Domů
Evropská Unie
Výzkumné jaderné centrum Evropské unie čeká rozšíření
https://ec.europa.eu/jrc/en/news/upgraded-research-facilities-support-nuclear-safety-and-security-eu-and-beyond

Výzkumné jaderné centrum Evropské unie čeká rozšíření

Ve středu tohoto týdne byla oficiálně zahájena stavba nové budovy Společného výzkumného střediska (JRC) Evropské komise v Karlsruhe. Moderní budova zajistí výzkumnému středisku, který zastává poradní funkci pro Evropskou komisi, pokračovaní v nezávislém výzkumu.

Evropští komisaři Tibor Navracsics a Günter Oettinger se ve středu sešli společně s ředitelem Společného výzkumného centra (Joint Research Centre) Vladimirem Šuchem, aby oficiálně započali stavbu nové budovy JRC. Faktický začátek stavebních prací je naplánován na konec června.

Do nové stavby by se měli přesunout všechny současné jaderné laboratoře z již nevyhovujících budov, ty budou následně odstraněny. Nová stavba je navržena tak, aby byla co nejvíce flexibilní, a odpovídala tak co nejdéle požadavkům vědeckého pracoviště.

„Tato nová zařízení, která budou vystavěna v souladu s nejvyššími jadernými bezpečnostními standardy, umožní JRC pokračovat ve špičkové výzkumné práci. Z ní budou těžit všechny členové Evropské unie a to hlavně v oblasti jaderné bezpečnosti. Nové laboratoře také zásadním způsobem přispějí k udržení vysoké úrovně jaderného inženýrství v EU tím, že nabídnou možnost spolupráce studentům a velkému množství vědců,“ řekl při úvodním ceremoniálu Tibor Navracsiscs, komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport.

Společné výzkumné středisko Evropské komise

Společné výzkumné středisko (Joint Research Centre) vzniklo před více jak 50 lety jako nezávislá jaderná poradní organizace Evropské komise. V současné době má 7 výzkumných pracovišť v Belgii, Nizozemsku, Německu, Itálii, Španělsku. Zařízení v Karlsruhe se zabývá hlavně evropskými směrnicemi upravujícími zabezpečení jaderných zařízení a pravidly nakládání s jaderným odpadem. Dále jsou zde studovány a vyráběny radionuklidy pro lékařské potřeby.

V neposlední řadě se tato organizace snaží udržet úroveň evropského jaderného inženýrství. Úzce spolupracuje s akademickou obcí a nabízí mnoho trainee programů. Celá oblast jaderného inženýrství v Evropské unie se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

zdroj úvodní fotografie: Evropská komise

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Milan Vaněček
10. červen 2016, 10:31

Forschungszentrum Juelich a Karlsruhe, založené před 60 lety bývaly obrovskými centry jaderného výzkumu v Německu. Po opuštění jaderného programu po celoněmecké diskusi byly zcela přebudovány a nyní se zabývají (ted mluvím hlavně o Juelichu, s kterými jsem spolupracoval v řadě EU projektů) zcela jinou fyzikou - obnovitelnými zdroji energie, bio-aplikacemi, informačními technologiemi a klasickou fyzikou pevných látek. V Karlsruhe podobně. Jelikož ale jaderných elektráren se nezbavíte mávnutím kouzelného proutku, tak téma jaderné bezpečnosti (Karlsruhe) bude ještě dlouho živit jaderné fyziky. To jen aby jste si udělali představu co znamená to "rozšíření" a "pokračování v jaderném výzkumu" v titulku článku....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se