomberg NEF ukazují, že k 30. červnu 2018 dosáhl světový instalovaný výkon větrných a fotovoltaických elektráren 1 013 GW. Pomyslná hranice 1 TW tedy byla překročena někdy před tímto datem. Větrné elektrárny se podílí 54 % (547 GW), fotovoltaické 46 % (466 GW).

6. Aukce na fotovoltaiku ve Francii přinesla průměrnou cenu 58,2 EUR/MWh

Ve Francii proběhla již 4. aukce ze šesti plánovaných na podporu fotovoltaických elektráren. Tentokrát bylo vysoutěženo 720 MW s průměrnou cenou 58,2 EUR/MWh.

Francouzské ministerstvo oznámilo, že v aukci uspělo 103 projektů o celkovém instalovaném výkonu 720 MW. Velikost jednotlivých parků je mezi 0,5 a 30 MW. Vláda oznámila, že výsledná průměrná cena je 58,2 EUR/MWh, což znamená 5% snížení oproti třetímu kolu aukce, kde bylo vysoutěženo 500 MW výkonu za průměrnou cenu 61.6 €/MWh. Pokud se uvažují pouze parky většího rozsahu v rozmezí 5-17 MW, tak jejich průměrná cena byla v tomto kole 52 EUR/MWh, oproti 55,3 EUR/MWh v minulém kole.

7. Názor na stavbu spalovny u Mělníka vyjádří lidé v referendu

Skládkování- jeden z možných způsobů zpracování odpadu.

Obyvatelé obce Horní Počaply na Mělnicku, v jejímž katastru má být zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), vyjádří svůj názor na tuto stavbu v referendu, které se uskuteční 21. září od 8:00 do 21:00. Vyplývá to z usnesení obecního zastupitelstva zveřejněném na webových stránkách obce.

Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) chystá skupina ČEZ a má vzniknout v komplexu elektrárny Mělník. Odpad by se do této spalovny vozil z celého kraje a pálit by se zde mohlo až 350.000 tun odpadu ročně. Podle ekologů to zvýší o třetinu až polovinu emise těžkých kovů, zejména rtuti, a dále také toxických organických látek. Obyvatelé okolních obcí se navíc bojí nárůstu dopravy, který by podle nich mohl být nesnesitelný.

8. Vítkovice Heavy Machinery získaly zakázku na díly pro větrné elektrárny Siemens Gamesa

Energiewende - větrná elektrárna

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) získala nový kontrakt na díly větrných elektráren, takzvané hřebíky. Smlouvu uzavřela se španělskou firmou Siemens Gamesa, zakázka má hodnotu přesahující 100 milionů korun. ČTK o tom dnes informoval generální ředitel VHM Daniel Kurucz.

„Jde o nejvýznamnějším nový projekt v segmentu větrné energetiky,“ uvedl Kurucz.

9. Tesla pokračuje v dalším megaprojektu, začíná s náborem do své Gigafactory v Šanghaji

Tesla Model S při západu slunce. Zdroj: HybridCars.com

Tesla začíná s náborem zaměstnanců pro svou novou továrnu v Šanghaji. Na webových stránkách jsou již vypsány volné pozice, přestože od podepsání dohody o produkci elektromobilů v Číně uplynul pouhý měsíc. Jedná se o kontrakt v hodnotě dvou miliard dolarů. Podle aktuálních vizí by tam měla Tesla pokořit metu milionu vyrobených vozů ročně již v roce 2020.

Na základě informací na stránce Tesla obsazuje momentálně kolem 20 pozic a toto číslo neustále roste. Mezi vypsanými pozicemi zde máme i návrháře architektury a finančního ředitele pro Gigafactory v Šanghaji. Tato továrna by měla produkovat jak elektromobily, tak i baterie.

10. Americký Westinghouse po odkupu společností Brookfield ukončil ochranu před věřiteli

Společnost Brookfield dokončila koupi společnosti Westinghouse Electric Company od japonské Toshiby. Ukončení transakce značí ukončení ochrany před věřiteli pro restrukturalizovaný Westinghouse.

Americký Westinghouse zažádal americké úřady o ochranu před věřiteli v březnu 2017. Ta měla společnosti umožnit provedení velké a strategické restrukturalizace. Žádost o ochranu ovlivnila pouze působení v USA, které zahrnovalo výstavbu 4 reaktorů AP1000 ve dvou lokalitách – Vogtle a VC Summer.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se