Možnosti úspory energie identifikuje energetický audit, který je od letošního roku povinný pro velké podniky.

Doba hájení pro firmy bez energetického auditu pomalu končí

Zákon o hospodaření s energie ukládá velkým podnikům povinnost provést energetický audit, případně zavést certifikovaný systém energetického managementu. Tato povinnost platí od 5. prosince 2015. Státní energetická inspekce (SEI) byla doposud vůči dodržování tohoto nařízení benevolentní a kontroly neprováděla, doba hájení se ovšem pomalu blíží ke konci. Nehrozí Vaší firmě pokuta ve výši až 5 milionů korun?

Podnikatel, který není malým nebo středním podnikatelem, je povinen zpracovat pro jím užívané nebo vlastněné energetické hospodářství energetický audit a dále jej pravidelně zpracovávat nejméně jednou za 4 roky. Tak zní § 9 zákona 406/2000 Sb. o hospodaření s energií.

Alternativou pro provedení energetického auditu je zavedení certifikovaného systému energetického managementu dle normy ISO 50001. Zvýšený zájem podniků o své energetické hospodaření se již začíná projevovat i ve statistikách, jen v lednu letošního roku podle portálu businessinfo.cz došlo k 50% nárůstu žádostí o udělení této certifikace.

Jak se pozná velký podnik?

Velkým podnikem se rozumí ten, který má více než 250 zaměstnanců, nebo jeho roční obrat přesahuje 50 milionů €, případně má bilanční sumu rozvahy vyšší než 43 milionů €. Kategorizace podniků je přehledně zachycena na následujícím obrázku.

Kategorizace podniků. Zdroj: http://www.dea.cz/

Kategorizace podniků. Zdroj: DEA

Kontroly od SEI lze očekávat ve druhém pololetí

Ačkoliv povinnost  pro podniky platí od 5. prosince loňského roku, kontroly od SEI se zatím očekávat nedají. Důvodem benevolentnějšího přístupu státních orgánů je především krátký čas na realizaci nutných opatření vzhledem k tomu, že zákon vešel v platnost teprve 1. července 2015.

SEI si uvědomuje omezenou kapacitu společností provádějících energetické audity, prozatím situaci ohledně energetických auditů monitoruje, o dalším postupu rozhodne v průběhu následujících měsíců.

„Po skončení prvního čtvrtletí 2016 bude vyhodnocena situace a podle dostupných informací se na dalším postupu Státní energetická inspekce dohodne s Ministerstvem průmyslu a obchodu,“ konstatuje mluvčí SEI Radka Vymlátilová.

Vyplatí se řešit energie?

Vzhledem k zákonem dané povinnosti se tak dostanou do popředí doposud poměrně opomíjené výdaje firem za spotřebovávanou energii. Součástí každého energetického auditu jsou jednak jednotlivé návrhy úsporných opatření, dále také sestavení alespoň dvou variant (kombinace několika opatření), jejichž realizace je vyhodnocena z pohledu spotřeby energie i ekonomické efektivnosti.

Výstupem pro firmu tak může být užitečná informace, na jejímž základě se může pustit do realizace některého opatření či varianty, čímž může dojít k úspoře výdajů za spotřebovávanou energii až v řádu desítek procent.

Pomoci s financováním projektů řešících úspory mohou i různé dotační programy – např. Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost nebo zvýhodněné financování takovýchto projektů, které nabízí např. Evropská investiční banka prostřednictvím programu EuroEnergie.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *