větrné elektrárny

Skotsko v roce 2014 produkovalo polovinu elektřiny z obnovitelných zdrojů

Podle posledních údajů, které publikovala skotská vláda, vyrábělo Skotsko v roce 2014 49,8 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Díky tomu splní vlastní cíl pro letošní rok, podle kterého by mělo Skotsko vyrábět polovinu své elektřiny z OZE do konce roku 2015.

Cíl je tak „prakticky splněn“ o rok dříve. V minulém roce totiž došlo k nečekanému nárůstu výroby elektřiny z OZE a to o celých 5,4 %. Skotská vláda ale stanovila mnohem významnější milník:

Do roku 2020 chce z obnovitelných zdrojů produkovat 100 % spotřebovaného množství elektřiny.

Další rekord si v prvních třech měsících letošního roku připsaly větrné elektrárny, které produkci zvedly o téměř 5 % na 4 452 GWh elektrické energie.

Díky masivním investicím do rozvoje větrných elektráren na moři i na pevnině se Skotsko stalo jedním z největších výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů v regionu. Podle zveřejněných dat tvoří skotská výroba z OZE celých 30 % výroby z obnovitelných zdrojů v celé Velké Británii.

Skotsko větrníky na moři

Offshore větrné elektrárny mají svůj podíl na mixu Skotska

Nyní je sice skotský sektor OZE na vzestupu, ale to se může velice brzy změnit. V minulém týdnu oznámila britská vláda, že zastaví podporu pro nové onshore větrné elektrárny od dubna příštího roku. Podle prohlášení státní tajemnice pro energetiku a klimatické změny Amber Rudd je větrná energie podstatnou součástí energetického mixu Velké Británie, ale v současnosti již Británie má dostatek projektů, aby mohla splnit svoje závazky o obnovitelných zdrojích.

Evropská Unie stanovila pro Velkou Británii závazný cíl 15 % energie z obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě, což zahrnuje kromě elektřiny i energii na vytápění a dopravu. Tento čtvrtek bylo oznámeno, že v roce 2014 měla Británie 6,3 %. I to je překročení mezitímního cíle, který byl pro rok 2014 stanoven na 5,4 %.

Celkové množství elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů bylo 64, 654 TWh. Meziročně výroba vzrostla o 21 %. Přesto byla Velká Británie upozorněna od Evropské komise, že její závazný cíl podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě je v ohrožení a měla by přehodnotit svojí energetickou politiku.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *