Podpisem Memoranda o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem hospodářství Polska ohledně spolupráce v oblasti zemního plynu s cílem implementace polsko-českého projektu obousměrného propojení plynárenských soustav, které za Českou republiku podepsal náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Pavel Šolc a za Polsko náměstek polského ministerstva hospodářství Tomasz Tomczykiewicz dne 20. dubna 2014, došlo k deklarování podpory realizace projektu STORK II na politické úrovni.

Projekt, jež je stěžejní pro vytvoření strategického severojižního plynárenského koridoru propojujícím LNG terminál v polském Świnoujście a plánovaný LNG terminál v Chorvatsku, byl již koncem roku 2013 zařazen mezi tzv. projekty společného zájmu Evropské unie, to znamená projekty s přeshraničním přínosem a významem pro celou EU. Jako takový byl zařazen do Evropské strategie energetické bezpečnosti mezi projekty, které by měly být realizovány ve střednědobém horizontu (2017-2020).

Realizace plynovodu STORK II, jež má být dokončen v roce 2019, zvýší bezpečnost dodávek zemního plynu pro střední Evropu díky diverzifikaci tras dodávek a snížení závislosti na dodávkách zemního plynu z Ruské federace, které jsou vzhledem kvůli událostem na Ukrajině velmi diskutovaným tématem. Na výstavbě projektu se budou podílet jak český provozovatel plynárenské přepravní soustavy NET4GAS, tak polský protějšek Gaz-Systém.

První přímé propojení české a polské přepravní soustavy bylo realizováno v roce 2011, kdy byl zprovozněn propojovací plynovod STORK s přepravní kapacitou na úrovni 0,5 mld. m3/rok. Pro zajímavost, roční spotřeba zemního plynu v ČR je cca 8,3 mld. m3. Na obrázku níže je schéma současné přepravní soustavy ČR.

Přepravní plynárenská soustava ČR. Zdroj. www.net4gas.cz
Přepravní plynárenská soustava ČR. Zdroj. www.net4gas.cz

 

Zdroj úvodní fotografie: www.euractiv.cz

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *