Větrné a fotovoltaické elektrárny.

Evropská komise schválila Polsku plán podpory obnovitelných zdrojů

Evropská komise dnes Polsku schválila plán na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie za 40 miliard zlotých (téměř 244 miliard Kč). Plán je podle komise v souladu s energetickými a klimatickými cíly Evropské unie. Polsko je silně závislé na energii z uhlí a patří k největším producentům uhlíkových plynů v Evropě, uvedla agentura AP.

Schválený plán zajistí státní podporu producentům energie z obnovitelných zdrojů. Tato podpora bude financována poplatky, které hradí spotřebitelé energie. V energeticky náročných odvětvích nicméně budou tyto poplatky sníženy.

Podpora OZE

Ilustrační foto

Evropská komise uvedla, že schválený plán podpoří rozvoj různých technologií v oblasti obnovitelných zdrojů energie a pomůže zemi splnit ekologické cíle na rok 2020. Obnovitelné zdroje by se v té době měly na spotřebě energie v Polsku podílet 15 procenty, poznamenala agentura Reuters.

„Plán zvýší podíl zelené energie v polském energetickém mixu a pomůže zemi při energetické transformaci. Zároveň zachová globální konkurenceschopnost podniků silně závislých na energii,“ uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Autor:8 odpovědí na Evropská komise schválila Polsku plán podpory obnovitelných zdrojů

 1. Milan Vaněček napsal:

  Poláci jsou 4 krát větší ale utratí na podporu OZE jen čtvrtinu toho co my. A splní svůj plán na 2020 (stanovili si ho nižší než my, naše chyba).
  Je to šílené jak jedna naše vláda a následná úřednická vláda dokázali prošustrovat (zavázali se k tomu) 16 krát více než poláci.

  • Petr napsal:

   Protože Poláci to dělají rozumně národovecky.
   Kdežto u nás jsme pod vlivem Zelených přímo opsali německý „zelený“ zákon.

   • Milan Vaněček napsal:

    Podobný zákon měla většina EU. Jen my si k tomu přidali pár “zlepšováků” a spojili to s nečinností vlády a parlamentu, když bylo potřeba jednat.

    • Petr napsal:

     Zákon který je napsán tak, že potřebuje každých pár let náročně měnit v demokraticky pomalém parlamentu, je imbecilní zákon.

     • Milan Vaněček napsal:

      Zákon se měnit vůbec nemusí, jen nabídnutá cena se musí neustále přizpůsobovat klesající ceně fotovoltaických panelů. Zde selhal ERÚ a parlament (přílepek všehoschopných či užitečných idiotů- to by měla rozkrýt vyšetřovací komise parlamentu, jako u OKD). A vláda svojí nečinností v krizové době 2009. Ale tehdy jsme to chtěli “osladit Evropě” jestli se dobře pamatuji…

     • Petr napsal:

      Né, ten německý zákon vymýšlený v praxi nezkušenými zelenými ideology byl od začátku špatný s víc jak desetinásobnou cenou za soláry a plánovaným pomalým poklesem, proto ho i německý parlament musel oficiálně hlasováním měnit, měli jediné štěstí, že to o pár měsíců před průšvihem stihli, Španělsko a Česko to o rok nestihli.

     • C napsal:

      A jaká byla cena za FVE v momentě kdy se ten zákon schválil? Ono totiž došlo k růstu ceny surovin pro FVE a pak prudkému poklesu ceny a s tím i ceny FVE. Takže ta cena v době přijetí možná i odpovídala.

    • Pavel napsal:

     Za prvé, podobný zákon většina EU určitě neměla, za druhé žádné zlepšováky nezabránilo pádu Bulharské vlády, po té co díky stejně koncipovanému zákonu vylétly ceny elektřiny na několikanásobek, ani německému oze tunelu ve výši 20 miliard eur ročně.
     Prostě a jednoduše platí, že zákonem garantovat ziskovost u jakékoli podnikatelské činnosti, tedy činnosti, která má být vedena na vlastní účet a na vlastní riziko, je hovadina na entou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *