Evropa zaostává za svými cíli v recyklaci elektroniky

Pouze třetina elektronického odpadu v Evropě je řádně recyklována. Obrovské množství mobilních telefonů, počítačů či televizorů je vyhozeno či nelegálně obchodováno, tvrdí to studie Organizace spojených národů a Interpolu.

Švédsko a Norsko bylo blízko evropskému cíli sběru a recyklace 85 % veškerého odpadu z elektrických a elektronických zařízení, na opačném vrcholu žebříčku bylo Rumunsko, Španělsko a Kypr s méně než 20 %.

Evropská pravidla požadují recyklaci „e-odpadu“, produktů s baterií nebo připojením k elektrické síti, pro recyklaci vzácných kovů, jako například zlata a stříbra, a zabránění uvolňování toxinů, jako je olovo nebo rtuť.

Celkově bylo v roce 2012 na evropském kontinentu řádně recyklováno 35 % e-odpadu. Studie odmítla předchozí tvrzení, že většina vysloužilých zařízení je ilegálně dodávána do afrických zemí, jako Nigérie a Ghany, aby byla opravena a prodloužila se tak jejich životnost.

„Většina nezákonného obchodu s e-odpadem se odehrává spíše  v sousedství než daleko v Africe.“ Jaco Huisman, vědecký koordinátor projektu z univerzity Organizace spojených národů

Krádeže cenných součástek znamenají několikamiliardovou ztrátu

Například vysloužilá lednice je cenným odpadem především kvůli kompresoru, který obsahuje měď. Často se stává, že kompresor je z lednice vytažen a zbytek je vyhozen.

Podle odhadů studie znamenají takové krádeže ztrátu až 1,7 miliardy € ročně pro evropské zpracovatele odpadu.

Z celkových 9,5 milionu tun odpadu v roce 2012 bylo 3,3 milionu řádně zlikvidováno a recyklováno, 1,3 milionu tun bylo vyvezeno a zbytek, tedy 4,9 milionu tun bylo vyhozeno nebo recyklováno mimo oficiální recyklační programy.

„K nesprávnému nakládaní (s e-odpadem) dochází všude.“ V Evropě „se odehrává spousta krádeží a sbírání odpadků … a významná část končí v koši.“ Jaco Huisman

Ačkoliv některé země mají přísné tresty za trestné činy týkající se životního prostředí, stíhání byla vzácná, tvrdí Ioana Botezazu, odborník na životní prostředí v mezinárodní policejní organizaci Interpol.

Studie v boji s nezákonným zacházením s e-dopady doporučuje lepší policejní spolupráci, více vzdělávání spotřebitelů o recyklaci a zákaz hotovostních operací při obchodování s kovovým šrotem.

Úvodní fotografie: Seattle GlobalistNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *