Jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o dodávkách plynu budou pokračovat

Třístranné jednání  mezi Ukrajinou, Ruskem a Evropskou unií o dodávkách plynu bude pokračovat. Po pátečním jednáním to prohlásil místo předseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

Již třetí rok po sobě EU zprostředkovává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně zabezpečení dodávky plynu z Ruska, které jsou důležité i pro samotnou EU z důvodu tranzitu plynu přes Ukrajinu.

„Podstatný pokrok ohledně prodeje a nákupu plynu byl dosažen, nicméně nějakou práci ještě zbývá udělat. Účastníci byli dnes blízko k uzavření jdenání, zbývá ovšem ještě diskutovat formát dohody. Byl jsem ujištěn, že dialog bude pokračovat,“ řekl Šefčovič po pátečním jednání.

Šefčovič se snaží o tuto třístrannou dohodu již od léta. Evropská Unie tlačí na zprostředkování shody mezi Ruskem a Ukrajinou, protože se bojí možného opakování scénáře ze zimy 2009, kdy Gazprom přerušil Kyjevu dodávky plynu z důvodu neplacení. Kvůli tomuto kroku přestal plyn proudit i do EU a několik států, včetně sousedního Slovenska se ocitlo v nemalých problémech.

Oba aktéři se ale zdráhali tento rok zúčastnit vyjednávání, kvůli konfliktu v Doněcké oblasti a anexi Krymu. Kyjev od loňského listopadu nekupuje plyn přímo z Ruska, kvůli vzájemné politické situaci. Šeflovič navštívil Moskvu 25. listopadu a ujistil ministra energetiky Alexandra Novaka, že Kyjev bude mít dostatečné prostředky na zaplacení dodávky plynu. Podle posledních prohlášení bylo Rusko připraveno o dodávkách plynu jednat okamžitě, pokud bude Kyjev souhlasit s platbou předem. Ukrajina až nyní souhlasila s podmínkami a na jednání přistoupila.

EU kromě politických cílů sleduje cíl energetický – dodávka ruského plynu do EU činí cca 30 % a z toho polovina proudí do zemí EU přes Ukrajinu. Neplánovaný výpadek tohoto plynovodu ohrožuje bezpečnost EU a z tohoto důvodu se energetická unie snaží zajistit nižší závislost na dodávkách primárních surovin, či jejich větší diverzitu.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *