Domů
Evropská Unie
Evropský parlament schválil novou podobu energetických štítků
spotřebiče, štítky. Zdroj: Indesit

Evropský parlament schválil novou podobu energetických štítků

Evropský parlament schválil nový systém energetického značení domácích spotřebičů. Nová stupnice bude mít hodnoty A-G a v platnost vejde pro některé spotřebiče již v roce 2020. Nové značení má přinést jak úpory pro spotřebitele, tak příjmy pro evropské podniky.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o schválení nové podoby energetických štítků pro domácí spotřebiče. Evropský parlament schválil novinku, která by dle slov odborníků měla pomoci spotřebitelům ušetřit finance a snížit svojí energetickou spotřebu a celkově tak i snížit počet uhlíkových emisí, v úterý. O novém systému značení A-G jsme Vás již dříve informovali v tomto článku.

Nové značení A-G

Nevládní neziskové organizace (NGO), které sleduje dění v energetice, uvítaly nový systém značení A až G, který nahradí starý „nepřehledný“ systém A+++. Starý systém měl rozpětí od možného G až po A+++, kde A+ kategorie se přidávaly, jak se zlepšovala účinnost domácích spotřebičů. Navíc dle slov Evropského parlamentu je většina moderních spotřebičů v rozpětí A až A+++.

„Spotřebitelé budou z dnešního rozhodnutí velmi těžit…od roku 2020 by mělo být jednodušší pro spotřebitele vybrat nejvíce energeticky šetrnou televizi či ledničku a ušetřit. Nicméně spotřebitelé si budou muset počkat až do roku 2030, aby nové štítky viděli na různých ohřívačích vzduchu či vody. Toto zpoždění je nepřijatelné, protože spotřebitelé při koupi nového ohřívače musí znát jeho energetickou spotřebu. A také fakt, že po dobu zhruba deseti let budou na trhu dva druhy štítků, by mohl spotřebitele zmást,“ prohlásila po schválení expertka z Evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Fakt, že různé spotřebiče získají nové hodnocení energetické účinnosti postupně v rozpětí až deseti let, byl také důvodem pro nehlasování některých skupin v úterý. Například lampy a televize dostanou nové hodnocení od roku 2020, vysavače či klimatizace v letech 2021 až 2025 a již zmíněné ohřívače až kolem roku 2030.

Úspora energie i financí

Dle Evropské komise má nové značení ušetřit až 200 TWh ročně. Nové značení bude platit jak pro domácí výrobky, tak pro výrobky dovážené ze zbytku světa. Kombinace designu výrobků a nového značení by měla vést k úspoře  zhruba 165 Mtoe do roku 2020.

To by následně mělo vést k finanční úspoře 490 euro (zhruba 13 000 Kč) na domácnost ročně a extra příjem 55 miliard euro pro evropské podniky. Finanční úspora však bude záležet mimo jiné na ceně elektřiny v jednotlivých zemích.

První energetické hodnocení vydala EU v roce 1994 a mělo stupnici A-G. Ovšem jak stoupala energetická účinnost spotřebičů, bylo nutné zavést dodatečné hodnocení a škála se prodloužila až na A+++. To ovšem celkově snížilo samotnou účinnost a přehlednost značení.

Zdroj úvodní fotografie: Indesit

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Petr
16. červen 2017, 09:18

Přiznám se, že jsem logiku Evropské unie ohledně štítkování nepochopil. To je takový problém dát jako příznak rok, škálu každý rok / dva roky / pět let aktualizovat a udělat web, kde si spotřebitel bude moci škály mezi sebou porovnat? Že třeba A+ 2005 odpovídá B 2010 a D 2017...

Vláďa
16. červen 2017, 10:29

Podle celé logiky je vlastně celá úspora v tom že nějaký výrobek nekoupím. K čemu jsou potom různé zkušebny, které by výrobek s nízkou efektivitou neměly pustit na trh?

Jan Veselý
16. červen 2017, 10:55

Však vidíte výsledky, jednoduchá psychologická finta a informace, kterou pochopí i hlupák, stimulovala vývoj a dnes jsou tak k dispozici podstatně úspornější spotřebiče.

Málokdo chce kupovat druhou, třetí sortu.

Vláďa
16. červen 2017, 11:42

Tak proč je zde nutné vyjádření zkušebny které není také za hubičku?

Jan Veselý
16. červen 2017, 12:13

Protože nejjednodušší způsob jak dostat "A" je ...

... lhát.

Petr
16. červen 2017, 11:11

EU do teď o ekologickém šetření hlavně kecá.

Reálně se pořád jede na spotřebitelský stále zadluženější kapitalismus, kde je záruční doba na většinu výrobků max. 2 roky, a po té lhůtě se plánovaně rozpadají bez možnosti opravit daleko rychleji než u nás za komunismu.

Pete
17. červen 2017, 10:07

Haha za komunismu jsem nic neopravoval a nic nevyhazoval. Ne z toho důvodu, že by byly výrobky kvalitní, ale nedalo se sehnat nic jiného a nebyly peníze na nové věci. Nechápu jak někteří lidé mohou vzpomínat na tu bídu. Všude byly fronty, možná jste si mohli koupit špekáčky, ale maso ne. Plný popelnice nevyvezených odpadků. Favorita bylo hned po nákupu potřeba opravit, aby vydržel. Hrůza děs.

Jan Veselý
17. červen 2017, 15:17

Znáte to, paměť je věc nespolehlivá, Slunce tehdy svítilo víc, v zimě bylo více sněhu, tráva byla zelenější, holky hezčí, děti slušně vychované a hlavně, byli mladí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se