Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA

Chorvatsko zahájilo přípravné práce na LNG terminálu na Jadranu

Chorvatsko zahájilo předběžné podmořské práce v severním Jadranu. Jedná se o první konkrétní krok při budování terminálu pro zkapalněný zemní plyn (LNG). Připravovaný terminál je součástí úsilí EU o zvýšení energetické bezpečnosti a snížení závislosti na ruském plynu.

LNG Hrvatska, společnost odpovědná za projekt, potvrdila, že započaté práce zahrnují výzkum a vrtání mořského dna na ostrově Krk, aby otestovala jeho stabilitu.

EU zahrnula terminál Krk na seznam projektů společného zájmu, neboť má za cíl diverzifikovat zdroje dodávek plynu, a snížit tím závislost na ruském plynu. Brusel vynaloží celkem 101,4 milionů eur (2,64 miliard korun). To je přibližně 30 % odhadované hodnoty projektu.

Kapacita terminálu LNG, o němž se předpokládá, že bude dokončen v roce 2019, je přibližně dvě miliardy metrů krychlových ročně. Chorvatsko se chce zaměřit na trhy střední Evropy, stejně jako na svůj vlastní.

Chorvatsko se původně zaměřilo na výstavbu terminálu na pobřeží než na ostrovní terminál. Původní terminál měl mít kapacitu přibližně šest miliard metrů krychlových ročně. Projekt vznikl původně už před deseti lety, ale byl zrušen, protože pomalé rozhodování v Chorvatsku odradilo původní investory.

Na druhé straně Evropy otevřelo Polsko v roce 2016 svůj první terminál pro LNG v přístavu Svinoústí v Baltském moři. Polsko a Chorvatsko podepsaly dohodu o vybudování spojení severovýchodního plynovodu, který by měl být dokončen za dva až tři roky. Měl by umožnit proudění plynu mezi oběma terminály.

Planovaná trasa severovýchodního plynovodu. Zdroj: Foreign Focus

Autor úvodní fotografie: Jan Arrhénborg / AGA

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *