Domů
Evropská Unie
Velká Británie varuje, že bez jaderné dohody může poslat radioaktivní odpad zpět do EU
Jaderný odpad, Radioaktivní odpad
Jaderný odpad, Radioaktivní odpadZdroj: pixabay.com

Velká Británie varuje, že bez jaderné dohody může poslat radioaktivní odpad zpět do EU

Velká Británie chce užší jadernou spolupráci, ale premiérka nechce být pod nadvládou Evropského soudního dvora. Bez jaderné dohody dle expertů může Velká Británie vrátit jaderný odpad do země jeho původu. V současné době probíhají v Bruselu diskuze nejenom na toto téma.

Deník Financial Times informoval o oznámení Velké Británie Evropské Unii, že má právo vrátit jaderný odpad zpátky do EU po jejím opuštění. Británie tím chce zlepšit svoji pozici v současném vyjednávání ohledně jaderné spolupráce. Zástupci tak doufají, že složité otázky ohledně jaderného odpadu země – z čehož zhruba 126 tun pochází z evropských zemí, jako je například Německo, Itálie či Švédsko – přesvědčí Brusel, aby více spolupracoval v oblasti jaderného problému.

„Je to pouze upomínka, že loď plná plutonia může skončit v přístavu v Antverpách, pokud se nedosáhne dohody,“ pronesl expert na jadernou otázku, který spolupracuje s britskou vládou.

Británie importuje jaderné palivo z Evropy již od sedmdesátých let pro svoji státní továrnu v  Sellafieldu. V zařízení se vyrábí znovu použitelné plutonium a uranium a to samozřejmě přináší mnoho radioaktivního odpadu. Ve sdělení od vedení Velké Británie za účelem vyjednávání ohledně Brexitu je zdůrazněno právo „na vrácení jaderného odpadu…do země jeho původu“. Toto je dle expertů šifrované varování Bruselu, že je v jeho zájmu dojít ke společné dohodě.

Jaderná dohoda

Pravidla jaderné politiky se stala jedním z nejvíce ožehavých témat v rané fázi vyjednávání ve spojení s Brexitem. Británie by se měla oddělit od Euratomu, který sleduje veřejné využívání jaderných technologií.

Přední osobnosti jaderného průmyslu v Británii žádají vládu, aby našla způsob, jak zůstat v Euratomu. Kdyby toto bylo nemožné, tak žádají alespoň o prodloužení setrvání v organizaci, aby měli dostatek času na vytvořeních nových pravidel. To by ovšem znamenalo, že i po Brexitu bude mít Evropský soudní dvůr částečnou pravomoc nad Británií, čemuž britská premiérka Theresa May zatím vzdoruje.

Pozice Evropské unie je v současné chvíli spíše o vlastnických právech a rozdělení, zatímco Británie by chtěla do budoucna větší spolupráci v oblasti jaderné politiky. Jaderný odpad byl jedním z témat, které diplomati v úterý probírali v Bruselu, podrobnosti ale bohužel nejsou zatím známy.

Plutonium v Británii

Továrna v Sellafieldu měla recyklovat plutonium na použitelné jaderné palivo, ale byla zavřena v roce 2011, pouze deset let po jejím otevření. To způsobilo, že Británie má nyní největší množství civilního plutonia na světě.

Ať už se Británie rozhodne plutonium recyklovat nebo ho přeměnit tak, aby mohlo být bezpečně vráceno do země jejího původu jako jaderný odpad, bude muset kvůli tomu postavit novou továrnu, což bude dle expertů velmi nákladné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se