Domů
Jaderné elektrárny
3. blok Južnoukrajinské jaderné elektrárny po poslední zavážce plně využívá palivo amerického Westinghouse
Južnoukrajinská jaderná elektrárna. Zdroj Energoatom

3. blok Južnoukrajinské jaderné elektrárny po poslední zavážce plně využívá palivo amerického Westinghouse

Společnost Westinghouse Electric ve čtvrtek oznámila, že po poslední zavážce paliva 3. blok Južno-ukrajinské jaderné elektrárny plně využívá americké verze paliva pro reaktor VVER-1000. Blok, který se nachází poblíž města Južnoukrajinsk  v Mykolajivské oblasti, se tak stal prvním reaktorem typu VVER-1000 na světě, který plně pracuje bez paliva dodávaného Ruskem.

Jaderné palivo dodávané Westinghousem je vyráběno ve Švédsku. Společnost v současnosti dodává palivo pro 6 z 15 ukrajinských jaderných reaktorů, od roku 2021 má počet reaktorů, kterým bude Westinghouse dodávat palivo, vrůst na 7. Všech 15 reaktorů, které se nachází ve 4 provozovaných jaderných elektrárnách – Západorožská, Rovenská, Južnoukrajinská a Chmelnická, je provozováno státní energetickou společností Energoatom. Většina těchto reaktorů je typu VVER-1000, 2 jsou typu VVER-440. Celkový instalovaný výkon ukrajinských reaktorů činí 13 835 MWe.

Westinghouse začal Ukrajině dodávat palivo v roce 2005, kdy byly první testovací sestavy instalovány do reaktoru číslo 3 Južno-ukrajinské jaderné elektrárny. Jsme hrdí na to, že můžeme pokračovat v podpoře ukrajinských plánů na diverzifikaci energetických zdrojů pomocí dodávek paliva pro VVER-1000,“ uvedl Aziz Dag, viceprezident a ředitel Westinghousu pro Severní Evropu.

„Westinghouse v posledních několika letech provedl několik zásadních investic s cílem dále zlepšit naší schopnost dodávat palivo pro Energoatom. Máme celé produkční linky speciálně uzpůsobené pro výrobu paliva pro reaktory VVER-1000 a jsme připraveni v případě rozšíření stávajících kontraktů dodávky paliva navýšit,“ řekla Michelle DeWitt, viceprezidentka pro sekci jaderných paliv ve Westinghouse.

Ve vlastním prohlášení Energoatom uvedl, že 163 palivových sestav dodaných Westinghousem bylo 16. července při plánované odstávce zavezeno do reaktoru 3 Južnoukrajinské jaderné elektrárny. Zavážka paliva podle Energoatomu proběhla bez komplikací, a reaktor byl 18. července opět přiveden na plný výkon.

Úvodní fotografie: Južnoukrajinská jaderná elektrárna. Zdroj Energoatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Milan Vaněček
24. červenec 2018, 14:07

Jestli mě paměť nemýlí Westinghouse již od roku 2000 dodával palivo do ruských VVER-1000 v Temelíně, to se neosvědčilo ?? tak Temelín přešel na ruské palivo, které stále používá. Nebo se pletu? Doufám že to zde nějaký expert objasní.

Radek
24. červenec 2018, 17:52

Vyzkoušeli si, že americké palivo funguje, ale je dražší. Prostě pojistka pro případ ruského vydírání.

Martin Pácalt
24. červenec 2018, 18:12

No jasně že ano. IKL ropovod také nikdo nemusel stavět a jak se nám vyplácí při jednání s Ruskem. Nejvíc bychom jeho výhody ale pocítili, kdybychom jej neměli. Dtto s jaderným palivem.

Vladimír Wagner
24. červenec 2018, 20:17

On už to vysvětlil pan Radek. U Ukrajiny je to hodně politické rozhodnutí (velmi pochopitelné), ne ekonomické. Levněji by je to vyšlo z Ruska. V současné době umí švédská pobočka Westinghousu i palivo pro VVER440. S největší pravděpodobností je asi budeme odebírat z Ruska. Radek má také pravdu, že více možností je velmi dobrý trumf pro soutěž a udržení nízké ceny.

Milan Vaněček
24. červenec 2018, 20:32

Takže v prvém odstavci článku je chyba a prvý VVER 1000 reaktor s US palivem byl ten v Temelíně. Děkuji že jste mi to potvrdili. Co se dále pamatuji tak nešlo jen o cenu ale i problémy s palivovými tyčemi.

Konq
25. červenec 2018, 08:01
Vinkler
25. červenec 2018, 08:13

Ono je to spíše na p. Wagnera, ale pokud si pamatuji, v Temelíně šlo jen o část náplně. Zde v článku se tvrdí, že jde o plné využití.

Vladimír Wagner
25. červenec 2018, 10:21

Přesně tak, takže v článku chyba není. Něco jiného je část aktivní zóny a něco jiného plné využití.

Milan Vaněček
25. červenec 2018, 11:00

Takže ty řeči jaderníků okolo roku 2000 že budeme u nás i v zahraničí předělávat sovětské (tehdy ještě) reaktory VVER na západní palivo a řídící technologie byly jen kecy. Současná realita je že titíž experti teď zase naopak propagují ruské VVER 1200 jako nejlepší řešení pro Dukovany a Temelín. Zkrátka zase obvyklé kecy, kdo má krátkou paměť tak ať to zase zbaští.

A tak bych mohl pokračovat i ohledně tanečků tehdy (bude nedostatek elektřiny když nepostavíme JE) a nyní (bude nedostatek elektřiny když nepostavíme JE).

Čas plyne, lidé (lobysté) zůstávají ...

Vladimír Wagner
25. červenec 2018, 13:48

Pane Vaněčku, prosím Vás, nevymýšlejte si a nepište nesmysly. Po roce devadesát se rozhodlo, že Temelín bude dokončen s co nejmodernější mi řídícími systémy . Proto se přešlo v této oblasti k západním technologiím. Dále se tvrdilo, že bude k dispozici palivo pro tuto elektrárnu se západních zdrojů (tedy od firmy Westinghouse) . Nikdo nikdy netvrdil, že se reaktor bude předělávat na západní typ paliva. Pouze, že bude zajištěna výroba paliva pro temelínské (tedy ruské typy palivových souborů) u západní firmy. Aby byla jistota, že nebudeme závislí na jednom dodavateli (tedy tom ruském). Obojí se uskutečnilo. Nikdy se neříkalo nic o tom, že si nemůžeme v dané době odebírat palivo podle nabídnuté ceny od koho to bude výhodné. To že diversita jednak znemožňuje vydírání a zároveň přispívá ke snížení ceny, už tady psala řada lidí. Jinak, tato problematika tu byla i Vámi nadhozena už několikrát, a byla Vám vysvětlena. A zase opakovaně zde házíte nesmysl. Já vím, že tyto nesmysly zde dáváte čistě za účelem trollování, ale prosím, omezte ten trolling alespoň trochu. Už jsem několikrát psal, že seriozní diskuzi zde právě tímto s některými dalšími opravdu zabíjíte.

Milan Vaněček
25. červenec 2018, 14:08

Mám bohužel slonní paměť, hodně si pamatuju. Tož tak.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se