Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Švédsko ročně nakoupí povolenky téměř za miliardu a „zruší“ je

ŠvédskoŠvédská vláda rozhodla o tom, že ročně nakoupí povolenky ze systému EU ETS v hodnotě 30 mil. EUR a zruší jejich platnost. Program bude v platnosti od roku 2018 do roku 2040. Vláda severského státu se tímto rozhodnutí snaží vyslat signál k posílení současného systému, který trpí přebytkem povolenek.

Vláda Švédska se rozhodla podpořit evropský systém obchodování s emisemi, který dlouhodobě nenaplňuje původní očekávání jeho tvůrců. Snížit přebytek povolenek má pomoci nový program, který ročně odkoupí ze systému povolenky za 30 mil. EUR a nijak je nevyužije.

2. Nord Stream 2: „Mořská bouře“ slábne, teď se bojuje o pevninu

Plynovod Nord StreamPokud si někdo dělal naděje, že žádný podmořský plynovod Nord Stream 2 nakonec nebude, po brexitu má důvod k daleko větší skepsi.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble prohlásil: Jestliže Evropská komise nebude řešit problémy, musíme to vzít do svých rukou. Když říká „my“, mluví o členských státech. Všem je ale jasné, že první housle má hrát Berlín.

S plynovodem Nord Stream 2, který pod hladinou Baltského moře spojí Rusko přímo s Německem, Schäubleho výrok nesouvisí jen zdánlivě. Ve skutečnosti ukazuje, že se Berlín cítí dost silný na to, aby právě i projekty tohoto typu dotáhl do konce. Pochybnosti, které zaznívají z Evropské komise, hrají stále menší roli.

3. EEG: V Německu schválili reformu podpory zelené energie

Klimatické cílePo několika měsících sporů schválil dnes německý Spolkový sněm reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Snížit by se tak měl mimo jiné růst nákladů, které v ceně elektřiny nesou spotřebitelé, a zmírnit by se mělo i přetěžování přenosové soustavy, které se dotýká i okolních zemí včetně Česka.

Nový zákon od příštího roku změní systém financování obnovitelných zdrojů. Pro nové elektrárny už nebudou vypisovány garantované výkupní ceny elektřiny na 20 let, ale přejde se na systém tržních aukcí.

4. Rusko začalo testovat nový druh přepracovaného jaderného paliva

BalakovoNPP3V třetím bloku jaderné elektrárny Balakovo v Rusko začalo v tomto týdnu testování nového druhu přepracovaného použitého jaderného paliva. To nese označení Remix.

Během plánované výměny paliva na třetím bloku jaderné elektrárny Balakovo, která je plánována až do 9. srpna, bylo do reaktoru založeno i několik kazet obsahujících zkušební palivo Remix. Palivo by mělo zůstat v reaktoru po dobu 3 let, po nichž dojde k následné analýze a zhodnocení nového paliva.

5. Německo po roce 2021 omezí výstavbu offshore větrných elektráren

Německo je větrným králem EU. Jeho instalovaný výkon je GW, za minulý rok vzrostl o GW. Zdroj:

Německo plánuje v první polovině příštího desetiletí omezit výstavbu offshore větrných elektráren, aby zajistilo, že rozvoj přenosové soustavy udrží krok s nárůstem výkonu větrných farem. Stojí to podle agentury Reuters v revizi nového německého energetického zákona. Zákon nyní musí být posouzen a schválen Evropskou unií.

Mezi roky 2021 a 2025 omezí německá vláda instalaci offshore větrných elektráren na 3,1 GW instalovaného výkonu. Důvodem je nedostatečná kapacita vedení mezi severní částí Německa, která disponuje největším počtem větrných zdrojů, a průmyslovým jihem. Rozšiřování kapacit přenosové soustavy je navíc daleko za očekáváními, Německo v prvním čtvrtletí letošního roku postavilo nejméně vedení od třetího čtvrtletí roku 2013.

6. Radioaktivita v Pacifiku se pět let po Fukušimě vrací do normálu

Havárie ve FukušiměÚroveň radioaktivity v Tichém oceánu se nyní, pět let po katastrofě v japonské jaderné elektrárně Fukušima, rychle vrací do normálu. Podle agentury AFP to uvádí dnes zveřejněná zpráva mezinárodního týmu odborníků.

V březnu 2011 zasáhlo severovýchod Japonska silné zemětřesení devátého stupně a následná přívalová vlna cunami. Na 19 000 lidí tehdy přišlo o život nebo jsou od té doby pohřešovaní.

7. Jižní Korea hlásí odklon od uhlí a rozsáhlé investice do OZE

uhelná elektrárnaJižní Korea plánuje do roku 2025 uzavřít deset zastaralých uhelných elektráren. Čtvrtá největší asijská ekonomika se tímto krokem snaží snížit svou závislost na fosilních zdrojích a dostát závazkům z Pařížské klimatické konference. Soul zároveň plánuje do roku 2020 investovat 37 miliard dolarů do obnovitelných zdrojů energie. 

Uhelné elektrárny produkují v současné době zhruba 40 % elektřiny v Jižní Koreji. Kromě emisí oxidu uhličitého představuje vysoký podíl uhelných elektráren také problém v oblasti emisí tuhých znečišťujících látek.

8. Futures cena elektřiny v Německu zaznamenala největší čtvrtletní nárůst od 2011

Německo uhlí 2050Průměrná cena base load silové elektřiny v Německu pro kalendářní rok 2017 za druhý kvartál vzrostla ve srovnání s prvním kvartálem o 11 % na 25,08 euro za MWh. Ze svého únorového rekordního minima si připsala v červnu 40 %. Klíčovým faktorem jsou rostoucí ceny uhlí.

Cena německé silové elektřiny na následující kalendářní rok ve druhém kvartálu 2016 zaznamenala největší čtvrtletní nárůst od roku 2011. Nárůst cen má na svědomí oznámení Francie na zavedení uhlíkové daně společně se vzpamatovávajícími se cenami uhlí a plynu.

9. Na MVE Želina zahájily provoz unikátní vírové turbíny (video)

vírová turbína

Po úspěšně zakončených komplexních zkouškách zahájila 1. července v areálu malé vodní elektrárny (MVE) Želina provoz dvojice unikátních vírových turbín. Za vynálezem s účinností až 85 % stojí spolupráce VUT Brno a Výzkumu a vývoje ČEZ.

Vyvinuté vírové turbíny, které jsou výsledkem několikaletého společného projektu Výzkumu a vývoje ČEZ a Odboru fluidního inženýrství V. Kaplana VUT FSI Brno, dokáží využít energii vody i na malých spádech v rozmezí cca 1 až 5 metrů a mohou tak být impulsem pro rozvoj malých vodních elektráren v České republice.

10. Británie by do roku 2040 mohla dovážet až 93 procent objemu plynu

Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Británie by do roku 2040 mohla dovážet až 93 procent spotřebovávaného zemního plynu, dojde-li k útlumu ekonomiky a budou-li chybět peníze na rozvoj domácí těžby. Předpověděl to dnes britský provozovatel rozvodné sítě National Grid. Británie teď dováží asi polovinu objemu plynu. Těžba z domácích ložisek se ale snižuje a už nějakou dobu se očekává, že závislost Británie na zahraničních dodávkách se zvýší, uvedla agentura Reuters.

National Grid zveřejnila čtyři scénáře možného vývoje. S nárůstem dovozu plynu na 93 procent celkové spotřeby počítá varianta takzvaného pomalého vývoje, která pracuje s možností slabého hospodářského růstu a s limity v přechodu na obnovitelné zdroje energie.

Téma

Tesla Model S (2. díl): P90D je neuvěřitelně rychlá, ale je skutečně dokonalá?

Tesla Model S P90D 2015 v Göteborgu, foto: Tomáš Jirka

Z Tesly jsou všichni doslova očarovaní. Na trhu je již 4 roky, a přitom vypadá stále jako koncept. Nízká do široka rozkročená a dlouhá silueta, ohromná kola, zapuštěné kliky dveří, to se z konceptů do produkčních vozů často nedostane. Přesto pro mne byla zklamáním kvůli přehnanému očekávání a její auře výjimečnosti a dokonalosti.

 

Perspektivy větrné energetiky do roku 2020

wind-farmVětrná energetika má za sebou nejúspěšnější rok ve svých dějinách. Za loňský rok přibylo po celém světě více než 63 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách. Jaké jsou perspektivy tohoto segmentu elektroenergetiky? Je možné, aby si udržela současné tempo svého růstu?

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se