EU investuje 217 milionů EUR do rozvoje energetické infrastruktury

Na úterním jednání členské státy EU schválily návrh Evropské komise na podporu 15 projektů rozvoje evropské energetické infrastruktury. Na klíčové projekty v oblastech střední a jihovýchodní Evropy přispěje EU celkově 217 miliony euro.

Vybrané projekty mají vést k navýšení energetické bezpečnosti a pomoci izolovaným státům EU lépe se začlenit do evropské energetické sítě. Rovněž mají přispět k budování jednotného evropského energetického trhu a k integraci obnovitelných zdrojů do elektroenergetické sítě.

„Dnes se zaměřujeme na regiony Evropy, které to potřebují nejvíce. Tyto finance nám pomohou zabezpečit dodávky a plně integrovat evropský energetický trh díky propojením napříč celou Evropu. Musíme pokročit s modernizací našich energetických sítí, abychom zapojili veškeré izolované země do evropského energetického trhu. Moderní energetické sítě jsou rovněž klíčové pro zabezpečení efektivního využívání našich energetických zdrojů a tím i klíčové pro dosažení klimatických cílů.“

Miguel Arias Cañete, evropský komisař pro ochranu klimatu a energetiku

V plynárenském sektoru tyto prostředky pokryjí mimo jiné studie modernizace bulharské přepravní soustavy, která má rozšířit možnosti přepravy plynu v tomto regionu, z čehož by měly těžit zejména Řecko, Rumunsko, Makedonie či Turecko.

Další studie má zajistit odstranění nedostatečné přepravní kapacity mezi Pyrenejským poloostrovem a Francií, což umožní, aby plyn přepravovaný z LNG terminálů v Alžírsku do Španělska mohl proudit do zbytku Evropy.

V sektoru elektroenergetiky prostředky pokryjí například studie spojené s propojením Německé a Dánské sítě, které má umožnit přenos energie ze severních zemí do střední Evropy.

Z celkové sumy 217 milionů euro poputuje 207 milionů na financování 9 projektů v sektoru plynárenství, zbylých 10 milionů připadá na 6 projektů v oblasti elektroenergetiky. Na 13 projektů spojených s vypracováním studií vyčlení EU 29 milionů euro, 188 milionů poté připadne na stavební práce spojené s rozvojem energetické infrastruktury.

Zdroj úvodní fotografie: Thijs ter HaarNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *