Emise CO2 v EU

Propojení emisních trhů EU a Švýcarska je o krok blíže

Schválení dvou návrhů Evropskou komisí přiblížilo propojení unijního a švýcarského trhu s emisními povolenkami o krok dále. Propojení trhů může mít vzhledem k předpokládanému sjednocení cen významný dopad zejména pro Švýcarsko.

Po dlouho trvajících jednáních se Evropská unie a Švýcarsko dohodly na kritériích a opatřeních pro propojení obou systémů pro obchodování s emisními povolenkami. Propojení systému EU ETS s ostatními systémy pro obchodování s emisemi podle Evropské komise rozšíří možnosti pro snižování množství emisí, což povede k poklesu nákladů v boji proti změnám klimatu.

„Na základě nadcházejících dohod o propojení budou účastníci systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS) moct k dodržování limitů využít povolenek ze švýcarského systému a naopak,“ uvádí Komise v prohlášení.

Švýcarský trh s emisemi, který země spustila na začátku roku 2008 jako alternativu k poplatkům za emise oxidu uhličitého, zahrnuje podle agentury Platts celkem 55 subjektů z různých průmyslových odvětví, včetně cementáren, chemiček, rafinérií, papíren či oceláren.

Cena se může pohnout oběma směry

Zatímco ceny emisních povolenek se na švýcarském trhu obchodovaly z kraje roku 2014 na úrovni 35 EUR/t, postupně klesly na 10,5 EUR na začátku roku 2015 a následně na hodnoty okolo 8 EUR letos v březnu. Na evropském trhu se povolenky pro letošní prosinec obchodovaly v tomto roce v průměru okolo 5 EUR/t.

Propojení trhů by mělo přinést sjednocení cen, avšak vzhledem k výrazně menší velikosti švýcarského trhu vůči EU ETS se očekává posun švýcarských cen směrem k evropské úrovni. Ty by však mohly být v období po sjednocení systémů dokonce i vyšší.

EU ETS sdružuje kromě členských států rovněž Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Švýcarsko by se nicméně nemělo na základě dohod do EU ETS přímo zapojit, a tamní systém by tak po propojení měl být zachován.

K podepsání dohod by mohlo dojít již do konce letošního roku. Jakmile budou finalizována veškerá technická opatření pro propojení obou systémů, dohoda bude ratifikována oběma stranami. Dohoda má nabýt účinnosti na začátku následujícího roku, k čemuž by nemělo dojít před rokem 2019.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *