Jaderná elektrárna Dukovany

Mládek: Licenční řízení u Dukovan proběhlo v souladu s legislativou

Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek minulý týden uvedl, že licenční řízení k prodloužení provozu jaderné elektrárny Dukovany provedl nezávislý úřad SÚJB na žádost ČEZ a.s. v souladu s národní a unijní legislativou. Reaguje tak na protesty z Rakouska, a to konkrétně na vyjádření rakouského ministra životního prostředí Andrä Rupprechtera, který řekl, že měl být proveden proces posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). 

Protesty ze strany Rakouska proti pokračování provozu prvního bloku jaderné elektrárny Dukovany začaly ihned po tom, co ČEZ od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení obdržel.

Podle rakouského ministra životního prostředí měl před udělením povolení k dalšímu provozu proběhnout proces posouzení vlivů na životní prostředí (EIA).

„Rakousko se obrátí na Evropskou komisi s požadavkem na provedení přeshraničního posouzení vlivů na životní prostředí v otázce prodloužení licence.“

Uvedl podle serveru České noviny Andrae Rupprechter.

Ministr Mládek tvrzení Rupprechtera odmítá

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek reagoval na prohlášení Rupprechtera ve čtvrtek kdy uvedl, že licenční řízení proběhlo ze strany nezávislého úřadu SÚJB v souladu s národní a unijní legislativou.

„‎Do tohoto procesu by nikdo neměl zasahovat. Požadavek na dodatečné podrobení žádosti o prodloužení provozu v procesu EIA považuje česká strana z tohoto důvodu za bezpředmětnou.“

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Mládek dále zdůraznil, že základním pilířem evropské energetické politiky i dobrých sousedských vztahů je respektování práva národní volby energetického mixu a národní a evropské legislativy.

„Pro Českou republiku je jaderná energetika jedinou udržitelnou a ekonomicky efektivní volbou, jak naplnit závazky ohledně omezování emisí CO2 a neohrozit kvalitu zásobování elektřinou pro průmysl i obyvatele. Potenciál rozvoje obnovitelných zdrojů je z hlediska geografické polohy ČR přirozeně limitován, navíc naráží na naše ekonomické možnosti, viz například vysoké náklady související s podporou fotovoltaiky, které budeme pociťovat jako občané i firmy ještě hodně let.“

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Dukovany (zdroj: www.cez.cz)

Autor:8 odpovědí na Mládek: Licenční řízení u Dukovan proběhlo v souladu s legislativou

 1. Milan Vaněček napsal:

  Pan ministr Mládek a další spřízněné duše dokázaly udělat z fotovoltaiky v ČR něco, co přesahuje naše ekonomické možnosti. To je snadné: vyhlásíte nejvyšší podporu pro FV na světě, bez nějakého zastropování (a stanete se tudíž místem, kde za rok 2010 vyroste nejvíc FV elektráren na počet obyvatel na světě). A máte tu za 20 let tunel 500 miliard Kč (minus hodnota el. energie minus to co získáte zpět zdaněním).
  Ale teď nevím, jak dokáže udělat z jaderné energetiky jedinou ekonomicky efektivní volbu pro ČR. To by se mu podařilo něco, co se zatím nepodařilo nikomu na světě. Možná, že přijde i kouzelník.
  Ale spíš myslím, že se mu podaří totéž co s FV a zase budeme v tunelu cca 400 miliard Kč investičních (minimální odhad pro instalované 2 GW, ale podle trendu v současnosti to bude aspoň dvojnásobek-viz Areva ve Francii, Finsku a v Číně – zatím nic nejede, i když dávno mělo a cena stoupá na násobky původní částky) a k tomu přičtěte 40 let tunelu provozního, přes Contract for difference.
  Takže, dle mého názoru jediná možná cesta, která nevede k dalším tunelům je nic nedělat a čekat. Minimálně 10-20 let bude v EU a hlavně v ČR přebytek el. energie a již vybudovaných výrobních kapacit a pokles CO2 můžeme řešit pozvolným zavíráním těch nejšpinavějších nadbytečných uhelných elektráren.
  Násobné zvyšování kapacit větrných a slunečních elektráren v Německu (to je již nezvratný trend) musí vést v době kdy vítr fouká a slunce svítí k velkému nadbytku elektrické energie, to je základní přírodní zákon. A pro zbylý čas je zde nadbytek tradičních kapacit, stačí jen odstavovat ty nejšpinavější.

 2. Konq napsal:

  Docela lituji penězěnky Němců, kteří si zafinancují OZE schopné pokrýt celou spotřebu Německa (či spíše víc) a k tomu ještě stejný výkon ve fuj elektrárnách pro případ, že nefouká a nevítí.

  • Barrygold napsal:

   Kde jste tohle vyčetl? Tipuji: Aeronet?

  • Milan Vaněček napsal:

   Naše peněženka v ČR je v průměru 4x chudší než u těch Němců. A za elektřinu Němci platí jen cca 1,2 krát více. Takže si OZE mohou dovolit. A na větrných elektrárnách vydělává Siemens (jeden z největších světových výrobců) a FV patří Němcům (a cena panelů z Číny je méně než 40% celkové ceny elektrárny, už teď je to jen „součástka“ kterou koupíte od toho kdo ji nabídne kvalitní a nejlevněji) takže ty peníze z dotace FV nejdou do Panamy a dalších daňových rájů ale zůstávají v Německu (přímo u těch Němců co si je dali na střechu). Proto Němci bohatnou a my chudneme.
   Co se týče zálohování elektráren, jestli sledujete OEnergetice tak víte, že i u nás je cca 100% záložní kapacity (a byla třeba když vypadly Dukovany nebo Temelín…).To je jiný náraz na síť než když je část území pod mrakem nebo přestává foukat.

 3. Barrygold napsal:

  To Klausova amnestie také.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *