Systémy solárních elektráren

Boj o dotace pro OZE pokračuje, nařízení vlády je podle ERÚ neplatné

Nařízení vlády z konce minulého roku, které mělo umožnit výplatu finančních prostředků části podporovaných zdrojů energie v roce letošním je podle zástupců Energetického regulačního úřadu (ERÚ) neplatné. Svá tvrzení úřad zakládá na dopise, jenž obdržel od generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je dopis soukromou korespondencí předsedkyně Vitáskové a nejedná se tedy v žádném o oficiální stanovisko Evropské komise, o které by se ERÚ mohl opřít.

„Paní Vitásková si nestandardně soukromě koresponduje s Evropskou komisí, což je sice zajímavé, ale já se musím spolehnout na oficiální kanály, které uvádějí, že notifikaci vyjednává antimonopolní úřad a ministerstvo mu poskytuje odbornou podporu,“

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Spory mezi Energetickým regulačním úřadem a ministrem Mládkem trvají již delší dobu. Na začátku listopadu minulého roku ERÚ oznámil, že z důvodu absence notifikace Evropské komise nehodlá přiznat podporu pro velkou část zdrojů v celkové výši 42 miliard Kč.

Ministr Mládek následně označil chování předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové za pokrytecké, jelikož si vyžádala stanovisko české vlády a dalších orgánů, čímž mohla rovněž ohrozit nezávislost regulátora.

Vládní nařízení mělo přinést řešení

Naději na ukončení sporů a vyplacení podpory provozovatelům sporných zdrojů přineslo vládní nařízení z konce prosince loňského roku, na jehož základě ERÚ podporu přiznal.

„Pracujeme s tím, že Evropská komise skutečně tu podporu posuzuje jako existující, jak tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu. My ty informace nemáme,“ uvedl dříve mluvčí ERÚ Jiří Chvojka při zveřejnění pracovní verze cenového rozhodnutí.

Další změnu situace však podle předsedkyně Vitáskové přináší dopis od Evropské komise, na jehož základě označuje vládní nařízení z konce roku za neplatné. Ačkoliv text dopisu, jenž zveřejnily Finanční noviny, není jednoznačný, podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky Evropská komise podporu neuznává.

„Evropská komise podporu zčásti ani vcelku nepovažuje za existující, tedy projednává ji jako novou podporu. V takovém případě musí být nejdříve notifikace z Bruselu, než se začnou vydávat peníze,“ řekl včera Chvojka.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *