Domů
Evropská Unie
Čtyři státy EU se dohodly s Marokem o obchodu s přebytky z OZE

Čtyři státy EU se dohodly s Marokem o obchodu s přebytky z OZE

Maroko, Německo, Francie, Španělsko a Portugalsko podepsaly plán pro udržitelný obchod s elektřinou za přítomnosti evropského komisaře pro energetiku a ochranu klimatu, Miguele Arias Cañeteho.

Dohoda podepsaná v Marakeši na klimatickém summitu COP22 se snaží popsat problémy a překážky ve vzájemném obchodu s elektřinou z obnovitelných zdrojů mezi pěti signatářskými zeměmi a navrhuje řešení, jak tyto bariéry odstranit.

„Jsem hrdý na to, že můžu být u podpisu dohody, která umožní integraci většího množství obnovitelné elektřiny do naší elektrizační soustavy. Dnes již růst obnovitelných zdrojů nezávisí na snižování jejich nákladů, nebo zajištění financování, ale na možnosti integrace zdrojů elektřiny, jejichž produkce se mění s počasím, do elektrizační soustavy. Toho lze dosáhnout přeshraničním propojováním energetických sítí a propojením obou stran Středozemního moře. Dnešní podpis je důležitým krokem v tomto směru.“ Miguele Arias Cañete, komisař EU pro energetiku.

Plán EU je mít do roku 27 % elektřiny z obnovitelných zdrojů a cíl Maroka pro rok 2030 je až hranice 52 %. Proto by mohl být využit potenciál Maroka pro budoucí rozvoj solárních elektráren i pro potřeby EU. Propojení přenosových sítí umožní distribuovat přebytek elektřiny z obnovitelných zdrojů do sousedních  států a tak vyrovnávat neustále se měnící křivku dodávky a poptávky.

Mezi Marokem a Španělskem již existuje částečné propojení a soustavy jsou synchronizovány, bude ale nutné vystavit novou linku do Portugalska. Evropská komise podporuje tuto iniciaci, jejíž účelem je integrace většího objemu obnovitelné elektřiny do energetického mixu EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
C
21. listopad 2016, 12:31

Pokud se má spojit Maroko s Německem a Francií bude třeba položit podmořský kabel nezanedbatelné dálky a nezanedbatelné kapacity. Do Francie to bude celkem jednoduché, ale do Německa s problémy.

Jinak zde jsou aktuální mapy propojené elektrizační soustavy:

https://www.entsoe.eu/Documents/Publications/maps/Map_ENTSO-E-4.pdf (velké, asi 22MB, dlouho se načítá a zobrazuje)

Tady je pěkná on-line kde je vidět všechno, včetně rozestavěných vedení.

https://www.entsoe.eu/map/Pages/default.aspx

Potenciální problém bych viděl v tom co se ve světě děje, zbývá tak jen doufat že by se to Maroku a dalším zemím na západ od Libye mohlo vyhnout. Myslím se naskýtá i otázka, jestli se tím směrem v nějaké dohledné době nepokusí EU rozšířit.

Rozhodně je to velmi dobrý krok k posílení stability dodávek proudu a i k tomu aby se Maroko stalo normální stabilní průmyslovou zemí.

Jan Veselý
21. listopad 2016, 13:31

Dík za odkaz, ta online mapa je moc pěkná. Taky jste si všiml, jak je vlastně česká soustava izolovaná od (kromě Slovenska) okolních zemí? Z mého amatérského pohledu by asi bylo správné udělat linku Neznášov-Świebodzice (V Čechy-PL) a Dasný-Aschach (J Čechy-Horní Rakousy), ale asi není zájem, ČEPS rozhodně nic neplánuje. Za prachy z EU na propojení soustav se vyvádí výkon ze SZ Čech do Prahy a z Temelína na Vysočinu.

C
21. listopad 2016, 14:32

Ano všiml, je to trochu ostuda, mohli bychom jinak na tom dost možná vydělat.

Kdyby bylo spojení na Slovensko stejně "crappy" pak by to byla ostuda úplná. Akorát tam chybí asi, víc než 5 jich nebude, linek 110kV za hranice, z toho minimálně dvě jsou vázány na elektrárnu v Hodoníně, ale jestli jsou v provozu, nebo rezerva nevím.

Před nějakou dobou jsem si dokonce říkal, že by to šlo udělat i jako soukromá akce, ale opravdu jen s omezeným výkonem, nejspíš DC spojkou. Ale dál jsem to nezkoumal. Rozhodně by bylo zajímavé propojit třeba i přes to DC Eonácké sítě v Rakousku a ČR. Hlavně na Moravě je dost rozvoden dost blízko hranice.

Na to kudy byste to chtěl vést se podívám, jak jsem psal, nemám teď čas.

Jan Kroneisl
21. listopad 2016, 14:40

Nevim jestli by se do toho CEPS poustel sam od sebe. Vystavba vedeni mu zabere prumerne 12-15 let. Z toho samotna konstrukce kolem 2-3 let a zbytek predtim nutna administrativa - povoleni a vykupy pozemku.

Plan EU pro propojeni soustav je pro rok 2020 10 % a pro rok 2030 15 %. CR jiz predloni dosahla 17 % miry propojeni... viz http://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:a5bfdc21-bdd7-11e4-bbe1-01aa75ed71a1.0003.01/DOC_1&format=PDF

Jan Veselý
21. listopad 2016, 15:43

Už minimálně 5 roků na ČEPS fňukají kvůli občasným přetokům ze severu Německa. Ta propojka do Horních Rakous by zařídila, aby většina přetoků nešla kolem Dukovan a Temelína. Šla by do území, kde nemají problém "uhnout jí z cesty" neb tam je kaskáda velkých vodních elektráren. Jenže za těch 5 roků se nestalo, žádná snaha, žádný plán, nic. Jenom se teď budují 2 PST, jen aby ty Germány nakrkli.

Jan Veselý
21. listopad 2016, 15:59

Ještě dodám, že nutné minimum dané zákonem není to samé jako optimální množství. Třeba držgrešle Holanďani mají průměrný odběr ~13 GW brzo budou schopni brát přes 5 GW z Německa (aktuálně 2-3), mají 2 400kV linky z dvojitým vedením do Belgie, 2x450 kV HVDC do Norska a 450 kV HVDC do Anglie. Jsou vysokánsky nad povinností v roce 2030 a jsou za to rádi. Dost jim to slevňuje elektřinu a vydělávají na přeprodeji z Německa do Belgie a Británie.

Martin Hájek
21. listopad 2016, 20:10

Pane Veselý, vidím, že vůbec nemáte ponětí o realitě výstavby vedení. Jak dlouhá by byla ta propojka? 100 km? Tak na to zapomeňte, nerealizovatelné!

Navíc by nic nevyřešila, protože to omezení, kvůli němuž jsou přetoky, je uvnitř Německa, ne na hranicích. Samotný hraniční profil Německo-Rakousko je bohatě dostačující, proto nemá žádný smysl ho dublovat z ČR. Problém si musí vyřešit hlavně Německo, a do té doby neobtěžovat svým problémem své sousedy. K tomu je to PST, které bychom nepotřebovali, kdyby se náš soused choval slušně a Evropsky a ne jako východní nájezdník.

Vždycky mě zaujme, že víte o sítích ČEPSu více, než jeho zaměstnanci. :-)

Jan Veselý
22. listopad 2016, 07:25

Nemožné? Ne, jen obtížné. Právě budovaná linka Kočín-Mírovka má 121 km.

Hraniční profil Německo-Rakousko je pravděpodobně v klidu, ale nedostatečný přenos je ve směru severní Německo -> jižní Německo (což jistě víte). Ta linka, kterou jsem si vybájil by případné přetoky vyvedla většinově do Horních Rakous a ČR by ten problém "jen" líznul, přetok by nešel kolem Temelína a Dukovan. Vím moc dobře, že zájem ji stavět není a problém se bude řešit jinak.

Martin Hájek
22. listopad 2016, 16:31

Nemůžete věřit všemu, co se někde píše: K tomuto připravovanému investičnímu záměru bylo vydáno souhlasné stanovisko EIA a probíhá příprava realizace akce, ke které by mělo dojít v letech 2021 až 2024.

No tak pokud realizace tohoto vedení začne v roce 2021, tak já budu do té doby papežem a nebo prezidentem, to si ještě musím rozmyslet, co mě bude víc bavit :-).

Michal
21. listopad 2016, 17:34

Kdyby to bylo jen na CEPSu tak si myslim ze by tam vedeni klidne postavil, ale prosadit stavbu pres CHKO, NP a podobne je trosku nemozne. A druha problematika je schvalovaci proces. CEPS ani nikdo jiny si nemuze stavet kde chce, ale kde mu to urad dovoli. Takze varianta PST je asi jedina ktera sla v rozumne dobe provest.

C
21. listopad 2016, 21:15

A také jakákoliv která počítá s úpravou vedení v současné trase a ochranném pásmu. Takže by bylo reálné zdvojit vedení z rozvodny Hradec do Bavorska. Eventuálně toto vedení dokonce ztrojit.

Martin Hájek
22. listopad 2016, 16:34

No to by určitě reálné bylo, ale ČR by to nepřineslo vůbec nic. Pouze větší problém s přetoky, které jsou limitované jinými místy přenosové soustavy ČR. Problém není vždy přímo na hranicích, respektive je tam dnes spíše výjimečně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se