Domů
Ropa
EK bude moci vetovat smlovy o dodávkávh ropy a plynu do EU

EK bude moci vetovat smlovy o dodávkávh ropy a plynu do EU

Ropa
2 komentáře
9. prosinec 2016, 09:50
Jan Votruba

Evropská komise bude moct vetovat bilaterální dohody o dodávkách ropy a zemního plynu. Nové pravidlo bylo zavedeno především kvůli vypjatým vztahům s Ruskem a prosazení jednotné evropské energetické unie. Zhruba třetina současných energetických smluv není v souladu s právem EU.

Agentura Reuters informovala o středeční dohodě členů EU. Ti dovolí Evropské komisi vetovat svoje ropné a plynové smlouvy s ostatními státy, jako je například Rusko. Důvodem je ochrana proti nekalým praktikám a zajištění bezpečnosti dodávek. Ačkoliv musel Evropský parlament překonat odpor několika členských států, je vedení spokojeno s dohodou 28 národů.

Rozhodnutí má posílit EU ve své snaze o docílení jednotného energetického trhu a snížit závislost na ruském plynu. Evropa se již delší dobu zabývá svojí závislostí na Rusku a jeho zemním plynu, který představuje téměř třetinu potřeb EU. Situace se obzvlášť zhoršila kvůli březnu roku 2014, kdy Rusko připojilo ke svému území Krym.

„Nová pravidla zaručí, že žádná energetická smlouva neohrozí bezpečnost dodávek do zemí EU, nebo nebude dělat překážku fungování energetického trhu EU,“ Prohlásil Miguel Arias Canete, evropský komisař pro energetiku a ochranu klimatu.

Problémy v minulosti

Evropská komise sdělila, že zhruba třetina ze 124 mezistátních energetických smluv v Evropě není v souladu s legislativou EU a bez nových pravidel je jejich napadení velice složité. Zejména by se Evropská komise chtěla vyhnout komplikovanému případu plynovodu South Stream přes Černé moře. Ten byl v rozporu s právem EU a následně se muselo řešit hned několik bilaterálních smluv mezi Ruskem a východními státy Evropy.

Podle nových pravidel, která EK navrhla již v únoru, musí členské státy EU nechat Brusel prozkoumat mezivládní dohody ohledně ropy a zemního plynu, než je podepíší. Dohody ohledně dodávky elektřiny se musí nahlásit Evropské komisi až po podepsání.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr Doležal
10. prosinec 2016, 11:41

bohužel typické řešení Evropské komise, místo dobrovolné dohodě na společném postupu (s tím že státy se do ní dobrovolně zapojí dle svého uvážení), se to prosadí silou i když s tím mnozí nesouhlasí. Dále o tom nerozhodují národní parlamenty, ale pouze EK a nějaké setkání ministrů apod. Bohužel jen to prohlubuje demokratický deficit EU, kdy rozhodují přímo nevolení a silou místo dohody a dobrovolného zapojení. Co je EK po tom jaké smlouvy mají národní státy uzavřené.

Jaroslav Beneš
7. leden 2021, 06:17

Pane Doležal, píšete mi z duše. Snad ten ničemný byrokratický moloch brzy zhyne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se