Obnovitelné zdroje energie

Europoslanci schválili nové závazné cíle pro OZE

Europoslanci dnes schválili nové závazné cíle pro rok 2030 v oblastech obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti. Soubor předpisů má mimo jiné přispět k ochraně životního prostředí. Na konečném znění energetického balíčku se poslanci předběžně dohodli s Radou EU již v červnu.

Energetická účinnost by se podle odhlasovaných směrnic měla do roku 2030 zlepšit o 32,5 procenta. Podobně by i v této lhůtě měl poměr energie z obnovitelných zdrojů v EU vzrůst minimálně na 32 procent. Cíle mohou být zvýšeny při přezkoumání v roce 2023 v souvislosti s technologickým vývojem. Sníženy však být nemohou.

Zpravodajem v otázce energetické účinnosti je český europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). Europoslanci v rámci energetického balíčku také podpořili nový systém správy, který má pomoci k naplnění cílů energetické unie.

Soubor předpisů stanovuje pravidla postupného přechodu od využívání některých biopaliv z potravinářských plodin na biopaliva druhé generace, která jsou vytvářena z nepotravinářských zdrojů a jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Občané EU budou dále moci vyrábět a skladovat energii z obnovitelných zdrojů pro svou potřebu a přebytek budou moci prodávat.

Zvýšení energetické účinnosti má přispět k ochraně životního prostředí a zlepšit kvalitu vzduchu. Opatření by se také mělo projevit snížením výdajů evropských občanů za energie a pomoci lidem zasaženým energetickou chudobou.

Eliška Naegele spr

Autor:10 odpovědí na Europoslanci schválili nové závazné cíle pro OZE

 1. Ivan Novák napsal:

  A moře, které mu zbořilo most, nechal král Xerxes zbičovat.

  • skodafil napsal:

   Cituji: „Občané EU budou dále moci vyrábět a skladovat energii z obnovitelných zdrojů“

   Kam se na ne hrabe porucime vetru, desti….

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    To je jen deklarace práva občanů vyrábět si a skladovat elektřinu. Je to fakticky obrana před šikanou ze strany států a energetických monopolů.
    Co je na tom poroučení větru a dešti?

    • Emil napsal:

     A můžu se zeptat, který stát šikanuje občany v souvislosti s vyráběním si a skladováním elektřiny, a jak se ta šikana konkrétně projevuje?

     • FP napsal:

      Jmenovitě vím 100% o jedné: Česká Republika. Nemohu mít připojeno více než 4,6k PV na 1f ( to celé x3 na 3f systému) na svém pozemku a zároveň mít připojeno hybridním systémem (nikoli pouze ostrov) k distribuční síti. Je úplně jedno, zda takovou energii uchovám, spotřebuji nebo „nedej Bože“ snad chtěl dodávat do sítě!!!!! ČEZko jako politická firma za pomoci ubožáků u vládní moci diktuje lidem ve svém království co mohou a nebo nemohou dělat – s oblibou hážou špínu na vyšší substance (např EU, NATO atp), ačkoli jsou sami na vině. A největší část viny nesou lidé – MY – naše chyba!

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      Donedávna třeba Španělsko se svou daní ze Slunce. Nebo ČEZko, třeba se tu objeví energetik a začne sypat historky o tom jaký bordel tu panuje s připojováním distribuovaných zdrojů. Já jen dodám, že jako majitel třeba 10 kW/kWh baterie nemám právo v ČR systémové služby.

 2. petrik napsal:

  U nas se elektrina od noveho roku zase zdrazi o 10%, papir EU poslancu snese VSE,naco tedy takove DOHODY????!!!!! Na +++ pluska jedeme uz 4 roky a zase zdrazi, Problem je v malem ZISKU…..energetickych spolecnosti.

 3. Petr napsal:

  Poche jako hrobař pražské ČSSD s ambicí zničit tuto stranu i celorepublikově je skutečně ten pravý na úplně nejprolhanější oblast energetiské politiky EU zvanou energetická účinnost, kde dosáhly manipulace s úředně vykazovanými čísly absolutního vrcholu.

  • Pavel napsal:

   Máš tam chybu. Chtěl jsi napsat hamáček a zimola.

   • Petr napsal:

    Nechtěl.
    Kdyby se v médiích hlavně televizi neozývalo tolik liberálního kvikotu pražské ČSSD speciálně ke konci ten boj o vlastní židli promigrantského Pocheho jenž se v Bruselu utrhl od reality, a nakonec nezískali dokonce v té Praze ani jeden mandát, tak by mimopražští konzervativnější tradiční voliči ČSSD nedovolili pád pod 10%.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *