Domů
Energetika v ČR
Kotlíkové dotace otevírají peletám cestu do českých domácností

Kotlíkové dotace otevírají peletám cestu do českých domácností

Obliba kotlů na dřevní pelety v ČR roste. Jejich prodeje se v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání s loňským rokem zdvojnásobily. Svůj podíl na tom má i program kotlíkových dotací, který umožňuje zájemcům čerpat investiční podporu na pořízení nového kotle více než 100 tisíc korun.

V současné době využívá k vytápění dřevní pelety zhruba 23 000 tuzemských uživatelů. Ti se navíc nemusí obávat z nedostatku paliva ani v případě vyššího nárůst jejich počtu, jelikož domácí produkce je nyní více než dostatečná.

„Z aktuální české produkce by se pohodlně uživilo dalších 40 tisíc domácností. Na rostoucí poptávku je tedy domácí trh více než připraven.“

Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta

Domácí produkce pelet by měla podle Stupavského v následujících letech dále růst. V letošním roce bude probíhat výstavba dalších čtyř peletáren, přičemž současná zařízení plánují navýšení výroby.

V loňském roce vyprodukovaly české peletárny na 300 tisíc tun dřevních pelet, většina z tohoto objemu však směřovala do zahraničí. Domácí výrobci pelet se však plánují více zaměřit na tuzemský trh, na kterém se v současné době daří zejména levnějším peletám z východní Evropy.

Kotlíkové dotace však neotevírají cestu pouze peletám. Díky jejich nové podobě pro rok 2016 mohou žadatelé čerpat dotaci nejen na nový plynový kotel, ale i na pokrytí nákladů spojených s přechodem na plyn.

Zdroj úvodní fotografie: Klastr Česká peleta

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jan Veselý
1. květen 2016, 07:37

Na kotlíkových dotacích se mi líbí ta věc, že nejsou fixované na konkrétní palivo, takže je (na rozdíl od plynofikace v 90. letech) člověk zodpovědný sám za sebe s volbou paliva.

Osobně jsem přesvědčený, že nejvýhodnější volbou jsou tepelná čerpadla. Na relativně drahou technologii člověk dostane peníze a levný provoz a nízké riziko fluktuace palivových nákladů má zajištěné. Ale chápu, že do všech baráků se to nehodí.

Martin Hájek
2. květen 2016, 01:16

Ano, máte pravdu. Kotlíkové dotace fungují podle hesla: Čím dražší technologie, tím vyšší dotace. Chápu, že každý, kdo se živí dodávkou a montáží tepelných čerpadel musí tleskat. Jenom je potřeba se zamyslet, kde se ty dotační peníze vzaly, protože na stromech zatím nerostou…

Jan Veselý
2. květen 2016, 07:18

Tak pravil předseda sdružení tepláren, které dostávají jen na zelených bonusech za KVET okolo 2 miliard Kč/rok.

A kolik dostali na přímých dotacích a grantech, to ví jen ono sami.

Martin Hájek
2. květen 2016, 11:01

Teplárny rozhodně nedostávají na bonusech za KVET 2 miliardy Kč ročně. Navíc podstatná část těch bonusů se váže k využití obnovitelných zdrojů energie typu biomasa nebo bioplyn. Jinak ovšem platí, že teplárny jsou jednoznačně čistými přispěvateli veřejných rozpočtů a nejde zdaleka jen o daň z příjmů, ale taká poplatky za znečišťování ovzduší, daně z paliv, nákup emisních povolenek atd. takže vždy je potřeba vidět věci v souvislostech. Nicméně jsem rád, že mojí základní tezi nerozporujete, ono by to asi bylo těžké, tak je lepší uhnout od tématu.

Jan Veselý
2. květen 2016, 15:15

OK, beru zpět. Za zelené bonus na KVET dostanou zdroje nad 5 MW 1,3 miliardy ročně. Tam předpokládám, že jsou to všechno vaši chlebodárci. U zdrojů do 5 MW bych vám připsal tak polovinu, spousta menších tepláren se do 5MW vleze. Pořád je to 1,7-1,8 miliardy za rok. Zdrojem je sdružení, kterému ředitelujete.

Jinak ovšem taky platí, že občané jsou velkými přispěvateli do státního, tam skončí skoro polovina jejich příjmů. Nějaká další demagogie?

Petr
1. květen 2016, 11:20

Výroba pelet je značně energeticky náročný proces je to plýtvání elektřinou hlavně v ČR.

Proč nespalovat rovnou dřevní štěpku.

Martin Hájek
2. květen 2016, 01:15

Ano, máte pravdu. Kotlíkové dotace fungují podle hesla: Čím dražší technologie, tím vyšší dotace. Chápu, že každý, kdo se živí dodávkou a montáží tepelných čerpadel musí tleskat. Jenom je potřeba se zamyslet, kde se ty dotační peníze vzaly, protože na stromech zatím nerostou...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se