EU spustila novou energetickou platformu

EU v úterý spustila novou chytrou platformu specializovanou na energetickou podporu členských zemí za účelem rozvoje nízkouhlíkových technologií. Nová platforma pomůže uživatelům navzájem sdílet výsledky a studie z investic do obnovitelných zdrojů energie.

Platforma byla oznámena v Bruselu, kde se setkalo mnoho energetických odborníků, zákonodárců a evropských regulátorů. Platformu vybudovala společnost JRC.

Mimo jiné má vzniklá platforma také usnadňovat členským státům čerpání financí z fondu pro soudržnost, který podporuje energetické projekty na posílení energetické stability. Jako hlavní výsledek se od nového energetického projektu očekává posílení ekonomiky a rozvoj udržitelné, konkurenceschopné a bezpečné energetiky po celou Evropu.

Nová platforma vychází z předešlé verze, která se zaměřovala na podporu výzkumu a inovace. Chytrá specializovaná platforma je vybudována pod záštitou Evropské komise, nezabývá se státy jako celky, ale zabývá se menšími celky – regiony. Zatím je do programu zapojeno celkem 172 regionů ze zemí Evropské Unie, což tvoří zhruba 80 % všech regionů.

Program se soustředí na lokální situaci a možnosti, aby se dosáhlo co nejefektivnějších a finančně a energeticky nejlepších řešení. Regiony budou čerpat kromě financí informace, znalosti a expertízy ohledně investic do energetických projektů. Díky monitorování postupů a výsledků bude možné jednotlivé regiony s podobnými předpoklady porovnávat a zlepšit postup v budoucnu u jiných regionů s podobnou situací.

EU plánuje investovat v rámci fondu 38 miliard euro do roku 2020 včetně investice dvou miliard do sítě smart grid.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *