14086693619_82289400af_k

EU investuje 217 milionů EUR do rozvoje energetické infrastruktury

Na úterním jednání členské státy EU schválily návrh Evropské komise na podporu 15 projektů rozvoje evropské energetické infrastruktury. Na klíčové projekty v oblastech střední a jihovýchodní Evropy přispěje EU celkově 217 miliony euro.

Vybrané projekty mají vést k navýšení energetické bezpečnosti a pomoci izolovaným státům EU lépe se začlenit do evropské energetické sítě. Rovněž mají přispět k budování jednotného evropského energetického trhu a k integraci obnovitelných zdrojů do elektroenergetické sítě.

„Dnes se zaměřujeme na regiony Evropy, které to potřebují nejvíce. Tyto finance nám pomohou zabezpečit dodávky a plně integrovat evropský energetický trh díky propojením napříč celou Evropu. Musíme pokročit s modernizací našich energetických sítí, abychom zapojili veškeré izolované země do evropského energetického trhu. Moderní energetické sítě jsou rovněž klíčové pro zabezpečení efektivního využívání našich energetických zdrojů a tím i klíčové pro dosažení klimatických cílů.“

Miguel Arias Cañete, evropský komisař pro ochranu klimatu a energetiku

V plynárenském sektoru tyto prostředky pokryjí mimo jiné studie modernizace bulharské přepravní soustavy, která má rozšířit možnosti přepravy plynu v tomto regionu, z čehož by měly těžit zejména Řecko, Rumunsko, Makedonie či Turecko.

Další studie má zajistit odstranění nedostatečné přepravní kapacity mezi Pyrenejským poloostrovem a Francií, což umožní, aby plyn přepravovaný z LNG terminálů v Alžírsku do Španělska mohl proudit do zbytku Evropy.

V sektoru elektroenergetiky prostředky pokryjí například studie spojené s propojením Německé a Dánské sítě, které má umožnit přenos energie ze severních zemí do střední Evropy.

Z celkové sumy 217 milionů euro poputuje 207 milionů na financování 9 projektů v sektoru plynárenství, zbylých 10 milionů připadá na 6 projektů v oblasti elektroenergetiky. Na 13 projektů spojených s vypracováním studií vyčlení EU 29 milionů euro, 188 milionů poté připadne na stavební práce spojené s rozvojem energetické infrastruktury.

Zdroj úvodní fotografie: Thijs ter Haar

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *