Premiér Sobotka: Spolupráce v energetice je základem důvěry mezi partnery

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se u příležitosti českého předsednictví Visegrádské skupiny zúčastnili energetické konference „Geopolitics, Energy and Central Europe: what next?“, která proběhla včera 14. července v Bruselu.

Premiér zdůraznil význam energetiky jako dlouhodobě prvořadého tématu a také nutnost její koordinace skrz celou Evropu za účelem zajištění její bezpečnosti.

„Chtěl bych velice ocenit způsob, jak se k Energetické unii postavila Evropská komise a osobně její místopředseda Maroš Šefčovič. Návrh Evropské komise je komplexní, ambiciózní a míří na hlavní výzvy, jimž Unie čelí,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

„Plně záměry Evropské komise podporujeme a během českého předsednictví ve Visegrádské skupině se zasadíme o to, aby se tyto záměry úspěšně staly realitou,“ dodal Sobotka.

Téma energetické unie je v poslední době silně diskutováno, pozornost mu byla věnována například i na konferenci Glopolis, jež proběhla 10. června v Praze. O jejím průběhu se můžete dočíst více v tomto článku.

Výzvy evrospké energetiky

Ve svém projevu premiér dále zmínil nesnáze, kterým musela evropská energetika v minulosti čelit, jako plynové krize v letech 2006 a 2009.

„Již od plynových krizí v letech 2006 a 2009 víme, že energetická bezpečnost není zadarmo a její zajištění vyžaduje mnoho úsilí. V tomto ohledu máme důvod k určité hrdosti – stačí se podívat, kam jsme se jako Evropská unie za několik málo let posunuli a kolik práce se podařilo odvést,“ komentoval minulé události premiér.

„Zatímco v roce 2009 byl v případě krize problém zásobovat zemním plynem některé členské státy EU, v roce 2015 jsme schopni vnitroevropskou sítí přesměrovat toky plynu na výpadkem ohrožené trhy,“ dodal.

Mezi další témata, jimž se Bohuslav Sobotka věnoval, patřil budoucí vývoj evropské energetiky či nutnost vzájemné důvěry a solidarity mezi zeměmi v rámci EU i mimo ni.

Kompletní projev předsedy vlády Bohuslava Sobotky naleznete zde.

Zdroj úvodní fotografie: vlada.czJedna odpověď na Premiér Sobotka: Spolupráce v energetice je základem důvěry mezi partnery

 1. Tomáš napsal:

  To jsou ale všeobecné plky.
  Kdybych tu nežil, tak bych mu to skoro aji věřil !
  Pokud jsme my (a višegrád) potřebovali onehdá plyn, tak spolupráce fungovala bezvadně, pokud ale oni (němci a rakušáci) potřebují přepravit elektřinu, tak to tedy néé.
  Spolupráci ANO, ale jen odsadsá po sem, dál už ne.

  Naším ovčanům levnou elektřinu už vůbec neposílejte, oni chtějí jen tu svou atomovou a uhelnou.
  Skoro mi to připomíná léta minulá „republiku si rozvacet nenecháme“, ty jedna EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *