Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Biopaliva jsou škodlivější než fosilní, tvrdí nová studie

bioethanolNová studie zkoumající vliv produkce biopaliv na množství oxidu uhličitého v atmosféře ukazuje, že dlouhodobé předpoklady o jejich uhlíkové neutralitě nemusí být zcela pravdivé. Podle autorů množství oxidu uhličitého vypuštěné při spalování biopaliv není zcela pokryto objemem CO2, jež rostliny odeberou při svém růstu.

Výzkum založený na datech amerického ministerstva zemědělství o produkci plodin ukazuje, že v období prudkého nárůstu produkce biopaliv byly pěstované rostliny schopny pokrýt pouze 37 % množství oxidu uhličitého vypuštěného při spalování z nich produkovaných biopaliv.

2. Štuller: Příprava nového bloku Dukovan má až 4 roky zpoždění

Jaderná elektrárna DukovanyPřípravy na stavbu nového jaderného bloku Dukovan mají zpoždění tři až čtyři roky, pokud by měl být hotov v roce 2035, kdy mají končit nynější dukovanské bloky. Na dnešním setkání se starosty a zástupci firem v Dukovanech to řekl Ján Štuller, který je od července vládním zmocněncem pro jadernou energetiku. Povolovací proces by mohly urychlit úpravy legislativy. Jednání s možnými dodavateli technologie začínají.

Osloveni podle Štullera byli dodavatelé v šesti zemích – ve Francii, Rusku, USA, Japonsku, Jižní Koreji a v Číně.

3. Tesle dochází peníze, plánuje dodatečné navýšení finančních prostředků

Tesla Store Göteborg, foto: Tomáš JirkaAmerická automobilka Tesla Motors, která nedávno oznámila akvizici výrobce solárních panelů SolarCity za 2,6 mld. USD, plánuje dodatečné navýšení finančních prostředků v letošním roce. Kromě financování  vývoje a produkce očekávaného elektromobilu Model 3 a výstavby továrny na baterie Gigafactory má být část prostředků použita právě na koupi SolarCity.

Zahraniční agentura Reuters včera informovala, že Tesla Motors plánuje v letošním roce dodatečné navýšení finančních prostředků, aby byla schopná pokrýt financování vývoje a výroby elektromobilu Model 3 a dostavět továrnu na baterie Gigafactory.

4. Povolení pro provoz 2. bloku Dukovan prodloužil SÚJB o půl roku

rp_08-dukovany-725x485.jpgStátní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) prodloužil povolení pro provoz druhého reaktorového bloku Dukovan o půl roku. Původně mělo končit s letošním rokem, nově platí do 10. července 2017. Úřad vyhověl žádosti firmy ČEZ, která ji zdůvodnila posunem zahájení letošní odstávky tohoto bloku na září. Rozhodnutí úřadu už společnost obdržela, řekl dnes ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Mluvčí SÚJB Radek Pokorník ČTK potvrdil, že úřad rozhodnutí vydal.“Ale ještě nenabylo právní moci,“ uvedl.

5. Do roku 2020 čeká bateriové systémy pro energetiku růst na téměř desetinásobek

battery installationDo roku 2020 by měla stoupnout instalovaná kapacita bateriových úložišť energie pro účely energetiky na 14 GW,  a téměř tak zdesetinásobit hodnotu z roku 2015. Ceny těchto systémů by přitom měly naopak klesnout na polovinu a podpořit tak další implementaci OZE do energetické sítě. Jen v USA by v roce 2020 měly být baterie pro energetiku za v přepočtu 41 mld Kč.

Podle zjištění uvedených v nové zprávě konzultantské společnosti GlobalData by celková instalovaná kapacita celosvětových bateriových systémů měla do roku 2020 narůst z hodnoty 1,5 GW (v roce 2015) na přibližně 14 GW. To je téměř desetinásobný nárůst za období pouhých pěti let. Bateriové systémy pro skladování energie budou podle analytiků společnosti narůstat s postupným zvyšováním podílu OZE v energetickém mixu.

6. V Temelíně spustili reaktor druhého bloku, vyrábět začne v týdnu

JE TemelínV Temelíně dnes personál v 03:30 nastartoval reaktor druhého bloku. Elektřinu by měl tento blok začít do distribuční sítě dodávat v příštím týdnu, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. V Temelíně je od 26. srpna odstaven i první blok kvůli naplánované výměně paliva a jaderná elektrárna od té doby nevyrábí elektrický proud. Provozovatel Temelína, společnost ČEZ, chybějící výkon pokrývá jinými zdroji.

Druhý blok Temelína je odstaven od 3. června. Původně měl být jeho reaktor spuštěn tento týden ve čtvrtek, zdržení způsobila oprava pojistného ventilu v nejaderné části elektrárny. Výroba elektřiny by v tomto bloku měla být obnovena během několika dnů.

7. Požár zastavil provoz chvaletické elektrárny, škoda je 50 milionů

Elektrárna chvaleticeV tepelné elektrárně v Chvaleticích u Pardubic dnes ráno hořel dopravník uhlí. Oheň způsobil škodu za 50 milionů korun a zřejmě na několik týdnů zastavil výrobu elektřiny. Dodávky tepla pro obce Trnávka a Chvaletice zajistí společnost Severní energetická z náhradních zdrojů, řekl ČTK pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).
&nbsp

Škoda po požáru v elektrárně Chvaletice bude vyšší než 50 mil.Kč

Ve chvaletické elektrárně dnes pokračuje vyšetřování úterního požáru, hořel dopravník hnědého uhlí a palivová věž. Hasiči předběžně uvedli, že škoda je 50 milionů korun, dnes se bude částka upřesňovat, patrně bude mnohem vyšší, řekla ČTK mluvčí hasičů Vendula Horáková.

8. Pět členů představenstva EDF podalo žalobu, žádají zrušení rozhodnutí o Hinkley Point

Hinkley Point C EDFPět členů představenstva EDF, kteří hlasovali proti učinění konečného rozhodnutí ohledně odstartování výstavby projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii, žádá soud o zrušení rozhodnutí představenstva. Jako důvod uvádějí různou úroveň informovanosti jednotlivých členů představenstva ohledně odložení rozhodnutí britskou vládou. Uvedl to deník Financial Times.

Výstavbu dvou jaderných bloků projektu Hinkley Point C za 18 miliard liber (574 miliard korun) schválilo představenstvo státem ovládané EDF 28. července, když deset členů představenstva hlasovalo pro a sedm proti. Jeden z členů představenstva rezignoval na protest proti strategii EDF.

9. Z uhelného dolu přečerpávací elektrárnu, projekt stál již 2 mil. EUR

Důl Prosper HanielSeverní Porýní-Vestfálsko se rozhodlo investovat další téměř milion euro do projektu podzemní přečerpávací elektrárny, která má vzniknout v prostorech bývalého uhelného dolu. Cena za kW výkonu by se u tohoto projektu měla pohybovat mezi 600-2400 EUR.

Nová přečerpávací elektrárna by mohla vzniknout na území nejlidnatějšího německého státu, který je výrazně energeticky a průmyslově zaměřen. Konkrétně se úvodní studie týká dolu Prosper Haniel u obce Bottrop, který by měl být uzavřen v roce 2018.

10. Čína a USA ratifikovaly pařížskou klimatickou dohodu

Emise CO2 v EUSpojené státy americké a Čína, největší producenti skleníkových plynů na světě, v sobotu potvrdily ratifikaci pařížské klimatické dohody, jejímž cílem je boj proti globálnímu oteplování. O ratifikaci dohody informovala zahraniční agentura Reuters.

Spojené státy americké a Čína, emitenti zhruba 38 % globálních emisí CO2, v sobotu potvrdily ratifikaci pařížské klimatické dohody.  Za USA potvrdil ratifikaci smlouvy prezident Barack Obama, který se účastní summitu G20 v čínském Hangzhou.

Rozhovor

Vladimír Wagner: Významnější nahrazení fosilních zdrojů nelze realizovat bez nových jaderných bloků

Vladimír Wagner

„Pokud bychom chtěli významnější část fosilních zdrojů nahradit nízkoemisními a provést navíc alespoň částečnou elektrifikaci dopravy, nelze to realizovat bez stavby nových jaderných bloků,“ tvrdí Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR.

V první části rozhovoru jsme se Vladimíra Wagnera ptali na budoucnost jaderné energetiky v Evropě, situaci v Německu, nebo perspektivní jaderné technologie. Zaměřili jsme se také na následky havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě, přístup japonské společnosti a očekávaný vývoj japonské jaderné energetiky.

Téma

Jak by vypadaly Spojené státy bez jaderné energie?

Lennart Tange Flickr.com

Jaderná energetika je nejen ve Spojených státech pod tlakem. V posledních několika letech bylo rozhodnuto o odstavení, nebo přímo vyřazení z provozu u několika jaderných elektráren na území USA. Řadí se i mezi ně i zatím poslední uzavřená jaderná elektrárna Diablo Canyon v Kalifornii. I přes zvyšující se úsilí zamezit dopadům působení lidské činnosti na změny klimatu se politici a ekologická uskupení otáčejí ke světově největšímu bezemisnímu zdroji elektrické energie často zády. Přitom za rok 2015 vyrobily americké jaderné zdroje množství elektřiny pro pokrytí 20 % národní spotřeby.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *