Podle informací Financial Times se Evropská unie přibližuje vyrovnání pětiletého sporu s Gazpromem o jeho cenové politice pro některé členské státy EU. Nejvíce dotčené státy dohodu s Gazpromem kritizují, protože se plynárenský gigant možná vyhne pokutě za porušování svých právních povinností.

V průběhu tohoto týdne se potká eurokomisařka pro oblast hospodářské soutěže Margrethe Vestager s Alexandrem Medvěděvem, který je místopředsedou představenstva Gazpromu. Na schůzce se očekává první návrh podmínek řešení několikaletého sporu a podle všeho by se mělo jednat minimálně o začátek konce urovnání tohoto sporu.

Dohoda by měla směřovat k závazku, aby Gazprom především upravil svoji obchodní politiku. Dohoda ale nemá obsahovat žádnou pokutu a měla by zasahovat i do citlivého sporu o dlouhodobých kontraktech na prodej plynu, jejichž cena je vázána na ceny ropy.

Alexei Miller, CEO Gazpromu
Alexei Miller, CEO Gazpromu

Mezi hlavní oběti obchodní politiky Gazpromu patří například Litva nebo Polsko. Tyto země platí vyšší ceny za plyn než Německo i přes to, že jsou geograficky umístěné blíže.

„Pokud nebude Gazpromu udělena žádná pokuta, bude to velice špatný signál. Pokutu očekáváme, i když Gazprom přistoupí na změnu své obchodní politiky. Pokud porušovali pravidla, proč by za to neměli být sankcionováni?“
Velvyslanec Evropské unie pro Financial Times

Prověřování obchodních praktik bylo spuštěno již v roce 2011 a zaměřovalo se především na podmínky kontraktů u přeshraničních prodejů plynu, spojování dodávek plynu s investicemi do přepravní infrastruktury a cenová politika vůči východním zemím, zejména vůči Bulharsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku.

Česká republika svoji výhodu při vyjednávání cen zemního plynu získala díky přístupu k dodávkám zemního plynu ze západoevropského trhu s plynem.

„Po Gazpromu a dalších dodavatelích plynu chceme především, aby dodržovali pravidla nastavená Evropskou unií. Pro Českou republiku bylo výhodou mít přístup na západní trhy s plynem a věříme, že to stejné by pomohlo i ostatním zemím v regionu.“
Václav Bartuška, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost.

V minulém měsíci přesáhl export plynu přes Nord Stream, Yamal a Bratrství opět hranici 10 mld. m³ plynu, což je nejvyšší hodnota za posledních šest měsíců. Meziročně se jedná o nárůst o 7 % a oproti minulému měsíci o 13%.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *