Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Temelín nepojede více než měsíc, přibyla další odstávka

Vizualizace nových bloků JE Temelín. Zdroj: ČEZ

Jaderná elektrárna Temelín prodlužuje své odstávky na druhém bloku. Blok byl odstaven při najíždění 7. září a od té doby z důvodu technického výpadku nedodává elektřinu do sítě. Nově bude odstaven druhý blok Temelína až do 1. října.

Prodlužování odstávek je letos u jaderných elektráren problémem č. 1. Druhý blok měl původně najet již 26. srpna, ale následně byla odstávka prodloužena až do 6. září. To sice opravdu začal najíždět, ale po několika hodinách dodávek byl opět odstaven s datem do 20. září.

2. Temelín prodlouží v roce 2017 odstávky obou bloků celkově o 50 dní

Temelín v nociJaderná elektrárna Temelín v tomto týdnu prodloužila plánované odstávky v roce 2017. Jednotlivé bloky novější ze dvou českých jaderných elektráren budou odstaveny o 24 resp. 26 dní déle, než se původně plánovalo. Důvodem je vyšší rozsah kontrol a koordinace s odstávkami Dukovan. Podle mluvčího Temelína by delší odstávky v roce 2017 měly být vykompenzovány kratšími odstávkami v následujících letech.

V tomto týdnu se jedná již o druhé prodloužení odstávek na Temelíně. Po prodloužení aktuálně probíhající odstávky na druhém bloku byla na začátku tohoto týdne upravena data i pro rok 2017.

3. Británie schválila výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C

Hinkley Point CBritská vláda dnes schválila projekt nové jaderné elektrárny Hinkley Point C, který se na konci července překvapivě rozhodla přezkoumat. První novou jadernou elektrárnu v Británii za dvě desetiletí má postavit francouzská elektrárenská společnost EDF s pomocí čínské státní firmy China General Nuclear (CGN). Souhlas s projektem za 18 miliard liber (572 miliard Kč) je podle vlády spojen s novými podmínkami, které mimo jiné umožní vládní intervenci v případě prodeje kontrolního podílu EDF v elektrárně.

„Po důkladné revizi návrhu na výstavbu Hinkley Point C zavedeme sérii opatření k posílení bezpečnosti a zajistíme, že Hinkley nebude moci bez souhlasu vlády změnit majitele,“ uvedl ministr pro podnikání a energetiku Greg Clark. Britská vláda v dnešním prohlášení rovněž dala najevo, že chce mít větší kontrolu nad budoucími dohodami o zahraničních investicích do jaderné energetiky a další klíčové infrastruktury.

4. Vattenfall stlačil cenu elektřiny z větrných projektů v Dánsku na rekordní minimum

Vattenfall větrná turbína. Autor: Lavender Blue

Vattenfall vyhrál tendr na výstavbu dvou větrných farem Vesterhav Syd a Vesterhav Nord v dánském Severním moři za rekordně nízkých 475 dánských korun za MWh (63,8 euro, 1 621 korun). Důvodem je neobvykle nízká vzdálenost farem od pobřeží. Společnost to včera uvedla v tiskové zprávě.

Cena, se kterou Vattenfall tendr vyhrál tak o 20 % překonala předchozí rekordně nízkou částku v červnu stanovenou společností DONG Energy v nizozemském projektu. Větrné parky Borssele 1 a 2 tehdy vyhrály tendr díky nejnižší nabídnuté strike price nezahrnující náklady na vyvedení výkonu ve výši 72,7 €/MWh na 15 let.

5. Finsko rozšířilo řadu evropských státu s vlastním LNG terminálem

Finsko LNG

První terminál na LNG ve Finsku zahájil svůj komerční provoz v pondělí 12. září. Další čtyři terminály by měly přibýt v průběhu následujících dvou let.

V přístavu Tahkoluoto nedaleko města Pori zahájil provoz první finský terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Celková výše investice do nového terminálu byla 80 milionů euro, z čehož 23 milionů euro tvořila státní dotace. Provozovatelem terminálu je finská společnost Skangas, která patří do holdingu Gasum, ve kterém drží majoritní podíl finský stát.

6. Návrh MPO: příští rok půjde z rozpočtu na podporované zdroje 26 mld. Kč

nzú

V pátek 16.9. bude ukončeno připomínkové řízení k návrhu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k výši podpory pro podporované zdroje energie (POZE) na rok 2017. Návrh počítá s navýšením prostředků pro poskytnutí dotace na podporu elektřiny z OZE, druhotných zdrojů, provozní podporu tepla a vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla na 26,185 mld. Kč.

Oproti loňskému roku se tak v případě schválení návrhu bude jednat o navýšení výdajů ze státního rozpočtu o 4,22 mld. Kč. Naplňují se tak predikce z loňského roku o nedostatečnosti původně plánované výše dotace ze státní kasy na úrovni 23 mld. Kč.

7. Na burze se začalo obchodovat s akciemi firmy Uniper

UniperNa německé akciové burze se začalo obchodovat s akciemi společnosti Uniper, která se oddělila od německého energetického gigantu E.ON. Akcie zahájily obchodování na ceně nad deset eur za akcii, což bylo blíže k horní hranici odhadů analytiků. Očekává se však, že obchodování bude velmi nestabilní a akcie mateřské E.ON oslabily na počátku obchodování o 13 procent, uvedla agentura Reuters.

Uniper zahrnuje aktivity E.ON v oblasti konvenční výroby elektřiny a obchodů s elektřinou. Akcionáři E.ON v červnu schválili plán na vyčlenění divize do samostatné firmy a její vstup na burzu. E.ON prodává 53,35 akcií společnosti.

8. Jižní Korea kvůli zemětřesení odstavila čtyři jaderné reaktory

Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: Tony Webster

Jižní Korea kvůli silnému zemětřesení dnes preventivně odstavila čtyři jaderné reaktory, termín jejich znovuuvedení do provozu nebyl prozatím oznámen. Uvedla to agentura Reuters. Zemi dnes zasáhla dvě zemětřesení, větší škody si ale nevyžádala.

Státní společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) odstavila čtyři reaktory v elektrárně ve Wolsongu jihovýchodně od metropole Soulu. Celkem je tak nyní mimo provoz sedm jihokorejských reaktorů. KHNP provozuje 25 jaderných reaktorů.

9. Solární instalace ve druhém čtvrtletí v USA meziročně vzrostly o 40 procent

Zdroj: Stefano Paltera/US Dept. of Energy Solar Decathlon

V průběhu letošního druhého čtvrtletí připojily Spojené státy do sítě 2 051 MW nového instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách, tedy o 43 % více než ve stejném období loňského roku. Celkově se tak za celou první polovinu roku 2016 solární elektrárny podílely na nově připojeném výkonu v USA z 26 %.

Podle zprávy americké Asociace průmyslu solární energie (SEIA) se na nově připojeném výkonu v první polovině letošního roku z největší míry podílely velké průmyslové instalace (53 %). S 650 MW výkonu ve druhém čtvrtletí, tedy zhruba třetinovým podílem, domácí instalace vzrostly vůči prvnímu čtvrtletí pouze mírně, meziročně však zažily rekordní růst (29 %).

10. Poradní skupina britské vlády navrhuje realizaci CCS, uspořit má až 5 mld. liber

emise co2Nová zpráva o technologii pro zachytávání a ukládání uhlíku (Carbon Capture and Storage – CCS) vydaná v pondělí britskou Parlamentní poradní skupinou pro CCS nastiňuje možnou cestu k podstatně nižším nákladům této technologie ve výši 85 liber/MWh (2 700 korun) pro první projekty na počátku příštího desetiletí. Ve srovnání s ostatními technologiemi by CCS měla snížit emise s úsporou až 5 miliard liber.

Nedávná studie poradenské společnosti Poyry přitom odhadla náklady technologie CCS na 115 liber/MWh v polovině příštího desetiletí s potupným poklesem vlivem zvyšování znalostí o technologii na 90 liber/MWh po roce 2030.

Téma

Vědci předpokládají, že do roku 2025 budou schopni určit množství „zemského paliva“

11653609255_5990bdca39_hV následujících letech se chystá spuštění tří nových geoneutrinových detektorů, které poskytnou dostatek údajů pro stanovení množství paliva ve struktuře Země. Planeta Země využívá své palivo například k pohybu tektonických desek, jako zdroj energie vulkánů nebo k funkci magnetického pole.

Podobně jako automobily na hybridní pohon, i Země používá pro svůj „motor“ dva zdroje: přeměnu gravitační energie na tepelnou (pohyb těžkých a lehkých jader + smršťování Země) a primordiální jadernou energii, která je zde od samého vzniku, a vytváří teplo pomocí přirozeného radioaktivního rozpadu. Vědci dosud představili celou řadu modelů, které předpovídají, kolik paliva ještě Zemi zbývá. Vzájemně se však svými výsledky liší a skutečné množství je stále neznámé.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *