Podpora OZE

Státy EU se shodly na směrnici o energii z OZE

Členské země Evropské unie dnes večer našly shodu na směrnici o podpoře elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V tiskové zprávě to uvedla Rada EU. Celoevropský závazný cíl mít v roce 2030 nejméně 27 procent energie z obnovitelných zdrojů zůstal po mnohahodinovém jednání beze změny, v dopravě je tento cíl na hodnotě 14 procent s tím, že tři procenta mají být pokročilá biopaliva.

Pozice členským státům umožňuje začít vyjednávat s Evropským parlamentem o konečném znění směrnice. Europarlament přitom už v říjnu oznámil, že základní cíl by podle jeho názoru měl být na úrovni 35 procent.

Solární panely

Ilustrační foto

Součástí dohody je i cíl jednoho procenta pokročilých biopaliv v dopravě v roce 2025, který je „na trase“ k oněm kýženým třem procentům o pět let později. Návrh podporuje elektrická auta i železniční dopravu, uvedla Rada EU.

Jistotu investorům by mělo znamenat pokračování stávajícího sedmiprocentního stropu na biopaliva první generace. Pokud se členský stát rozhodne pro nižší hranici, bude si moci snížit celkový cíl pro obnovitelné zdroje v dopravě.

Směrnice také vyjasňuje pravidla týkající se emisí skleníkových plynů, která souvisí s biopalivy či biomasou.

Autor:3 odpovědí na Státy EU se shodly na směrnici o energii z OZE

  1. Petr napsal:

    7% pro biopaliva první generace minimálně do roku 2030.
    Takže za přemnoženou řepku nemůže nějakej Babiš, ale jasně tvrdohlavost EU, která v tom bude pokračovat, i když se dávno prokázalo, že to ve skutečnosti pořádně nefunguje a má už i k dispozici jasnou funkční cestu v elektopohonech.

  2. Vinkler napsal:

    Samo, za řepku, solární panely, biopaliva z pralesů, palmový olej.. nemohou podnikatelé ( Babiš , solární baroni), ale dotace. Podnikatelé podnikají za účelem zisku. Náboženští eko… tvoří špatné zákony. Cesta do pekel je dlážděna dobrými předsevzetími.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *