Nord Stream

Polsko bude blokovat Nord Stream 2, podle země ohrožuje energetickou bezpečnost EU

Polsko se aktivně snaží zablokovat plánovanou stavbu plynovodu Nord Stream 2, kterou podle Varšavy Německo porušuje princip diverzifikace energetických zdrojů. Agentuře PAP to dnes řekl premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož Polsko přesvědčuje orgány EU, aby stavbu podpořského plynovovu mířícího z Ruska do Německa znemožnily. Morawiecki zároveň ocenil výzvu skupiny německých poslanců, podle nichž by měl Berlín od stavby upustit.

„Nord Stream 2 porušuje princip diverzifikace, který tvoří jádro energetické bezpečnosti EU… Unijní instituce i němečtí poslanci tvrdí, že nejde jen o politický projekt, ale o politicky škodlivý projekt,“ řekl Morawiecki.

Druhá větev plynovodu Nord Stream má vést po dně Baltu z Ruska do Německa. Vyhýbá se Ukrajině i dalším státům, přes které se přepravuje ruský zemní plyn na západ kontinentu. Kancléřka Angela Merkelová minulý týden při schůzce s Morawieckým stavbu plynovodu hájila s tím, že snahy o diverzifikaci dodávek energie do Evropy neohrožuje.

Nord Stream

Ilustrační foto

Sedm poslanců německého a Evropského parlamentu naproti tomu v úterý adresovalo německé vládě otevřený dopis s výzvou k zastavení projektu, jehož prostřednictvím bude ruský plyn proudit přímo do západní Evropy, a obejde tak postkomunistické státy východního křídla unie.

Proti plynovodu se staví nejen Polsko, ale i pobaltské státy či Ukrajina. Berlín by měl podle poslanců být s těmito zeměmi solidární.

Již fungující první větev plynovodu nebyla předmětem regulace ze strany unijních orgánů, do té druhé však hodlá Evropská komise kvůli zmíněným principům energetické různorodosti a bezpečnosti zasahovat.

Autor:4 odpovědí na Polsko bude blokovat Nord Stream 2, podle země ohrožuje energetickou bezpečnost EU

 1. Jan Veselý napsal:

  Kecy v kleci. Poláky akorát štve, že jim to ohrozí jejich zisky z přepravních poplatků. Mezitím je polské diverzifikace zaseknutá mezi černým a hnědým uhlím.
  A co jiného je stavba alternativní přenosové trasy než diverzifikace?

  • Josef napsal:

   Poláci prostě nemají rádi Němce ani Rusy a tak jim Vadí že tyto 2 země chtějí spolu přímo obchodovat. A co se týče energetické bezpečnosti , pak tu Němci zničili odstavováním svých JE plynovod do Ruska jí naopak zvyšuje celému regionu. Dnes je jasné že Němci už nemají žádnou jinou alternativu než budovat mix OZE +plyn a nebo rezignovat na závazky o snížení emisí CO2.

   • Vinkler napsal:

    To je přece evidentní snaha o dokopání Němců k CNG např. z USA :-).

   • Martin Pácalt napsal:

    Pěkný příklad je teď s těmi Rumuny a Maďary. Škoda, že je na Ukrajině rozvrat, možná i tam by šlo leccos vytěžit a poslat do „Rzeczpospolite Polskie “ 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *