Jaderná elektrárna Pakš

Orbánův spojenec získal majoritní podíl v maďarské pobočce KP RIA

Maďarská společnost Opimus Group, v níž vlastní téměř 17% podíl Lorinc Meszaros, který je považován za blízkého spojence maďarského premiéra Viktora Orbána, získala 40% podíl ve společnosti KP RIA Hungary. Informaci přinesla agentura Reuters. Finanční podmínky transakce zveřejněny nebyly.

Lorinc Meszaros dále vlastní téměř 20 procent akcií holdingu Konzum, tento holding nyní vlastní 11 % akcií maďarské dceřiné společnosti KP RIA. Opimus Group a Konzum tak dohromady vlastní 51 % KP RIA Hungary.

Opimus, Konzum a KP RIA se chtějí zaměřit na další expanzi v regionu střední Evropy. Klíčovými segmenty expanze pak mají být kromě jaderné energetiky také klasická energetika nebo vodohospodářské projekty. Lze tedy očekávat, že KP RIA se bude chtít podílet mimo jiné i na dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks.

Náklady na dostavbu jaderné elektrárny Paks jsou odhadovány na 12 miliard euro (cca 320 mld. Kč). Dostavbu elektrárny ruským Rosatomem již v březnu schválila Evropská komise. Financování rozšíření jaderné elektrárny Paks o další dva bloky má být zajištěno buď z maďarského státního rozpočtu případně z mezinárodní půjčky, která ovšem nebude pocházet z Ruska.

Jaderné elektrárny i rekonstrukce Chvaletic

KRÁLOVOPOLSKÁ RIA je brněnskou inženýrsko-dodavatelskou společností, která se dlouhodobě orientuje na dodávky pro jadernou energetiku a další průmyslové obory. V oblasti dodávek pro jadernou energetiku působila jako subdodavatel při výstavbě obou našich jaderných elektráren. Významnou úlohu hrála i u dostavby jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku.

V poslední době realizovala KP RIA například obnovu dvou hlavních výrobních bloků elektrárny Chvaletice na Pardubicku. Celková výše nákladů na rekonstrukci dosáhla 3 miliardy korun, z čehož zakázka KP RIA tvořila více než 80 % (2,5 miliardy).Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *