Plynovod Nord Stream

Dánský deník kritizuje německou podporu plynovodu Nord Stream 2

Německo se v energetice chová sobecky a vůči Rusku hraje dvojí hru. Napsal to dnes dánský deník Jyllands-Posten. Liberálně pravicový list kritizuje Berlín za jeho podporu plynovodu Nord Stream 2, jenž má do Německa přivádět zemní plyn z Ruska, proti kterému ale Německo i další země Evropské unie uplatňují sankce. Projekt Nord Stream 2, který vadí i řadě evropských zemí včetně České republiky, podle novin podkopává i snahy o jednotnou a diverzifikovanější energetickou politiku EU.

„Evropská unie by se měla vytvořením více zařízení, jejichž prostřednictvím získá přístup ke zkapalněnému zemnímu plynu osvobodit od ruské dominance, a dosáhnout tak podstatně větší bezpečnosti dodávek. To ale vyžaduje jednotu místo jednostranných kroků. Dvojí hra německé politiky, při které se na jedné straně účastní sankcí proti Rusku a na straně druhé pokračuje s úzkou energeticko-hospodářskou spoluprací s Kremlem, musí vést k vážnější kritice ze strany Dánska, protože v tomto spočívá skutečná výzva,“ míní Jyllands-Posten.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Ilustrační foto

Nord Stream 2 spočívá v rozšíření stávajícího plynovodu, který přivádí zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Na projektu se v září 2015 dohodla ruská státní společnost Gazprom s německými podniky E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou ENGIE a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell.

V dopise Evropské komisi z listopadu 2015 vyslovily k Nord Stream 2 výhrady Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Podle těchto zemí jde stavba proti zájmům EU a obsahuje riziko další destabilizace Ukrajiny.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *