Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Blackout v Austrálii vedl k debatě o OZE a energetické bezpečnosti

Větrné elektrárny v bouřiNa většině míst státu Jižní Austrálie se dnes podařilo obnovit dodávky elektřiny, které přerušily středeční bouřky. Rozsáhlý výpadek proudu ale v zemi vyvolal debatu o dalším rozvoji obnovitelných zdrojů energie, uvedla agentura Reuters. Bouře mezitím postupují hlouběji do australského vnitrozemí a podle meteorologů mohou dnes způsobit bleskové záplavy.

Podle úřadů se dnes ráno podařilo zajistit dodávky elektřiny na 90 procentech státu, stále však zůstávalo bez proudu na 70.000 domácností.

2. Němci si připlatí, TenneT zvýší poplatky za přenos elektřiny o 80 %

elektrické vedeníProvozovatel německé přenosové soustavy TenneT v rozhovoru pro Handelsblatt oznámil, že německé poplatky za provoz soustavy vzrostou další rok o 80 %. Zvýšení poplatků je způsobeno zejména zvýšenými náklady na redispečink.

Na území přenosové soustavy společnosti TenneT, která zajišťuje přenos elektřiny na největším území Německa, vzrostou odběratelům poplatky za přenos elektřiny o 80 %. Provozovatel soustavy tak reaguje na zvýšené náklady, které vznikají integrací obnovitelných zdrojů do soustavy.

3. Spalovna odpadu v Chotíkově u Plzně zahájila plný provoz

ZEVO Chotíkov, spalovna PlzeňSpalovna komunálního odpadu ZEVO v Chotíkově u Plzně dnes zahájila plný provoz. Stavba za 2,1 miliardy korun byla několikrát přerušena kvůli žalobám ekologických aktivistů a start se opozdil o osm měsíců. Rok má spalovna na zkušební provoz. Pokud ZEVO všem orgánům prokáže, že plní projektované parametry, bude zařízení zkolaudováno. ČTK to řekl Tomáš Drápela, předseda představenstva městské Plzeňské teplárenské, investora tříleté stavby.

„Poté, co jsme dostali razítko ke zkušebnímu provozu v polovině srpna, tak od toho dne začal normální, reálný provoz,“ uvedl.

4. SuedLink: Dokončení páteřní linky vedení Německa odloženo na 2025

vedeníS plánem německých provozovatelů přenosových soustav umístit páteřní vedení německé elektrizační soustavy SuedLink kompletně pod zem přichází zpoždění jeho výstavby. Dle vyjádření obou zúčastněných provozovatelů je podle nového „ambiciozního harmonogramu“ dokončení plánováno na rok 2025.

Nová německá legislativa po odporu veřejnosti k výstavbě nových nadzemních linek podporuje umístění vedení pod zem. Část páteřní linky tak bude postavena ve formě vysoko napěťového stejnosměrného (HVDC) podzemního kabelového vedení.

5. ČEZ lákají offshore větrné elektrárny v Německu

Offshore větrné turbínyČeská energetická společnost ČEZ se chce stát silou, s níž je třeba počítat na německém trhu větrných elektráren na moři, které nabízejí lákavé regulované výnosy. Skupina má zájem získat v příštích pěti letech minoritní podíly v projektech s celkovým výkonem 400 megawattů, řekl agentuře Reuters ředitel útvaru zahraničních majetkových účastí ČEZ Martin Pacovský.

„Jsme nováčky v odvětví. Ale jsme přesvědčeni, že je zde prostor pro společnosti jako ČEZ,“ uvedl Pacovský.

6. Flamanville by po problémech s nádobou mohla jet pouze na snížený výkon

EPR FlamanvilleNově dostavovaný EPR blok ve Francouzské jaderné elektrárně Flamanville by v případě vážnějších problémů po revizi reaktorové nádoby mohl fungovat pouze na snížený výkon. To by se výrazně dotklo ekonomiky celého projektu, který si již nyní vyžádal dodatečné náklady ve výši 7 mld. EUR.

V loňském roce začal francouzský úřad pro jadernou bezpečnost prověřovat složení reaktorové nádoby na nově dostavovaném bloku JE Flamanville. Prvotní testy vzbudily podezření, že materiál použitý na výrobu reaktorové nádoby má vady, které by mohly potenciálně ohrozit bezpečnost provozu.

7. Dukovany odstávku zkrátily, Temelín prodloužil. Celý nepojede 52 dní

Temelín v noci

Jaderná elektrárna Dukovany oproti původnímu plánu zkrátila odstávku třetího bloku, který začal dodávat elektřinu do sítě již včera namísto původně plánovaného 19. října. Naproti tomu najíždění druhého bloku jaderné elektrárny Temelín bylo odloženo až na 17. října.

Pozitivní zprávou pro výrobu nízkoemisní elektřiny v ČR je dřívější spuštění třetího dukovanského bloku, který oproti plánu zkrátil svoji odstávku celkem o 23 dní. Původně měla odstávka třetího bloku skončit až 19. října, ale blok začal dodávat elektřinu do sítě již včera v podvečer. Plného výkonu by měl blok dosáhnout ve čtvrtek 29. září.

8. Praha patří v udržitelnosti mezi nejlepší světové metropole

prahaHolandská společnost Arcadis vydala studii, ve které srovnává 100 světových metropolí v oblasti udržitelnosti. Praha figuruje v celkovém hodnocení na 9. příčce. Posuzovány byly tři oblasti: sociální podmínky, životní prostředí a ekonomika.

Podle studie s názvem Sustainable Cities Index je městem s nejvyšší udržitelností na světě švýcarský Curych. Na druhém místě je Singapur, třetí místo obsadil Stockholm. Do první desítky se kromě Vídně, Londýna, Frankfurtu, Soulu, Hamburku a Mnichova dostala i Praha, která obsadila celkové deváté místo.

9. ERÚ stále odmítá vypsat podporu pro zdroje bez notifikace

fotovoltaická elektrárnaEnergetický regulační úřad včera oznámil, že nevydá cenové rozhodnutí pro obnovitelné zdroje bez notifikace Evropské komise. Úřad již dříve upozorňoval, že pokud do konce září nebude vydáno notifikační rozhodnutí Evropské komise, nebude pro dotčenou skupinu výroben podpora stanovena.

V letošním roce se tedy opakuje situace podobná té z konce minulého roku, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) odmítal vydat cenové rozhodnutí pro podporované zdroje bez notifikace Evropské komise. Ministerstvo průmyslu a obchodu se nechalo opakovaně slyšet, že notifikační řízení budou brzy uzavřena.

10. Oslo chce snížit emise skleníkových plynů na polovinu do čtyř let

Oslo

Městské zastupitelstvo v Oslu schválilo ve středu „klimatický rozpočet“ hlavního města Norska. Cílem zastupitelstva složeného z koalice labouristů, zelených a socialistů je snížit emise skleníkových plynů na polovinu v průběhu následujících čtyř let. Z globálního hlediska se tak bude jednat o jeden z nejradikálnějších experimentů v boji s globálními změnami klimatu.

„Klimatický rozpočet“ stanovuje roční cíle pro snižování emisí v dopravě, domácností i soukromé sféry. Oslo tak rozvíjí svůj plán, kterého součástí je i loňský zákaz vjezdu soukromých vozidel de centra města.

Inovativní technologie

První modulární reaktory v Británii by mohly být zprovozněny do roku 2030

NuScalePodle nové studie vytvořené Institutem energetických technologií (ETI) by ve Spojeném království mohly do roku 2030 být uvedeny do provozu malé modulární reaktory (SMR). Důležitou podmínkou pro splnění navrženého plánu je pomocí vytvoření vhodného prostředí vybudovat důvěru investorů. Studie odhaduje, že stavba prvního SMR by mola začít v roce 2025.

Jaderné elektrárny, jak SMR, tak velké reaktory, budou podle studie hrát v budoucnosti významnou roli. Velké reaktory se sice hodí nejlépe k pokrytí základního zatížení, ale v případě, že by produkce velkých reaktoru byla z jakéhokoli důvodu omezena, SMR by mohly poskytnout výkon pro pokrytí základní zatížení.

Dvě největší lithiové baterie na světě budou pohánět trajekty

hh-ferries-helsingorSpolečnost zabývající se uchováváním energie XALT Energy oznámila podpis smlouvy na dodávky lithium iontových baterií pro dva největší bateriemi poháněné trajekty na světě. Dodané baterie by měly být provozovány na trase mezi Švédskem a Dánskem.

Nová dodavatelská smlouva mezi XALT Energy a Plan B Energy Storage (PBES) by se měla týkat dvou trajektů provozovaných mezi švédským přístavem Helsingborg a dánským Helsingörem. Každá z těchto baterií by měla disponovat kapacitou 4,16 megawatthodin.

Téma

Spása pro Evropu? Plyn z USA míří jinam, ale změní globální trh

plynVšechny ty naděje zaznívají už řadu let: Evropa se přiživí na boomu těžby z břidlic ve Spojených státech, Amerika bude exportovat zkapalněný plyn na náš kontinent a ruský Gazprom si bude méně „vyskakovat“. Ozývali se ale také skeptici. Souhlasili, že Američané sice budou stále více vyvážet LNG, ale nikoliv do Evropy.

Zkušenosti prvních měsíců poté, co začal v únoru fungovat první americký terminál pro vývoz LNG v Louisianě, dávají skeptikům za pravdu. Aspoň na první pohled. Pokud jde o export z tohoto terminálu Sabine Pass, připadá na Evropu jen osm procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se