Solární elektrárna v Africe

K nevypsání podpory zelené energii není podle odborných asociací právní důvod

Energetický regulační úřad (ERÚ) nemá právní důvod nevypsat podporu většině podporovaným zdrojům energie v ČR. Shodli se na tom představitelé oborových organizací, které oslovila ČTK. ERÚ dnes oznámil, že vydal cenové rozhodnutí, které nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise (EK), úřad může cenové rozhodnutí změnit. Podle zástupců oboru ale není nutné na rozhodnutí EK čekat.

ERÚ už loni odmítal řadu měsíců vypsat podporu většině obnovitelných zdrojů pro letošní rok. I tehdy argumentoval chybějícím schválením EK, takzvanou notifikací. Podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.

Ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Havel minulý týden připustil, že notifikační rozhodnutí Evropská komise zřejmě nevydá do konce září. Podle něj jsou ale na dokumentu upravovány už jen technické podrobnosti.

„Myslíme si proto, že ERÚ by měl cenové rozhodnutí vypsat i bez notifikačního rozhodnutí. Domníváme se, že jakákoliv podpora v jakémkoliv členském státě EU se má vyplácet, pokud není podle evropských pravidel označena za neslučitelnou. A my jsme přesvědčeni, že slučitelná je, o čemž už se několikrát vyjádřila i EK,“ řekl dnes ČTK předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Větrná turbína v Německu nedaleko Hannoveru. Autor: Jason

Ilustrační foto

„Jiné státy, včetně Německa, podporu vyplácely i ve chvíli, kdy notifikační rozhodnutí neměly,“ dodal.

Podobný názor dnes ve společném prohlášení vyjádřily také Solární asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Podporu pro obnovitelné zdroje by bylo možné zastavit jen v případě, že by EK shledala, že je tato podpora neslučitelná s vnitřním trhem unie. Nic takového však není projednáváno a EK ani nic podobného České republice nesdělila,“ uvedl ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

ERÚ tento týden uvedl, že chybějící notifikace se týkají obnovitelných zdrojů energie zprovozněných do konce roku 2012, dále kombinované výroby energie a tepla, výroby tepla a druhotných zdrojů. Podpora těmto zdrojům jen v letošním roce podle úřadu činí asi 42 miliard korun.

„Zastavení podpory výroby tepla z biomasy a vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla by znamenalo omezení nebo i úplné zastavení výroby elektřiny v některých výrobnách a nárůst nákladů na výrobu tepla,“ uvedl dnes ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Podotkl, že dopad rozhodnutí by se v jednotlivých teplárnách značně lišil, ale část tepláren by nepochybně musela v reakci na postup ERÚ zvýšit ceny tepla.

„Stále však věříme, že se podaří situaci do konce roku vyřešit a podpora nakonec zastavena nebude,“ dodal.

Bioplynová stanice

Ilustrační foto

Výkonný ředitel České fotovoltaické asociace Petr Maule dnes ČTK řekl, že věří ministerstvu průmyslu, že podpora ze strany Evropské komise do konce roku schválena bude.

„Nevěříme jen informacím z ministerstva, situaci ověřujeme i v Bruselu. Jsme optimisté,“ potvrdil také Chalupa.

Podporu obnovitelným zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny.

Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu obnovitelných zdrojů energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.

Vláda minulý týden rozhodla, že stát příští rok poskytne na podporu elektřiny a tepla ze státního rozpočtu 26,2 miliardy korun, o zhruba čtyři miliardy Kč více než letos. Zbytek zaplatí převážně spotřebitelé v platbě na podporu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů.

Autor:2 odpovědí na K nevypsání podpory zelené energii není podle odborných asociací právní důvod

 1. Milan Vaněček napsal:

  Když vypíšete na rok 2010 nejvyšší dotační cenu na světě na velké fotovoltaické instalace na polích (jak to udělal ERÚ, a nemohl přitom vyhovět oběma pravidlům které měl – 15 letá návratnost investice a současně max změna výkupní ceny o 5%. Čili ERÚ měl před 1.1.2010 prohlásit – nemůžeme vypsat podporu, zákony ČR nám to neumožňují, jsou v rozporu).
  Ale to asi Evropskou komisi nezajímá, tu asi zajímá ta nekalá soutěž (neobvykle vysoká výše podpory-ta pak způsobila instalaci 2GW špičkového výkonu, být podpora nižší nainstalovalo by se mnohem méně a tedy výhodněji pro stát i jeho občany).
  Myslím, že nakonec EU podporu příští rok schválí, ale po korekci nadměrného zisku velkých fotovoltaických elektráren dalším jejich zdaněním ze strany státu.

 2. energetik napsal:

  Mne by zajímalo kdo si nechá ty vybrané peníze i s úroky (platí se rok dopředu) vybírané i s DPH od spotřebitelů pod záminkou podpory OZE. A kdo a jak nezávisle zkontroluje (české byrokracii a justici ze zkušenosti nevěřím) jestli byly případně všechny vráceny když se nepoužijí k účelu pro který byly od občanů vymámeny.
  Poplatky vybírané pod záminkou podpory OZE nelze díky zastropování v zákoně zvýšit ani snížit, musela by to schválit vláda a to je v ČR na dlouhé roky. Zvláště pokud by se jednalo o snížení nebo dokonce vrácení, to by se uměle protahovalo do nekonečna a ještě dál.
  Vlastně jiná možnost ani není než podporu vypsat, jinak by následovali žaloby od spotřebitelů na stát že je okradl a nezajistil zaplacenou služby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *