Domů
Evropská Unie
Google Britům poradí, zda se jim vyplatí instalovat na střechu solární panely
Systém Google Sunroof v Německu. Zdroj: eon-solar.de
Systém Google Sunroof v Německu. Zdroj: eon-solar.de

Google Britům poradí, zda se jim vyplatí instalovat na střechu solární panely

Firma Google v Anglii spustila poskytování služeb v oblasti fotovoltaiky. Stejně jako v Německu a USA chce nyní i ve Spojeném království poskytovat domácnostem informace o tom, zda se jim vyplatí instalace fotovoltaických panelů na střechu. 

Online nástroj Project Sunroof zpracovává data dostupná z mapových podkladů Google Earth a dalších zdrojů Google. Hlavním partnerem má být jeden z dodavatelů energie ve Spojeném království, společnost E.ON. Sunroof není převratná novinka, poprvé byla nasazena již před třemi lety ve Spojených státech. Ve svých počátcích se ale občas potýkala s problémy a nezřídka vrátila velmi nepřesné údaje. Nyní již aplikace běží i v sousedním Německu.

Sunroof využívá metody strojového učení jeho výstupy jsou tak stále zpřesňovány. Solární potenciál stanovuje na základě jednotlivých vstupních údajů jako jsou velikost střechy, její sklon a orientace a data o počasí v dané lokalitě. Google prohlašuje, že jeho výpočty jsou již tak přesné, že dokáží zohlednit i vliv stromu stojícího vedle domu.

„Analýzou sklonu střechy, vám (Sunroof) odebere jeden krok, který byste museli udělat vy sami. Rychlost celého procesu znamená, že pokud jste nakloněni myšlence si solární panely pořídit, spíše se rozhodnete pro realizaci celého projektu.“ Jonathan Marshall, vedoucí neziskové organizace ECIU.

Aplikace Googlu není první svého druhu, například IKEA nabízí podobnou službu ve spolupráci se společností Solarcentrum a také Tesla loni spustila svoji první solární kalkulačku. Výhoda Google je v jednoduchosti. Zatímco u konkurence musíte zadat vstupní údaje o sklonu sami, Sunroof je schopen si data zajistit sám.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
5. červen 2018, 16:32

Doufám že za pár let to bude k disposici i pro ČR. Pak bude lehké přesně spočítat potenciál fotovotaiky na střechách budov, který já na základě údajů českého statistického úřadu odhaduji na 15 GW (oficiální odhady či odhady jaderné loby jsou mnohem nižší) čemuž u nás odpovídá cca 15 TWh elektřiny ročně. A všude ve světě fotovoltaika na střechách představuje méně než polovinu instalovaného výkonu FVE.

energetik
5. červen 2018, 19:13

Je to i pro ČR a celou Evropu. Afriku i Asii a jmenuje se to PVGIS:

re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

Ale výroba je ve skutečnosti u všech elektráren vyšší než je výstup z této aplikace (lze to brát jako nejhorší možný výsledek. Nebo je posledních 10let sluneční svit nadprůměrný?), ale pro představu jaké je rozložení energie v průběhu celého roku je to výborné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se