Domů
Jaderné elektrárny
Problémy amerického programu pro výzkum pokročilých jaderných reaktorů
Výstavba nových indických reaktorů JE Kudankulam. Zdroj: wikimedia.org
Zdroj: IAEA

Problémy amerického programu pro výzkum pokročilých jaderných reaktorů

Navzdory slibům o vývoji a stavbě pokročilého jaderného reaktoru, trvajícím již déle jak 18 let, je velmi nepravděpodobné, že by Americký úřad pro jadernou energii (AÚpJE) do poloviny 21. století přinesl významnější pokrok.

Právě to je výstupem nové studie z Kalifornské univerzity v San Diegu a univerzity Carnegie Mellon, zveřejněné počátkem srpna v magazínu Environmental Research Letters, která k hodnocení rozpočtu programu využívala data získaná díky Zákonu o svobodném přístupu k informacím.

Vedoucí výzkumu, doktor Ahmed Abdulla, z univerzity v San Diegu řekl: „Od technologie pokročilých, nelehkovodních reaktorů si slibujeme bezuhlíkový zdroj elektrické energie, který nahradí současné lehkovodní reaktory. Některé tyto reaktory mohou pracovat při vyšších teplotách, což umožňuje energetické možnosti, jaké současné reaktory nedokážou. Kromě toho by mohly snížit zátěž z jaderného odpadu díky provozu reaktoru několik desetiletí bez výměny paliva. Lze u nich dosáhnout vyššího vyhoření paliva s výslednou menší produkcí odpadu.“

Mezisklad použitého paliva JE Dukovany; Zdroj: Archiv EDU

„Navzdory opakovaným slibům o vytvoření ne-lehkovodních reaktorů a nemalým investicím ze strany AÚpJE (více než 2 miliardy dolarů z veřejných prostředků), zatím neexistuje žádný design, který by byl dnes připraven k výstavbě.“

Výzkumníci prověřovali, jak efektivně jsou tyto prostředky přidělovány, a jak AÚpJE funguje jako správce inovací jaderných technologií. Zjistili, že úřad trápí problémy a chybí schopnosti jak efektivně vést program energetického výzkumu.

Schéma jaderného bloku s reaktorem AP1000, které jsou plánovány v lokalitě Moorside.
Schéma jaderného bloku s reaktorem AP1000, který je posledním nabízeným designem reaktoru od společnosti Westinghouse (Zdroj: Westinghouse)

Doktor Abdulla řekl: „Nalezli jsme časté nesrovnalosti v ročních rozpočtových dokumentech. Samotný rozpočet se v průběhu studie značně mění, což je v pořádku pokud jsou tyto změny součástí ucelené vize, v tomto případě tomu tak ale není. Na všech úrovních AÚpJE upřednostňuje současné technologie a palivo před inovacemi. Tam, kde podporuje výzkum inovací, je tento výzkum náchylný na změny priorit před jeho samotným provedením.“

„Jedním z příkladů je nedostatečné propojení mezi existujícími výzkumy pokročilých reaktorů a pokročilého palivového cyklu. Investice do výzkumu pokročilého paliva je kritická pro rozvoj technologie nových jaderných reaktorů. Přestože AÚpJE investuje především do jednoho typu paliva, mnohé designy reaktorů s tímto typem paliva vůbec nepočítá. Nesoulad mezi dvěma programy je přirozeně problematický.“

Doktor Ahmed Y. Abdulla; Zdroj: UC San Diego

Tým navíc odhalil, že velká část rozpočtu byla použita na udržování výzkumné infrastruktury, která pouze okrajově podporuje pokročilé reaktory. Velká část z této infrastruktury podporuje jiné programy, především související s obranou, kde finanční návratnost projektů formou obchodních příležitostí je téměř nulová.

Doktor Abdulla uvádí: “Navzdory značným výdajům a závazkům vůči budoucnosti, AÚpJE chybí financování a programové zaměření, které je potřeba pro úspěšné dokončení mise. Přestože byl program navržen dobře, stále je nedostatečný, neboť není připraven ani jeden design pokročilého reaktoru.“

„V uplynulých 18 letech byly vynaloženy pouze 2 miliardy dolarů na veškeré inovace v oblasti pokročilých reaktorů a paliva. Přestože se to může jevit jako značná suma, dle AÚpJE je tento rozpočet nedostatečný, aby mohl být vytvořen alespoň jeden design připravený pro komerční nasazení.

Koncept SMR od společnosti Rolls-Royce; Zdroj: Rolls-Royce

Autoři zprávy doporučují AÚpJE zvolit nový přístup a uplatňovat přísnější programovou disciplínu tím, že nasměrují své zdroje do menšího množství projektů, které však vyvolají větší pokrok. Krom toho navrhují, aby AÚpJE zavedlo transparentní postupy při hodnocení koncepcí pokročilých reaktorů, které podporují ve svých klíčových výkonnostních požadavcích s cílem umožnit rozsáhlou diskuzi o hospodářských, bezpečnostních a odpadových aspektech různých designů. Nezávislý panel expertů by měl, po konzultaci se zainteresovanými subjekty, vybrat jeden nebo dva projekty, které tyto oblasti nejlépe splňují.

Doktor Abdulla tvrdí: „Pokud AÚpJE přijme vhodnou strategii, umožní lépe cílit své omezené financování a může být v souladu s potřebou průmyslu pro lepší orientaci v rizicích a aplikaci pokynů vlády.“

Celkově jsou vyhlídky na pokročilé technologie jaderných reaktorů špatné. Doktor Abulla upozorňuje, že „bez pocitu naléhavosti ze strany AÚpJE a politických leaderů je mimořádně nepravděpodobné, že by se pokročilé reaktory mohly podílet na přechodu k nízkouhlíkovému energetickému portfoliu americké energetiky. Z širší perspektivy toto selhání znamená, že USA ztratí pozici leadera v oblasti jaderné energetiky ve prospěch jiných států, a omezí tak svoji schopnost ovlivňovat je v klíčových oblastech, mezi které patří například bezpečnost a nešíření jaderných zbraní“.

Zdroj úvodního loga: US Department of Energy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Milan Vaněček
5. září 2017, 20:53

To jsou teda mizerné vyhlídky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se