OKD

Těžba černého uhlí by měla v ČR pokračovat, říká krajská tripartita

Těžba černého uhlí v dolech OKD by měla podle materiálu, který schválilo Předsednictvo Rady hospodářské a sociální dohody Moravskoslezského kraje (tripartita), pokračovat co nejdéle i za cenu určitých státních výdajů. Doporučením kraje by se následně měla zabývat i národní tripartita.

Materiál, jenž byl vypracován ve spolupráci Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, Kanceláře zmocněnce vlády pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj a Krajské hospodářské komory, navrhuje vládě systémové a koncepční ukončení těžby černého uhlí tak, aby mělo řešení kritické situace v OKD co nejmenší dopad na region, jeho obyvatele, ale i na stát.

„Materiál předkládáme vládě a doporučujeme, aby jej projednala národní tripartita. Mohu potvrdit, že atmosféra zejména na Karvinsku je velmi napjatá. Věříme, že těžba ještě může pár let pokračovat, ale chceme být připraveni na všechny problémy, nemůžeme nečinně čekat na krach OKD. Jsem rád, že vláda chápe, že bez pomoci státu se region neobejde.“

Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek již dřív uvedl, že situace ohledně těžební společnosti OKD je velmi vážná, přičemž v krajním případě hrozí vyhlášení konkurzu. Značným problémem je případný zánik pracovních míst – v ohrožení jsou místa 13 000 zaměstnanců a další v souvisejících odvětvích.

„Je potřeba udělat ekonomické a právní analýzy, ale domníváme se, že výhodnější pro stát bude přijatelnou formou podpořit udržení co největšího počtu stávajících pracovních míst v OKD a tím i v dalších firmách než vyplácet sociální dávky nezaměstnaným horníkům, těžce a draze vytvářet nová pracovní místa a řešit další dramatické následky neřízeného pádu OKD.“

Jiří Cienciala, vládní zmocněnec pro MSK

Podle Ciencialy bude rovněž nutné budoucí postup projednat s Evropskou komisí, jelikož případná pomoc ze strany státy by mohla být chápána jako nedovolená veřejná podpora.

Hornické odbory se přiklání k zestátnění

Materiál předkládá celkem pět možných variant řešení situace společnosti OKD:

  • Stát nebude zasahovat do vnitřních problémů OKD a bude pouze řešit sociální dopady a zaměstnanost propuštěných pracovníků
  • Konsensuální dohoda rozhodujících dotčených stran na systémovém řešení řízeného a postupného útlumu těžby
  • Částečná dohoda umožňující realizaci navrženého systémového řešení řízeného a postupného útlumu těžby
  • Odkoupení OKD a.s. nebo jeho části státem
  • Zestátnění OKD a.s. nebo jeho části ve veřejném zájmu

Autoři materiálu spolu s předsednictvem krajské tripartity doporučují variantu konsensuální, či alespoň částečné dohody, jež má umožnit postupný útlum těžby. Hornické odbory se naopak jednoznačně přiklání k poslední variantě, tedy zestátnění podniku OKD.

Autor úvodní fotografie: Petr ŠtefekJedna odpověď na Těžba černého uhlí by měla v ČR pokračovat, říká krajská tripartita

  1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Buďme k sobě upřímní. Na trhu je obrovský přebytek uhlí, levnějšího než je OKD schopna těžit. A příštích 10 let to nebude jinak, dokud nepokrachuje dost slabších kousků jako je vydojená OKD.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *