Domů
Obnovitelné zdroje
Čína vyjádřila znepokojení nad diskriminací svých firem ze strany EU
Čínská větrná farma v oblasti Xinjiang (foto Chris Lim).

Čína vyjádřila znepokojení nad diskriminací svých firem ze strany EU

Čína je znepokojena opatřeními Evropské unie vůči svému průmyslu a společnostem a pokládá je za diskriminační. Uvedl to dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning v reakci na úterní oznámení, že EU prošetří dotace, které dostávají čínští výrobci větrných turbín dodávaných do Evropy.

„Vnější svět je znepokojen rostoucí tendencí k protekcionismu v EU,“ uvedl mluvčí.

Vyzval také EU, aby dodržovala pravidla Světové obchodní organizace (WTO) a tržní principy, napsala agentura Reuters.

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v úterý oznámila, že Evropská komise (EK) zahájila vyšetřování čínských dodavatelů větrných turbín pro větrné elektrárny v Evropské unii kvůli podezření z nadměrného využívání státních dotací. Vyšetřování se uskuteční na základně nařízení EU o zahraničních dotacích. To od července 2023 umožňuje EK posuzovat, zda taková podpora společnostem neumožňuje předkládat příliš výhodné nabídky ve veřejných zakázkách.

Vyšetřování je nejnovějším krokem v rámci snahy EU a USA chránit své firmy před tím, co považují za nekalou konkurenci ze strany státem dotovaného dovozu čistých technologií z Číny. Minulý týden se EK začala zabývat tím, zda čínští uchazeči ve veřejné soutěži na solární park v Rumunsku ve svých nabídkách nevyužili nadměrně dotace. Od loňského roku EK také ze stejného důvodu zkoumá, zda má uvalit cla na dovoz čínských elektromobilů.

Ilustrační foto

Větrné turbíny instalované v EU byly většinou vyrobené v evropském bloku, čínští výrobci si ale rychle budují pozici na světovém trhu, na kterém měli v roce 2022 zhruba dvoutřetinový podíl. V případě solárních panelů mají čínští výrobci na trhu EU podíl více než 90 procent.

Podle Světové rady pro větrnou energii (GWEC) má Čína největší výrobní kapacitu větrných turbín na světě. Ceny čínských turbín jsou podle agentury BloombergNEF přibližně o 20 procent nižší než u konkurenčních amerických a evropských výrobků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
10. duben 2024, 21:32

Evropa je stále největším světovým vývozcem průmyslových výrobků a služeb. Čína je po USA největším exportním trhem pro EU , pokud dojde k tomu ,že EU začne diskriminovat Čínské firmy , Čína odpoví symetricky a EU se dostane do další recese.

Pavel
14. duben 2024, 19:28

Čínomilské podkuřování čínské diktatuře nic nemění na faktu, že pokud někdo diskriminuje, tak právě čína. Soudruzi zloději křičí, chyťte zloděje.

Nefi
11. duben 2024, 11:41

Zajímavé. Totalitní diktatura, která neumožňuje působit desítkám firem v Číně a která vůbec nemá nástroje, které by umožnili evropským firmám rovné zacházeni si stěžuje v EU.

Mex
11. duben 2024, 20:32

Protože WTO.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se